Pierwsze zwycięstwo u siebie

W spotkaniu 5. kolejki Energa Basket Ligi koszykarze TBV Start Lublin podejmowali GTK Gliwice. Zespół Davida Dedka kontrolował przebieg całej gry, a na parkiecie dominował duet Upson/Washington, który poprowadził lubelską ekipę do zwycięstwa.

Gospodarze świetnie weszli w mecz. Pierwsze punkty dla lublinian zdobył nowy skrzydłowy Startu Anton Gaddefors. Zaraz po nim skutecznymi akcjami popisali się Mateusz Dziemba (celny lay-up), James Washnigton (lay-up) i Kacper Borowski. W połowie kwarty lublinianie prowadzili 12:3. W drugiej części premierowej kwarty gliwiczanie zaczęli lepiej grać w obronie i częściowo odrobili straty. Po dziesięciu minutach Start prowadził 22:18.

Druga kwarta rozpoczęła się dość wyrównanie. Punkty spod kosza dwukrotnie zdobył Michael Gospodarek. Uaktywnił się także DeVonte Upson, popisując się celnym wsadem plus rzutem z półdystansu. Po drugiej stronie punktował duet LaChance/Robak, dzięki czemu po połowie części było 32:27 dla miejscowych. Zawodnicy z Gliwic w ciągu dwóch minut doprowadzili do remisu 34:34 po trójce Piechowicza i wsadzie Dodda. W końcówce sześć punktów z rzędu zapisał na swoim koncie Dziemba (cztery osobiste + akcja za dwa) i tym samym wynikiem 40:34 zakończyła się pierwsza połowa.

Po niej celną akcją popisał się Washington, a chwilę później Upson. Po przeciwnej stronie punktowali Kacper Radwański oraz Szymon Kiwilsza.  Po dwudziestu pięciu minutach gry lubelscy zawodnicy prowadzili różnicą ośmiu punktów. W następnym fragmencie wyrównała się walka między obiema ekipami. Koszykarze z Koziego Grodu jednak zdołali podwyższyć wynik po kolejnym wsadzie Borowskiego.

Początek ostatniej ćwiartki to powrót do skutecznej gry z pierwszych dziesięciu minut. Zawodnicy Startu Lublin raz po raz zdobywali punkty z rzutów osobistych oraz z akcji spod kosza. Zespołowa gra lubelskiej drużyny sprawiła, że na mniej niż pięć minut przed końcem spotkania zegar wskazywał wynik 76:55. Zawodnicy z Gliwic w drugiej części ostatniej odsłony zmniejszyli rozmiar porażki po skutecznych trójkach Radwańskiego i Kurbasa.

Dla podopiecznych Davida Dedka było to pierwsze zwycięstwo na własnym parkiecie i drugie w sezonie. Najwięcej punktów w ekipie gospodarzy zdobył Upson – (dziewiętnaście). Na pochwałę również zasługują – Washington, który do piętnastu punktów dołożył dwanaście asyst oraz Borowski – także piętnaście punktów.

Kolejny mecz TBV Start Lublin rozegra 11 listopada na wyjeździe. Przeciwnikiem będzie Polpharma Starogard Gdański.

TBV Start Lublin – GTK Gliwice 85:73 (22:18, 18:16, 18:14, 27:25)

Start: Upson 19, Washington 15, Borowski 15, Gaddefors 11, Czerlonko 10, Dziemba 8, Gospodarek 5, Morris 2, Mirković, Szymański, Pelczar.

GTK: Radwański 14, Mack 10, Dodd 10, Kiwilsza 9, LaChance 9, Piechowicz 8, Kurbas 7, Robak 4, Słupiński 2, Dawkins, Szlachetka.