Wychowankowie Domów Rodzinnych im. Ewy Szelburg – Zarembiny z Lublina mistrzami Polski w futsalu!

Wychowankowie Domów Rodzinnych im. Ewy Szelburg – Zarembiny z Lublina mistrzami Polski w futsalu!

W Warszawie w hali OSiR odbyły się jubileuszowe XX Mistrzostwa Polski Domów Dziecka im. Kazimierza Deyny w futsalu. Tytuł najlepszej drużyny w kraju zdobyli wychowankowie Domów Rodzinnych im. Ewy Szelburg-Zarembiny z Lublina.

Początek zawodów jednak nie zapowiadał tak wielkiego sukcesu. Lublinianie turniej rozpoczęli od dwóch remisów i zwycięstwa, co pozwoliło im na wyjście z grupy z drugiego miejsca. Następnego dnia, kiedy były rozgrywane mecze fazy pucharowej widzieliśmy już jednak zupełnie inną drużynę. Najprawdopodobniej było to spowodowane tym, że pierwszego dnia ekipy rywalizowały w sześcioosobowych składach i dopiero drugiego dnia organizator zgodził się wrócić do tradycyjnych przepisów gry w piłkę halową.

To pozwoliło lubelskiej drużynie rozwinąć skrzydła i przez fazę pucharową przejść niemalże piorunem. Dosłownie, bo najlepszym strzelcem ekipy z Koziego Grodu był Dawid Piorun, który w zawodach zdobył osiem goli. Świetnie zaprezentował się również golkiper Jakub Woś, szczególnie w meczu 1/4 finału, kiedy w konkursie rzutów karnych dwukrotnie wybronił strzały przeciwników.

Do finału lublinianie weszli, wygrywając w półfinale pewnie 3:0. W meczu o pierwsze miejsce naprzeciw nich stanęli faworyzowani zawodnicy z Lidzbarka, którzy potwierdzili swoje aspiracje, zdobywając bramkę jako pierwsi. Jednak odpowiedź lublinian była jeszcze szybsza, najpierw wyrównanie padło z rzutu wolnego, a chwile potem na 2:1 podwyższył Sylwester Zarzycki. Podopieczni Konrada Sochy i Macieja Ziółkowskiego poszli za ciosem i jeszcze w pierwszej połowie strzelili rywalom trzecią bramkę do szatni. To było ósme trafienie Dawida Pioruna.

W drugiej części spotkania zawodnicy z Lidzbarka strzelili kontaktowego gola, ale lublinianie niesieni żywiołowym dopingiem na więcej rywalowi już nie pozwolili i to oni po ostatnim gwizdku sędziego cieszyli się z tytułu najlepszej drużyny w Polsce. – Rywal przeważał warunkami fizycznymi jednak żywiołowy doping prowadzony przez inne ekipy zmotywował nas. Gdy wyrównaliśmy stan meczu zrozumieliśmy, że możemy ograć przeciwnika. Zagraliśmy, jak najlepiej, zostawiając na boisku dużo serca i zdrowia. Opłaciło się, radość z tytułu mistrzowskiego jest bezcenna – dodaje Dawid Piorun.

Puchar do rąk kapitana drużyny Cezarego Leśko wręczyła prezes Fundacji EVA – Ewy Łukasik. Drużyna otrzymała także od byłego selekcjonera reprezentacji Polski Andrzeja Strejlaua okazały puchar PZPN, ponadto wyróżnienie za postawę fair play oraz nagrodę finansową w wysokości 3000 zł ufundowaną przez Ligę Piłkarską 5 z Londynu. To ogromny sukces wychowanków Domów Rodzinnych im. Ewy Szelburg – Zarembiny z Lublina, ostatni raz bowiem piłkarze ze stolicy Lubelszczyzny zdobyli mistrzostwo w 1999 roku.

Skład Mistrzowskiej drużyny: Jakub Woś, Sylwester Zarzycki, Cezary Leśko, Krzysztof Ziółkowski, Albin Guzowski i Dawid Piorun, opiekunowie Konrad Socha i Maciej Ziółkowski

Organizatorem mistrzostw była Fundacja EVA, natomiast patronat nad mistrzostwami objął PZPN.