Rekordy reprezentacji Polski – statystyki, ciekawostki

Rekordy reprezentacji Polski – statystyki, ciekawostki

Kadra narodowa swój pierwszy mecz rozegrała w 1921 roku, a pierwszym rywalem Polaków byli Węgrzy. Od tego momentu pisze się wspaniała, biało-czerwona historia, która trwa po dziś dzień i mamy nadzieję, że będzie trwać jak najdłużej. Z okazji stulecia istnienia zespołu narodowego, warto przedstawić rekordy reprezentacji Polski. Z naszego materiału dowiesz się nie tylko o rekordowych osiągnięciach, ale też doświadczysz wielu ciekawostek i statystyk, o których być może nie miałeś do tej pory pojęcia.

Poznaj rekordy reprezentacji Polski

Zbytnio nie przedłużając, od razu przedstawmy rekordy reprezentacji Polski i pozostałe informacje, które mogą Cię zaciekawić.

Najwięcej występów w reprezentacji Polski

Zacznijmy od klasyki, a więc piłkarza, który rozegrał najwięcej spotkań w reprezentacji Polski. Jest nim oczywiście Robert Lewandowski, który na koncie ma 127 meczy w barwach narodowych (stan na październik 2021). Przy okazji w jednym z naszych tekstów możesz sprawdzić, ile zarabia Lewandowski. Wracając do tematu, “Lewy” rozpoczyna listę Klubu Wybitnego Reprezentanta, na której znajduje się na ten moment 46 piłkarzy. Spoglądając na to, kto może wyprzedzić Lewandowskiego, na ten moment nie ma takiego piłkarza. Za jego plecami owszem znajdują się wciąż aktywni piłkarze, jak chociażby Jakub Błaszczykowski (108 meczów), Kamil Glik (89), Kamil Grosicki (83) czy Grzegorz Krychowiak (85), jednak co tu dużo ukrywać, żaden z nich nie ma szans przeskoczyć “Lewego”. Tylko Krychowiak jest dwa lata młodszy od kapitana reprezentacji Polski i nawet, jeśli teoretycznie miałby w niej grać o dwa lata dłużej, to nie sposób zniwelować straty ponad 40 występów.

Najwięcej bramek dla reprezentacji Polski

Robert Lewandowski

Cóż, drugi z rekordów też nie będzie wielkim zaskoczeniem, ale spokojnie, bo nadejdzie w tym tekście czas na rekordy reprezentacji Polski przy których będziesz przecierał oczy ze zdziwienia. Teraz jednak przedstawmy najskuteczniejszego strzelca w historii reprezentacji Polski. To oczywiście nie kto inny, jak Robert Lewandowski. “Lewy” ustrzelił w biało-czerwonych barwach już 72 gole (stan na październik 2021). W klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców reprezentacji Polski zdecydowanie zdeklasował Włodzimierza Lubańskiego (48 goli) oraz Grzegorza Lato (45 goli). Z wciąż grających piłkarzy 17 bramek na koncie w kadrze ma Kamil Grosicki, a 15 Arkadiusz Milik. Ciężko i w tej statystyce będzie “złapać” Roberta Lewandowskiego.

Najmłodszy debiutant

Choć w tym roku olbrzymim echem odbił się debiut Kacpra Kozłowskiego, to jednak nie jest on najmłodszym zawodnikiem, który wybiegł na boisku w koszulce z Orzełkiem na piersi. Najmłodszym debiutantem w reprezentacji Polski jest Włodzimierz Lubański. Legenda Górnika Zabrze czy Lokeren zadebiutowała w reprezentacji Polski w wieku dokładnie 16 lat i 188 dni. Wspomniany Kacper Kozłowski zajmuje na liście najmłodszych debiutantów drugie miejsce. Miał wówczas 17 lat i 163 dni.

Najstarszy zawodnik

Równie ciekawie, co najmłodszy piłkarz reprezentacji Polski, wygląda kwestia najstarszego. Najstarszy zawodnik to Jerzy Dudek. Bramkarz zagrał w biało-czerwonych barwach mając 40 lat i 73 dni. Wydarzyło się to 4 czerwca 2013 roku i miało miejsce podczas pożegnalnego, 60 meczu Jerzego Dudka w reprezentacji Polski.

Najwyższa wygrana reprezentacji Polski

Najwyższe zwycięstwo reprezentacji Polski miało miejsce w 2009 roku. Naszym rywalem było dobrze nam znane San Marino. Ówcześni podopieczni Leo Benhakkera pokonali San Marino aż 10:0. Do tej pory najwyższa wygrana nie została pobita. Trzy gole zdobył Euzebiusz Smolarek, dwa Rafał Boguski, a po jednym trafieniu dołożyli: Robert Lewandowski, Ireneusz Jeleń, Mariusz Lewandowski oraz Marek Saganowski. Jedno trafienie było golem samobójczym Michele Maraniego.

