Audyt zadecyduje o awansie Avii Świdnik do I ligi

Audyt zadecyduje o awansie Avii Świdnik do I ligi

Decyzją Polskiego Związku Piłki Siatkowej sezon 2019/2020 w rozgrywkach II ligi został zakończony. Walcząca o awans do I ligi Avia Świdnik wykazała gotowość do gry na tym szczeblu i w tej chwili czeka na pozytywną weryfikację ze strony władz Związku. 

W Avii Świdnik decyzję o zakończeniu sezonu i przyznaniu możliwości awansu do I ligi zespołom z pierwszych miejsc wszystkich grup II ligi oceniają pozytywnie. – Uważam, że jest to optymalne rozwiązanie. Polski Związek Piłki Siatkowej zwrócił się do nas na początku tygodnia z zapytaniem, czy zgłaszamy akces do gry w I lidze w związku z rozstrzygnięciami na tym etapie rozgrywek. Oczywiście złożyliśmy stosowne pismo, a sprawa została załatwiona bardzo szybko. W tym momencie jest to dla nas pozytywna informacja, ale trzeba pamiętać, że to nie przesądza już o tym, że Avia będzie grała w I lidze. Teraz pozostaje nam cierpliwie czekać na dalsze informacje. Nie wiemy tylko, kiedy zapadną kolejne decyzje. Związek poinformował nas jedynie, że w najbliższych dniach otrzymamy bardziej konkretne wieści – mówi Radosław Szczerba, prezes MKS Avia Świdnik.

To na podstawie przyszłych audytów zostaną podjęte decyzje, które drużyny uzyskają awans. Na razie kluby nie poznały szczegółów dotyczących tego, co konkretnie będzie sprawdzane. – Wiemy, że będą to kwestie weryfikacji klubu, ale nie zostało to na razie sprecyzowane i przez to nie wiemy, pod jakim kątem będziemy sprawdzani. Moje przypuszczenia dotyczą tego, że będzie to weryfikacja pod względem organizacyjnym i finansowym z racji tego, że I liga utrzymuje dość wysoki poziom. Przez to Związek nie będzie chciał się zgodzić na to, aby drużyny, które awansują, miały później kłopoty finansowe lub organizacyjne – zaznacza sternik żółto-niebieskich.

Przypomnijmy, że celem Avii na zakończony już sezon było właśnie wywalczenie awansu do I ligi. Audyt odpowie na pytania takie jak gotowość klub pod względem finansowym i organizacyjnym. Jednak jak może wkrótce wyglądać kwestia sportowa w klubie z lotniczego miasta? – Złożenie pisma oznacza, że chcemy grać w I lidze. Mamy wstępne zapewnienia od sponsora i również ze strony miasta, że zrobią wszytko, aby nam finansowo pomóc. Liczymy się z tym, że trzeba będzie wzmocnić naszą drużynę, ponieważ gra szczebel wyżej wymaga posiadania szerszej i lepszej kadry. Jest to jednak bardziej odległa kwestia – wyjaśnia Radosław Szczerba.

fot. MKS Avia Świdnik (archiwum)