Pro Junior System także w III lidze! Zmiany w Centralnej Lidze Juniorów

Pro Junior System także w III lidze! Zmiany w Centralnej Lidze Juniorów

W środę odbyło się posiedzenie zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas spotkania zapadło kilka ważnych decyzji, o których poinformowano na konferencji prasowej. Udział w niej wzięli prezes PZPN Zbigniew Boniek oraz sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki. Oficjalnie zatwierdzono, że Pro Junior System nie będzie obowiązywał w rozgrywkach ekstraklasy, a środki zostały przeznaczone na III ligę. Ważna zmiana zajdzie również w Centralnej Lidze Juniorów.

Polski Związek Piłki Nożnej postanowił dokonać zmian w Pro Junior System i skierować środki na III ligę. – Zdecydowaliśmy, że fundusze, które dotychczas były przeznaczane na rozgrywki ekstraklasy, teraz będą przesunięte na rozgrywki III ligi. Na każdą grupę zostaną przekazane środki pieniężne w wysokości miliona złotych. Zespół, który zwycięży, otrzyma od PZPN 400 tysięcy złotych. To wysoka kwota, która może być nawet budżetem dla trzecioligowych klubów – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Pro Junior System obowiązuje od sezonu 2016/2017 i dotychczas obejmował trzy klasy rozgrywkowe – ekstraklasę, I ligę oraz II ligę. Celem tego systemu jest przede wszystkim promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach. Punkty dla klubów przyznawane są za występy młodzieżowców i wychowanków w zespołach seniorskich.

Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. Wychowanek – młodzieżowiec, który jest zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12. rok życia) i 21. rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 21. rok życia).

W sezonie 2017/2018 Pro Junior System w rozgrywkach ekstraklasy zwyciężył Górnik Zabrze, w pierwszej lidze najwięcej punktów zgromadził Górnik Łęczna. Z kolei w drugiej lidze najwięcej młodzieżowców do gry wystawiał Rozwój Katowice.

Na posiedzeniu zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonano także zmian w Centralnej Lidze Juniorów. – Zdecydowaliśmy, że na szczeblu centralnym będzie inny wiek juniora. Obecnie mamy trzy kategorie wiekowe w CLJ. Postanowiliśmy, że piłkarze z kategorii A1 w roku zakończenia rozgrywek muszą ukończyć 18 lat. Uważamy, że na szczeblu centralnym zawodnik w tej kategorii wiekowej musi szybko przejść do piłki dorosłej, gdzie jest inna rywalizacja, poziom przygotowania i motoryki – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Ta ostatnia wiadomość z pewnością nie ucieszy Tomasza Jasika i jego podopiecznych. Większość z piłkarzy, którzy wywalczyli Motorowi Lublin utrzymanie w Centralnej Lidze Juniorów, w przyszłym sezonie z racji wieku nie będzie mogło wystąpić w drużynie juniorów starszych. Zespół będzie oparty na zawodnikach z rocznika 2001, choć, jak udało nam się ustalić, w każdej ekipie będzie mogło przebywać na boisku jednocześnie czterech piłkarzy z rocznika 2000.

źródło: Łączy Nas Piłka/własne