Z nowym sponsorem i z nowymi siłami w rundę wiosenną

Z nowym sponsorem i z nowymi siłami w rundę wiosenną

Fani rugby mogą powoli zacierać ręce, gdyż już w najbliższy weekend powrócą zmagania rodzimej Ekstraligi. W dobrych nastrojach spowodowanych pozyskaniem nowego sponsora strategicznego, rundę wiosenną rozpoczną zawodnicy Edach Budowlanych Lublin. Na stadion przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 11 zawita ekipa Orkana Sochaczew.

Dobiegająca końca przerwa zimowa upłynęła pod znakiem świetnych wieści dla lubelskiej ekipy. Drużyna borykająca się do niedawna z poważnymi problemami finansowymi zdołała pozyskać wsparcie dużego sponsora z branży budowlanej w postaci firmy Edach. Pięcioletnia umowa wlała nadzieję w serca zarówno osób wewnątrz klubu, jak i kibiców lubelskiego teamu. Niezwykle istotną rolę zabezpieczenia finansowego w procesie tworzenia drużyny, która docelowo ma włączyć się do walki o medale mistrzostw Polski, podkreśla Stanisław Więciorek, trener Budowlanych. – Czujemy się teraz bardzo stabilnie. Umowa ta jest dla nas naprawdę bardzo dobra i myślę, że dla sponsora także. Pozwoliła nam ona na spokojne przygotowanie się do rozgrywek ligowych. Zawodnicy podpisywali kontrakty od 1 stycznia, a to dla mnie była bardzo komfortowa sytuacja, ponieważ od początku miałem do dyspozycji praktycznie wszystkich gotowych do gry.

Szkoleniowiec lublinian był też zadowolony z tego, jak jego zespół przepracował zimowy okres przygotowawczy. – Uważam, że jesteśmy nieźle przygotowani do drugiej rundy. Trenowaliśmy na siłowni, a do dyspozycji mieliśmy także boczne boisko Areny Lublin. Do tego doszło bieganie w terenie, więc sądzę, że przepracowaliśmy solidnie okres przygotowawczy.

Na jego zakończenie rugbiści z Lublina rozegrali sparing z drużyną Pogoni Awenta Siedlce. Mecz składał się z czterech 20-minutowych fragmentów, w których trakcie zawodnicy ćwiczyli kolejno auty i grę po autach, młyny i grę po młynach, przekopy i grę po przekopach oraz wolną grę przy obecności sędziego. Ze względu na treningowy charakter spotkania wynik nie był liczony.

Jeśli chodzi o sytuację kadrową Budowlanych, to do składu powraca trzech doskonale znanych zawodników oraz pojawiło się kilka wzmocnień. – Do treningu powrócił po krótkiej przerwie Wojtek Król, grający w drugiej linii młyna, wróciła także nasza dziewiątka, czyli Kuba Bobruk, a po skomplikowanym urazie stopy w pełni sprawny jest Wojtek Brzezicki. Do dyspozycji będę miał również trzech zawodników z Ukrainy, czyli Sashę Khomenko, Klyma Zharovnego i Mireka Shulię, którego zabraknie jednak w spotkaniu z Orkanem Sochaczew. Do końca roku nie zagra natomiast Dominik Tomaszewski, który na zgrupowaniu kadry U-20 doznał poważnego urazu i pod koniec marca przejdzie operację – tłumaczy szkoleniowiec lublinian.

Wraz z pojawieniem się nowego sponsora rozpoczyna się nowy, długoterminowy projekt, którego celem jest dołączenie Budowlanych do grona czołowych ekip polskiej Ekstraligi. W związku z tym runda wiosenna będzie dla lubelskiej drużyny mocno weryfikacyjna i stojąca pod znakiem pewnej selekcji.

W pierwszym meczu o punkty w 2020 roku Budowlani podejmą Orkana Sochaczew. Oba zespoły po ośmiu spotkaniach rundy jesiennej są sąsiadami w ligowej tabeli, zajmując odpowiednio 7. i 8. miejsce, wyprzedzając jedynie Arkę Gdynia. Żadna z tych ekip nie musi jednak martwić się wizją relegacji, gdyż ze względu na zaplanowane na przyszły sezon powiększenie grona elity do dziesięciu zespołów, żaden z klubów grających aktualnie w Ekstralidze nie spadnie w tym roku z ligi.

Początek spotkania Edach Budowlanych Lublin z Orkanem Sochaczew w niedzielę o godzinie 13.00. Wstęp jest wolny, a dodatkowym powodem, dla którego warto tego dnia wybrać się na mecz jest fakt, że w tym samym czasie na stadionie organizowana będzie zbiórka pieniędzy na leczenie dwudziestomiesięcznego Filipka, u którego zdiagnozowano guza mózgu wyściółczaka anaplastycznego.

fot. Edach Budowlani Lublin