Start przegrywa, Start II wygrywa

Start Lublin przegrał z wiceliderem Polskim Cukrem Toruń 75:78 i poniósł trzecią porażkę w sezonie. Podopieczni Davida Dedka w dalszym ciągu są w czubie tabeli i święta powinni spędzić w dobrych nastrojach. Na przestrzeni całego spotkania brakowało punktów Bryntona Lemara, który przeszedł gdzieś obok, ale zespół ciągnęli Tweety Carter i Martins Laksa. Z kolei podopieczni Przemysława Łuszczewskiego zakończyli 2019 rok na drugim miejscu w tabeli! Koszykarze AZS UMCS Startu II Lublin zajęli fotel wicelidera, pokonując na własnym parkiecie Sokół Ostrów Mazowiecka 76:70. Najwięcej punktów dla lublinian zdobył Bartłomiej Nycz.

Start zaczął spotkanie od firmowej akcji, która polegała na dograniu piłki do Jimmiego Taylora. Center gości skutecznie skończył pod koszem i przyjezdni objęli prowadzenie. Gospodarze dopiero się rozkręcali i po nieco ponad dwóch minutch gry prowadzili 8:4. David Dedek poprosił wówczas o czas. Nie zmieniło to wiele, bo Polski Cukier powiększał przewagę, ale goście również nie zamierzali łatwo oddać meczu. Po skutecznej akcji i premierowym trafieniu Mateusza Dziemby, Sebastian Machowski poprosił o czas – przewaga torunian stopniała do czterech oczek. Wynik premierowej odsłony ustalił Brynton Lemar. W drugiej ćwiartce gospodarze zaczęli odjeżdżać dopiero po kilku minutach. Seria 6:0, w której cztery oczka zdobył Aaron Cel, pozwoliła powiększyć przewagę do pięciu punktów. Na odpowiedź przyjezdnych nie trzeba było długo czekać. Tweety Carter postanowił wyjaśnić sprawę przewagi i samodzielnie przeprowadził serię 5:0. Pierwsza połowa zakończyła się remisem.

Gospodarze zaczęli trzecią ćwiartkę od serii 5:0, a na pierwsze punkty gości czekaliśmy prawie cztery minuty. Na nieco ponad sześć minut przed końcem tej odsłony Martins Laksa trafił i zmniejszył deficyt Startu do trzech oczek. Przez drugą część trzeciej kwarty przewaga przechylała się w obie strony, jednak po ostatnim gwizdku to gospodarze schodzili z dwupunktową przewagą. Decydującą odsłonę zaczął Tweety Carter, trafiając z dystansu i wyprowadzając Start na prowadzenie. Od tego momentu miejscowi wypunktowali rywali 9:4 i po niespełna czterech minutach gry trener Dedek poprosił o czas. Na trzy minuty przed końcem mieliśmy jeszcze remis, ale 37 sekund przed końcem, po skutecznej akcji Kyle’a Weavera gospodarze wyszli na prowadzenie 76:75. David Dedek wziął czas, by przygotować zespół na ostatnie sekundy meczu. Niestety lublinianom nie udało się trafić do kosza i to miejscowi cieszyli się z dwunastego triumfu w sezonie.

W następnej kolejce Start podejmie Legię Warszawa. Początek meczu 29 grudnia o 17:30.

Polski Cukier Toruń – Start Lublin 78:75 (17:15, 23:25, 17:15, 21:20)

Cukier: Aminu 26 (13 zb.), Wright 18 (11 as.), Cel 12, Weaver 6, Diduszko 5, Perka 5, Ratajczak 4, Schenk 2, Grochowski.

Start: Laksa 17, Carter 16 (4×3), Taylor 14, Dziemba 10, Grochowski 7, Szymański 4, Jeszke 3, Borowski 2, Lemar 2.

Mocniej to spotkanie zaczęli goście, prowadząc na trzy minuty przed końcem 17:8. Miejscowym udało się utrzymać z rywalem kontakt, jednak dopiero w połowie drugiej kwarty gospodarze wyszli na prowadzenie. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się remisem – wynik ustalił Michał Grabowski z zespołu przyjezdnych. Rozgrywający trafił za trzy i ten rzut okazał się jedynym celnym w całym spotkaniu.

Drugą połowę z wysokiego C zaczął Bartłomiej Nycz, który trafił dwie trójki i wyprowadził swoją ekipą na prowadzenie różnicą sześciu oczek. Od tego momentu, aż do końca trzeciej odsłony, lublinianie trzymali rywali na kilku punktowym dystansie. Po 30 minutach na zegarze był znów remis i mecz pozostał otwarty. Ostatnią kwartę gospodarze zaczęli od serii 10:2 i w ostatecznym rozrachunku było to kluczowym momentem meczu. Goście co prawda zbliżyli się w pewnym momencie na trzy punkty, jednak miejscowi nie wypuścili zwycięstwa i do prezentów świątecznych dołożyli sobie drugie miejsce w tabeli.

W następnej kolejce lublinianie rozegrają mecz na wyjeździe. Zmierzą się z ekipą PKK 99 Pabianice. Początek spotkania 4 stycznia o godzinie 15:30.

AZS UMCS Start II Lublin – Sokół Ostrów Mazowiecka 76:70 (14:19, 18:13, 23:23, 21:15)

AZS: Nycz 15, Wiśniewski 14, Jaworski 13, Myśliwiec 12, Waniewski 10, Obarek 7, Wąsowicz 5 (6 przech.), Pszczoła.

Sokół: Cukierda 14, Sienkiewicz 13 (3×3), Szczerbatiuk 10, Zuber 10, Izrailewski 8, Słoniewski 8, Łapiński 4, Grabowski 3, Abdelaal, Gąsiorowski, Kazimierczuk.