Vital Heynen – gdzie trafi? Kadra kobiet czy zagranica?

Vital Heynen – gdzie trafi? Kadra kobiet czy zagranica?

Choć niektórzy jeszcze się łudzą, że Vital Heynen trener zostanie na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn, to wydaje się to bardzo mało prawdopodobne. Musielibyśmy doświadczyć niesamowitego zwrotu akcji. Już ruszyła lawina spekulacji, nie tylko kim będzie nowy trener siatkarzy, ale też, gdzie będzie pracował Vital Heynen. I co ciekawe, jedną z opcji ma być… reprezentacja Polski w siatkówce kobiet. To byłby niewątpliwie transfer roku w polskiej siatkówce. Sprawdzamy więc, co w trawie piszczy.

Vital Heynen odchodzi z reprezentacji mężczyzn do… reprezentacji kobiet?

Jasne jest, że Vital Heynen sukcesy, które świętował z reprezentacją Polski przerodził w olbrzymią miłość do siebie ze strony polskich kibiców. Wielu więc chciałoby żeby pozostał w Polsce. O ile końca dobiega jego przygoda z reprezentacją mężczyzn, to w kuluarach słychać, że Vital Heynen może mieć otwartą drogę do reprezentacji kobiet. Taką sensacyjną wiadomość przekazali dziennikarze portalu Sport.pl.

Z reprezentacją kobiet po kilku latach współpracy pożegnał się Jacek Nawrocki. Odejście Heynena z reprezentacji mężczyzn złożyło się więc w czasie z wakatem na posadę trenera kobiet. Według mediów, głównym kontrkandydatem Belga na to stanowisko może być dobrze znany w Polsce Stephane Antiga. Francuz, podobnie, jak Belg zdobył z mężczyznami złoty medal Mistrzostw Świata.

Na korzyść Antigi względem Heynena może przeważać, że ma on zdecydowanie większe doświadczenie w prowadzeniu pań. Przecież już od jakiegoś czasu Stephane Antiga zasiada na ławce trenerskiej rzeszowskiej ekipy. Chociaż i Vital Heynen trener pracował z kobietami. Kiedyś prowadził zawodniczki siatkówki plażowej.

O ile kibice ochoczo zareagowali na pomysł zatrudnienia Vitala Heynena, to eksperci takiego optymizmu już nie przejawiają. Były siatkarz, Łukasz Kadziewicz jest przeciwny temu pomysłowi. Jego zdaniem, Polska nie może pozwolić sobie na takie eksperymenty, zwłaszcza, że za rok będziemy współgospodarzami Mistrzostw Świata kobiet. Kadziewicz w wywiadzie dla portalu Onet przyznał, że Heynen mógłby wypalić w kadrze kobiet, ale też wszystko mogłoby zakończyć się totalną katastrofą. Był siatkarz, a obecnie ekspert podkreśla, że nie mamy czasu na eksperymentowanie.

Jeśli nie reprezentacja kobiet, to gdzie trafi Vital Heynen? Trener wróci na ławkę klubową?

Od 2017 roku Vital Heynen gdzie by nie pracował, pozostawiał po sobie dobre wrażenie. Do tej pory w swojej karierze oprócz reprezentacji Polski, prowadził także Belgię (2017-18) oraz Niemcy (2012-16). Jednak potrafił też łączyć pracę dla kadry z pracą w klubie. Co doskonale pokazują lata 2019-21, kiedy oprócz posady szkoleniowca reprezentacji Polski, Vital Heynen pracował też na ławce trenerskiej Sir Safety Perugia. Nawet ekspertom ciężko rozgryźć, gdzie mógłby trafić Vital Heynen. Kadra kobiet lub innego kraju wydaje się najbardziej możliwą opcją. Niewykluczone, że może tu dojść do pewnego rodzaju “transakcji” wiązanej. Jeśli Grbić (dotychczasowy trener Słoweńców) zostanie selekcjonerem Polaków, to Heynen może powędrować w drugą stronę.

Vital Heynen przyszłość

I co tu dużo ukrywać, byłaby to równie wielka sensacja, co objęcie przez Heynena polskiej reprezentacji kobiet. Zwłaszcza, jeśli Belg zostałby właśnie trenerem Słowenii, która była swego rodzaju katem dla prowadzonej przez niego polskiej kadry.

Naszym zdaniem, najbardziej prawdopodobne są trzy opcje do do przyszłości Vitala Heynena: reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Słowenii mężczyzn (jeśli Grbić odejdzie) lub jeden z polskich klubów. I optowalibyśmy za opcją A lub C. Szkoda by było tracić takiego fachowca, jak Heynen, który pokochał Polskę i polskich kibiców ze wzajemnością.

Vital Heynen i jego największe sukcesy

Spójrzmy jeszcze, podsumowując owocną przygodę Heynena z reprezentacją Polski na jego największe sukcesy. Nie tylko w naszej kadrze, ale podczas swojej całej kariery trenerskiej.

 • Reprezentacja Polski: złoty medal Mistrzostw Świata, srebro i brąz Ligi Narodów, 2x brąz Mistrzostw Europy, srebro w Pucharze Świata.
 • Reprezentacja Niemiec: brązowy medal Mistrzostw Świata.
 • 4x Mistrzostwo Belgii
 • 2x Superpuchar Włoch
 • 1x Superpuchar Francji
 • 4x Superpuchar Belgii
 • 3x Superpuchar Niemiec
 • 3x Puchar Niemiec
 • 5x Puchar Belgii
 • Srebro i brąz w Pucharze CEV
 • Wicemistrzostwo Belgii
 • 3x Wicemistrzostwo Niemiec

Vital Heynen trener to postać niesamowita. Jego kariera trenerska naznaczona jest sukcesami. I mamy nadzieję, że wciąż będziemy mieli okazję podziwiać go w Polsce. Czy to w reprezentacji kobiet czy w klubie. Za to trzymamy kciuki!