ME siatkarek 2023 drabinka: z kim zagrają polskie siatkarki?

ME siatkarek 2023 drabinka: z kim zagrają polskie siatkarki?
fot. Icon Sport

Imprezą docelową właściwie dla wszystkich reprezentacji narodowych na Starym Kontynencie są w tym roku ME siatkarek 2023. Drabinka tych zawodów oraz ich zasady nie są zbyt skomplikowane, ale dla zachowania jasności postanowiliśmy je Wam przedstawić. Sprawdźcie efekty naszej pracy.

Mistrzostwa Europy siatkarek drabinka – z kim zagrają siatkarki w półfinale?

Oto, jak wygląda na ME siatkarek 2023 drabinka. Zobacz z kim zagrają Polki w kolejnych rundach turnieju Mistrzostw Europy. Jak mówi przysłowie drabinka ME siatkarek 2023 prawdę Ci powie.

Faza pucharowa

Ostateczne rozstrzygnięcia w 1/8 finału sprawiły, że ćwierćfinały i drabinka Mistrzostw Europy siatkarek na półfinały wygląda tak:

 • Włochy/Francja – Turcja/Polska
 • Holandia – Serbia/Czechy

Z kim zagrają polskie siatkarki w półfinale Mistrzostw Europy? W razie pokonania przez Biało-czerwone Turczynek, Polki zagrają w półfinale z Włoszkami lub Francuzkami. Drabinka pokazuje też, że w potencjalnym półfinale polskie siatkarki grają z Holenderkami, Serbkami lub Czeszkami.

Faza grupowa

Każdy, kto choć raz w przeszłości śledził podobnego typu imprezę, ten wie, jak mogą wyglądać Mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet 2023. Drabinka turniejowa zaczyna się rzecz jasna od rywalizacji grupowej. Jak już wspomnieliśmy wyżej, dwadzieścia cztery najlepsze zespoły zostały podzielone na cztery równe grupy. Oto jak przedstawia się ich skład:

GRUPA A:

 1. Serbia
 2. Polska
 3. Belgia
 4. Węgry
 5. Ukraina
 6. Słowenia

GRUPA B:

 1. Bułgaria
 2. Rumunia
 3. Chorwacja
 4. Włochy
 5. Szwajcaria
 6. Bośnia i Hercegowina

GRUPA C:

 1. Grecja
 2. Turcja
 3. Niemcy
 4. Azerbejdżan
 5. Czechy
 6. Szwecja

GRUPA D:

 1. Francja
 2. Hiszpania
 3. Holandia
 4. Słowacja
 5. Finlandia
 6. Estonia

Po zakończeniu wszystkich spotkań fazy grupowej rywalizacja będzie się natomiast toczyła wedle schematu ukazanego poniżej. Oto ME siatkarek 2023 drabinka.

ms-siatkarek-drabinka

Zasady Mistrzostw Europy w siatkówce kobiet 2023 – ile reprezentacji wychodzi z grupy?

Wiesz jak wygląda ME siatkarek 2023 drabinka. Podczas tak dużej imprezy jak Mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet 2023 zasady nie różnią się zbytnio od tych panujących chociażby podczas zawodów mających wyłonić mistrzynie świata. Miejsca w każdej z grup ustalane są na podstawie kilku różnych kryteriów. Są to kolejno:

 • ilość wygranych meczów
 • liczba zdobytych punktów
 • bilans setowy
 • bilans punktowy

Gdy będzie miał miejsce remis punktowy pomiędzy dwoma zespołami, to wygrany jest ten, który rozstrzygnął na swoją korzyść bezpośredni pojedynek. Jeśli taką samą liczbę oczek zanotują więcej niż dwie drużyny, to tworzy się specjalną tabelę, w której to zwycięzcę wyłania się na podstawie wyżej wymienionych zasad.

Jak brzmi zatem ostatecznie odpowiedź na pytanie, ile drużyn awansuje z grupy na Mistrzostwach Europy w siatkówce kobiet 2023? Cztery. Jako że grup mamy także cztery, to do walki w fazie pucharowej stanie tym samym dokładnie 16 ekip. Grono dość spore, ale należy jednocześnie pamiętać, że wraz z każdą kolejną rundą liczba zespołów będzie się systematycznie zmniejszać. Na kogo po wyjściu z grupy mogą trafić Biało-czerwone? O tym, jak wygląda Mistrzostwa Europy siatkarek drabinka przekonasz się na wstępie tekstu.