Mistrzostwa Europy siatkarzy 2023 drabinka i zasady

Mistrzostwa Europy siatkarzy 2023 drabinka i zasady
fot. Icon Sport

Siatkarski kibic jest w ostatnim czasie wyjątkowo rozpieszczany. Już 28 sierpnia wystartowała kolejna wielka międzynarodowa impreza tj. Mistrzostwa Europy siatkarzy. Drabinka całych zawodów oraz krótki opis zasad znajdziecie poniżej. Serdecznie zapraszamy.

ME siatkarzy 2023 drabinka i tabele

Oto drabinka ME siatkarzy 2023. Kto z kim zagra w półfinałach, finale i meczu o 3. miejsce? Sprawdź poniżej.

1/2 FINAŁU

czwartek, 14.09.2023
Włochy – Francja (Rzym)

Polska – Słowenia (Rzym)

Mecz o 3. miejsce

sobota 16.09.2023
(Rzym, godzina 18:00)

FINAŁ

sobota 16.09.2023

(Rzym, godzina 21:00)

me-siatkarzy-2023-drabinka

Właściwie każde powyższe gremium posiada w swoim składzie wyraźnych faworytów, a także zespoły, które będą prawdopodobnie wyłącznie dostarczycielami punktów. Przykładowo w grupie A dwie pierwsze lokaty bezsprzecznie należą do reprezentantów Włoch oraz Serbii. Na nasze oko walkę o pozostałe miejsca premiowane awansem wygrają Belgowie oraz Niemcy.

Grupa B jawi się jako najrówniejsza ze wszystkich. Słoweńcy może nie zwyciężą jej w przysłowiowych cuglach, ale dla nich każda inna lokata niż pierwsza będzie konkretną porażką. Czterozespołowy skład z awansem do najlepszej szesnastki uzupełnią zapewne Bułgarzy, Ukraińcy oraz Hiszpanie.

Sympatyk znad Wisły będzie rzecz jasna z wypiekami na twarzy śledził wydarzenia w grupie C. Komplet oczek dla Polaków jest jak najbardziej możliwy, ale jeśli już ktoś miałby im nieco popsuć szyki, to mogą być to Holendrzy. Kto z prawem do gry w 1/8 finału? Polska, Holandia, Czechy, Czarnogóra.

Mistrzowie olimpijscy Francuzi mają wszystkim coś do udowodnienia, gdyż Mistrzostwa Europy od 2015 roku wyraźnie im nie leżą. W to, że uda im się zatriumfować w grupie tuż przed Turkami, Portugalczykami i reprezentacją Grecji raczej nie wątpimy. Pytanie tylko, co będzie działo się dalej? Czy nawet jeśli ME siatkarzy 2023 drabinka nie będzie dla nich łaskawa, to uda im się zagrać o złoto? Czas pokaże.

Kim są faworyci Mistrzostw Europy siatkarzy 2023? Drabinka prawdę powie

Mamy cichą nadzieję, że nieco gorsza dyspozycja reprezentantów Polski podczas memoriału Huberta Jerzego Wagnera to tylko przysłowiowa zasłona dymna. Jakoś ciężko nam bowiem uwierzyć, że na przestrzeni kilku tygodni Bartek Kurek i spółka zaliczyliby aż tak wyraźny spadek formy. Europejski czempionat miał być w tym sezonie reprezentacyjnym imprezą docelową i mając na uwadze doświadczenie Nikoli Grbica mocno wierzymy w to, że przygotował on dobrze swoich podopiecznych na ten turniej.

Liczba drużyn biorących udział w mistrzostwach podpowiadałaby, że grono ekip mogących zagrozić Polakom w drodze po pierwszy tytuł od 2009 roku jest dość znaczące, lecz paradoksalnie nasze Orły powinny się w zasadzie obawiać dwóch, może trzech zespołów.

Przede wszystkim mowa tu o Włochach oraz Serbach. Mistrzostwa Europy siatkarzy 2023 drabinka skonstruowana jest tak, że w przypadku zajęcia trzeciego lub czwartego miejsca w swojej grupie Biało-czerwoni właściwie z automatu trafią na jeden z ww. zespołów w 1/8 finału. Nie ma więc co kalkulować. Trzeba walczyć o jak najwyższą lokatę już na starcie. To znacznie ułatwi drogę do podium na koniec zmagań.

Turniej o mistrzostwo Starego Kontynentu to impreza, którą wyraźnie upodobali sobie także Słoweńcy. Na dwóch wcześniejszych edycjach drużyna ta zdobyła srebrny medal. Ich wielkim marzeniem jest co najmniej wyrównanie tego osiągnięcia. W naszym interesie jest im w tym umiejętnie przeszkodzić. A jak wiadomo, nigdy nam się ze Słowenią łatwo nie grało.