Największa porażka reprezentacji Polski

Oprócz największego zwycięstwa Polaków trzeba też wspomnieć niestety o najwyższej porażce reprezentacji Polski. Ta przydarzyła nam się bardzo dawno, bowiem w 1948 roku. Historia jednak jest pamiętna. Największa porażka to aż 0:8 z Danią. Ciekawostką jest fakt, że w reprezentacji wystąpił wówczas Kazimierz Górski, który później już jako trener, poprowadził naszą kadrę do największych sukcesów.

Najszybszy gol

Najszybszy gol dla reprezentacji Polski padł w meczu, o którym już wspomnieliśmy, a więc wygranym 10:0 spotkaniu z San Marino. Na listę strzelców już w 23 sekundzie gry wpisał się Rafał Boguski. Ciekawostką jest fakt, że Boguski zdobył dla reprezentacji Polski łącznie 3 gole – i wszystkie w tym meczu.

Najdłuższa passa bez porażki

Rekordy reprezentacji Polski, o których piszemy to także najdłuższa seria meczów bez porażki. Na chwilę obecną rekord ten wynosi 13 meczów bez porażki. I co ciekawe, udało nam się to osiągnąć dwukrotnie. Pierwszy raz od sierpnia 2020 do września 2021 roku, a drugi raz od czerwca 2016 roku do czerwca 2017 roku.

Najdłuższa passa bez zwycięstwa

Jest też nieco mroczniejsza strona “najdłuższej passy”. W tym przypadku mowa o serii gier, w których reprezentacja Polski nie potrafiła wygrać. Od czerwca 1995 roku do października 1996 roku, reprezentacja Polski rozegrała aż 13 meczów, w których ani razu nie udało się jej wygrać.

Z tymi rywalami reprezentacja Polski grała najczęściej

Najczęstszym rywalem reprezentacji Polski była Rumunia. Zagraliśmy z nią 36 razy. Co ciekawe, tylko 7 razy wygraliśmy, zremisowaliśmy aż 15 i przegraliśmy 14 meczów z Rumunią. Nie wskazuje aż tak bardzo na to bilans bramkowy z Rumunami. Zdobyliśmy łącznie we wszystkich meczach 57 goli, tracąc 56. 33 razy graliśmy z Finlandią oraz Węgrami, a 28 razy z Irlandią.

Z kim Polska nigdy jeszcze nie wygrała?

Jest też kilka reprezentacji, z którymi Polsce nie udało się nigdy wygrać. W nawiasie zamieściliśmy liczbę rozegranych bezpośrednich spotkań. Do drużyn, z którymi reprezentacja Polski jeszcze nie wygrała, zaliczymy: Kamerun (3 mecze), Egipt (2), Australia (1), Chile (1), Kuba (1), Nigeria (1), Paragwaj (1), Senegal (1).

Z tymi reprezentacjami Polska nie straciła ani jednej bramki

Nieco bardziej pozytywne są rekordy reprezentacji Polski, jeśli weźmiemy pod uwagę reprezentacje, którym nigdy nie udało się strzelić Polsce gola. Kuba (1 mecz), Nowa Zelandia (2), Ghana (1), Libia (1), Liechtenstein (1), Andora (2), Chiny (2), Malta (4).

Komu reprezentacja Polski strzeliła najwięcej bramek?

I na zakończenie jeszcze jedne, dość ciekawe polskie rekordy. Aż 82 gole zdobyliśmy w spotkaniach z Finlandią. Biorąc pod uwagę 33 rozegrane do tej pory mecze z Suomi, bilans bramkowy wygląda zacnie. Na drugim miejscu plasuje się reprezentacja Norwegii (58 bramek), a na trzecim Rumunia (57 goli).

A na dokładkę, kolejne rekordy reprezentacji Polski

rekordy reprezentacji Polski

Zakończmy podróż po osiągnieciach, rekordach i statystykach reprezentacji Polski jeszcze kilkoma ciekawymi informacjami. W końcu polskie rekordy lubimy najbardziej!

  • Najwięcej bramek dla reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata (eliminacje i finały) – Robert Lewandowski, 21 goli.
  • Najwięcej bramek dla reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy (eliminacje i finały) – Robert Lewandowski, 24 gole.
  • Najwyższa średnia bramek na mecz: Ernest Wilimowski, 0,96 gola / mecz (21 bramek w 22 spotkaniach).
  • Najwyższe miejsce reprezentacji Polski w rankingu FIFA: 5 w 2017 roku.
  • Najniższa pozycja reprezentacji Polski w rankingu FIFA: 78 w 2013 roku.

I w ten oto sposób nasze rekordy reprezentacji Polski dobiegły końca. Jak tylko znajdziemy jeszcze coś ciekawego lub pojawią się nowe, interesujące liczby po nadchodzących meczach, to z pewnością znajdziesz na naszych łamach stosowną aktualizację. A teraz zakończmy żywiołowym okrzykiem: Do boju Polsko!