Najlepsi siatkarze świata – ranking

Sporządzenie rankingu Najlepsi Siatkarze Świata bez podziału na pozycje jest misją trudną, lecz nie niemożliwą. Postanowiliśmy więc podjąć się tego piekielnie ciężkiego zadania i wytypować najlepszą dziesiątkę.

  1. Wilfredo Leon

najlepsi siatkarze świata

Wielkim szczęściem Polaków jest to, że Wilfredo ożenił się z Polką i pokochał kraj nad Wisłą. Od wielu lat było oczywiste, że pochodzący z Kuby zawodnik ma umiejętności, aby stać się najlepszym siatkarzem globu. Siła jego ataku, a także postawa w polu serwisowym są regularnie decydujące dla losów spotkań. Największe sukcesy siatkarz święcił w Zenicie Kazań, z którym sięgnął właściwie po wszystkie możliwe trofea i gdzie wielokrotnie nagradzano go indywidualnie. Warto podkreślić, że Wilfredo Leon ma dopiero 28 lat i jeszcze kilka lat gry na najwyższym poziomie. Jeżeli nie straci niczego ze swojej dynamiki, może mieć jeszcze przez długi czas monopol na miano najlepszego siatkarza na świecie. Od 2018 roku nieprzerwanie przywdziewa koszulkę Sir Safety Perugia.

  1. Earvin N'Gapeth

Ranking Najlepsi Siatkarze Świata nie mógłby powstać bez udziału Earvina N'Gapetha. Można go lubić bądź też nie, lecz ekscentryczny francuski przyjmujący ma gigantyczne umiejętności, które obecnie prezentuje we włoskiej Modenie. MVP Igrzysk Olimpijskich w Tokio od 3 lat nie był bohaterem żadnego dużego skandalu. To właśnie trudny charakter był główną przeszkodą w zaskarbieniu sobie sympatii kibiców na całym świecie. N'Gapeth to siatkarz zdecydowanie wymykający się schematom, będący sercem i duszą kadry narodowej oraz ekipy klubowej, jednocześnie odznaczający się boiskową inteligencją. Trudno mówić o jego słabszych stronach, gdyż praktycznie ich nie ma. Nie tylko skutecznie atakuje i broni, ale w najbardziej zaskakujących momentach wciela się też w rolę… rozgrywającego.

  1. Jenia Grebennikow

Najlepsi siatkarze świata bardzo często są utożsamiani z przyjmującymi lub atakującym – innymi słowy  tymi zawodnikami, którzy zdobywają dla drużyny wiele punktów. Na pozycji libero również można być jednak artystą, czego dowodem jest przypadek Jeni Grebennikowa. Reprezentant Francji mający rosyjskie korzenie wciąż jest relatywnie młody jak na swoja pozycję. To prawdopodobnie jedyny libero, który w tak znaczący sposób może wpływać na przebieg spotkań na najwyższym poziomie. Technika, spryt i zwinność którą wykorzystuje podczas przyjęcia i gry w obronie, jest po prostu nadzwyczajna. W kadrze „Trójkolorowych” gra już od 11 lat, a obecnie jego popisy mogą oglądać kibice Zenita St. Petersburg.

  1. Ricardo Lucarelli

Trudno sobie wyobrazić, aby bez 30-latka Brazylijczycy w ostatnich latach święcili takie sukcesy. Przy jego udziale, „Canarinhos” zdobyli czternaście medali wielkich imprez i w zasadzie można być pewnym, że to jeszcze nie koniec. Co ciekawe, ten fenomenalny przyjmujący osiągnął znakomity poziom swojej gry głównie dzięki grze w rodzimej lidze. Dopiero  w wieku 28 lat podpisał swój pierwszy zagraniczny kontrakt z Trentino, w najsilniejszej lidze świata – włoskiej Serie A. Obecnie czaruje w Cucine Lube Civitanova i pokazuje, że przeprowadzka do Europy w żaden negatywny sposób nie wpłynęła na skuteczność jego ataku i genialny serwis.

  1. Micah Christenson

najlepsi siatkarze świata

Kiedy karierę kończył legendarny rozgrywający Amerykanów – Lloy Ball, wydawało się, że reprezentacja USA długo nie doczeka się na tej pozycji siatkarza podobnego formatu. Obecnie ciężko sobie wyobrazić, aby ranking Najlepsi Siatkarze Świata, powstał bez 28-latka z Zenita Kazań. Do jego największych zalet należą spryt i umiejętność podejmowania ryzyka. To także dzięki jego postawie, reprezentacja jego kraju zdobywała medale wielkich imprez. Choć Amerykanie mają kilku wspaniałych graczy na rozegraniu, jego pozycja jako pierwszego rozgrywającego jest absolutnie niepodważalna.

