Legenda zasiądzie na ławce. Azoty ogłosiły skład na nowy sezon. Transfery z finalisty Ligi Mistrzów i Bundesligi

Legenda zasiądzie na ławce. Azoty ogłosiły skład na nowy sezon. Transfery z finalisty Ligi Mistrzów i Bundesligi

11 czerwca w Gościńcu nad Wisłą Klub Sportowy Azoty Puławy zorganizował konferencję prasową, na której ogłoszono najważniejsze informacje na temat kadry zespołu na nowy sezon. Drużynę przejmie Bartosz Jurecki, który jednocześnie zakończy karierę zawodniczą. Jednym z nowych szczypiornistów ekipy z województwa lubelskiego jest grający ostatnio w Bundeslidze, Ante Kaleb.

Daniel Waszkiewicz to trener, który jako pierwszy wprowadził Azoty Puławy do fazy grupowej Pucharu EHF i finału Pucharu Polski. Oprócz tego powtórzył sukces z trzech ostatnich lat – brązowy medal mistrzostw kraju. Warto pamiętać, że dwumecze na wagę promocji do najlepszej szesnastki handballowej Ligi Europy oraz przepustki do walki o PP rozstrzygały się w ostatnich sekundach. W samej grze azotowców także nietrudno było dostrzec spore rezerwy. Mówiło się zatem, że Waszkiewicz może pożegnać się z posadą.

Tak też się stało. Daniel Waszkiewicz po roku opuszcza Puławy. Postawa jego drużyny nie powalała, ale sukcesów nikt mu nie odbierze. Pierwsze plotki, mówiące o tym, że szkoleniowca ma zastąpić Tomasz Strząbała, pojawiały się wczesną wiosną. Ostatecznie zdecydowano się na manewr, który zastosowano już niejednokrotnie w przeszłości. Prezes Jerzy Witaszek postawił na swojego człowieka. Karierę zawodniczą zakończy Bartosz Jurecki i od kampanii 2018/2019 poprowadzi drużynę Azotów.

Jurecki w 2015 roku wrócił do Polski. Miał przez dwa lata grać w Chrobrym Głogów, a potem już nie jako asystent, a pierwszy trener, chwycić za stery. Życie Shreka potoczyło się inaczej. Po Igrzyskach Olimpijskich w Londynie przyjechał do Puław, a prezes Witaszek – w związku z problemami finansowymi w Głogowie – wypożyczył go na rok. Po zakończeniu kontraktu z Chrobrym podpisał kolejną umowę z klubem z chemicznego miasta, a po roku ją przedłużył. Pomimo tego jednak 39-latek w nowej kampanii zasiądzie na ławce trenerskiej, a ostatni mecz jako czynny zawodnik rozegrał przeciwko Gwardii Opole 2 czerwca. Spisał się w nim fantastycznie, zdobywając aż siedem bramek. Rozgrywki 2017/2018 Jurecki skończył z gladiatorem PGNiG Superligi dla najlepszego obrotowego. Asystentem Jureckiego ma być Marcin Kurowski, dotychczas dyrektor sportowy.

Wraz z Waszkiewiczem sztab pierwszego zespołu opuszcza Zbigniew Markuszewski. Ma on jednak nadal prowadzić drugi zespół Azotów.

W buty najlepszego kołowego ligi będzie musiał wskoczyć Łukasz Rogulski, zawodnik Wybrzeża Gdańsk. 25-latek jest niezwykle skutecznym zawodnikiem. W dwa ostatnie sezony zdobył na poziomie PGNiG Superligi 273 bramki. Kilka lat temu zamiast na Rogulskiego w Puławach postawiono na Leosa Petrovsky’ego. Argumentem był brak gry Rogula w obronie. Ostatnio nowy kołowy puławian gra także w defensywie, również w kadrze B. W weekend Polacy przegrali w Płocku z drugimi kadrami Węgier, Szwecji i Norwegii. Łukasz Rogulski zdobył łącznie pięć bramek i nie wyróżnił się niczym na tle słabo wyglądających kolegów.

Środek rozegrania to pozycja newralgiczna, z czego doskonale zdają sobie sprawę w Puławach. Poprzednie rozgrywki to kontuzje Piotra MasłowskiegoKrzysztofa Łyżwy Bartosza Kowalczyka. W nowym sezonie do drużyny dołączy Chorwat Ante Kaleb. Playmaker urodzony w 1993 roku grał w swojej karierze w Croatii Zagrzeb Mariborze Branik. Do Puław przychodzi za to z Tus-N Lubbecke, niedawnego beniaminka Bundesligi! W najlepszej lidze świata Kaleb rzucił 79 goli (w tym jednego z rzutu karnego), a ze swoją drużyną zajął w niej spadkowe, 17. miejsce.

To jednak nie koniec ruchów kadrowych w klubie z Puław. Wspomniany Kowalczyk ma trafić na wypożyczenie do Stali Mielec. Do MMTS-u Kwidzyn wraca Robert Orzechowski. Drużynę opuszczą także Daniel Dupjachanec Władisław OstrouszkoPatryka Kuchczyńskiego zastąpi Jerko Matulić. Prawoskrzydłowy w ostatnim sezonie wystąpił w… finale Ligi Mistrzów z HBC Nantes (porażka drużyny nowego azotowca, 28:32). W CV ma także występy w Croatii Zagrzebi Chambery Savoie.

TRANSFERY AZOTÓW PUŁAWY PRZED SEZONEM 2018/2019

Odchodzą: Patryk Kuchczyński, Władisław Ostrouszko, Daniel Dupjachanec (wszyscy szukają klubów), Bartosz Kowalczyk (Stal Mielec, wypożyczenie), Bartosz Jurecki (zostanie trenerem), Daniel Waszkiewicz (trener)

Przychodzą: Jerko Matulić (HBC Nantes), Ante Kaleb (Tus-N Lubbecke), Łukasz Rogulski (Wybrzeże Gdańsk), Bartosz Jurecki (trener).

SKŁAD AZOTÓW PUŁAWY NA SEZON 2018/2019

Bramkarze: Wadim Bogdanow, Walenty Koszowy

Rozgrywający: Ante Kaleb, Piotr Masłowski, Krzysztof Łyżwa, Marko Panić, Paweł Podsiadło, Nikola Prce, Witalij Titow

Skrzydłowi: Wojciech Gumiński, Piotr Jarosiewicz, Jerko Matulić, Mateusz Seroka, Adam Skrabania

Obrotowi: Paweł Grzelak, Tomasz Kasprzak, Łukasz Rogulski.

fot. Azoty Puławy (archiwum)