  1. Maksym Michajłow

Podstawowy atakujący reprezentacji Rosji jest rzadkim przypadkiem w świecie siatkarzy. Przez niemal całą swoja seniorską karierę związany jest z Zenitem Kazań. Obdarzony kapitalnymi warunkami fizycznymi siatkarz słynie ze swojej pracowitości i skromności. Warto zwrócić uwagę na to, że to zawodnik, który jest jednym z najbardziej utytułowanych na świecie. 27 razy sięgał po nagrody indywidualne i 14-krotnie po medale z reprezentacją (również juniorską). Można więc rzec, że obstawiając zakłady na siatkówkę, można niemal w ciemno typować zwycięstwo zespołu, w którym aktualnie gra. Niestety, zdarza się, że miewa kłopoty ze zdrowiem. Z tego też powodu nie wystąpił na Mistrzostwach Europu w 2021 roku.

  1. Lucianno de Cecco

najlepsi siatkarze świata

Argentyńczyk to rozgrywający jakiego w swoim zespole chciałby mieć każdy trener na świecie. Doświadczenie, jakie urodzony w Santa Fe zawodnik wyniósł ze spotkań włoskiej Serie A, sprawiło, że nie tylko jest jednym z najlepszych reżyserów gry na świecie, ale śmiało można go umieścić w zestawieniu Najlepsi Siatkarze Świata bez podziału na pozycje. 33-latek przez kilka dobrych lat stanowił o sile Perugii, zaś od sezonu 2020/2021 przywdziewa koszulkę Cucine Lube Civitanova. W przeszłości zdobywał nagrodę dla najlepszego rozgrywającego Ligi Światowej czy Pucharu Świata, ale ukoronowaniem jego kariery był brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

  1. Robertlandy Simon

Mimo upływu lat doświadczony Kubańczyk wciąż imponuje sportową klasą. Nawet najlepsi siatkarze świata zgodnie przyznają, że należy mu się miano jednego z najwybitniejszych. Olbrzym, którego domeną jest gra na środku siatki, jest w stanie atakować z pułapu 387 cm i blokować na 350 cm. To parametry obłędne i tak długo jak zdrowie pozwoli, Simon będzie postrachem wszystkich atakujących na świecie. Obecnie z usług 34-latka korzysta Cucine Lube Civitanova.

  1. Nimir Abdel-Aziz

Można snuć przypuszczenia, że 30-letni Holender byłby w tej klasyfikacji nawet wyżej, gdyby na jego talencie poznano się nieco wcześniej. Do 2015 roku był solidnym, a może nawet bardzo dobrym rozgrywającym, gdyż trafił nawet do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Przełom nastąpił podczas występów we francuskim Poitiers, gdzie Nimir zaczął grać jako… atakujący. Taka ścieżka kariery zdecydowanie nie jest dla siatkarzy standardowa, dlatego ogromnym szokiem dla środowiska było to, kiedy Abdel-Aziz zaczął wyrastać na jednego z najlepszych atakujących na świecie. Co więcej, w 2021 roku, na Mistrzostwach Europy został uznany za najlepszego gracza na swojej pozycji. Można się zastanawiać, ile mógłby osiągnąć, gdyby występował w reprezentacji nieodgrywającej na świecie drugoplanowej roli. Obecnie przywdziewa koszulkę włoskiej Modeny.

  1. Uros Kovacević

Nieco symbolicznie, na liście umieszczamy zawodnika, którego od początku sezonu 2021/2022 możemy oglądać w Polsce. Uros Kovacević po roku spędzonym w Chinach, zdecydował się na powrót do Europy. Wcześniej, przez 2 lata z powodzeniem grał w Trentino. Choć eksperci doskonale zdawali sobie sprawę z jego siatkarskiej klasy, serbski przyjmujący zdecydował się ich mocno zaskoczyć. Na początku rozgrywek Plus Ligi niemal w pojedynkę wygrywał kolejne spotkania dla Aluronu CMC Warty Zawiercie. W kryzysowym momencie sezonu, kiedy kontuzjowani byli obaj rozgrywający polskiego zespołu, wziął na siebie ten ciężar i zagrał na nowej dla siebie pozycji. Obserwatorzy przecierali oczy ze zdumienia, kiedy okazało się, że prezentował się tak rewelacyjnie, że nawet mimo braku nominalnego rozgrywającego, zawiercianie zdołali przy jego wydatnym udziale wygrać kilka spotkań.