Maciej Kuciapa: Cały czas myślimy nad tym, jak najlepiej wykorzystać potencjał naszej drużyny (Wywiad)

Maciej Kuciapa: Cały czas myślimy nad tym, jak najlepiej wykorzystać potencjał naszej drużyny (Wywiad)

W piątek żużlowcy Speed Car Motor Lublin zmierzą się w wyjazdowym meczu z forBET Włókniarz Częstochowa. O nastroje przed tym spotkaniem zapytaliśmy trenera Macieja Kuciapę. Ze szkoleniowcem “Koziołków” porozmawialiśmy także o dotychczasowych poczynaniach zespołu oraz o tym, kiedy do zdrowia wróci Grzegorz Zengota. 

Przemysław Pielecha – LUBSPORT.PL: Rok 2019 jest dla Pana pierwszym w roli trenera. Czy jest to równoznaczne z zakończeniem kariery zawodniczej?

Maciej Kuciapa (trener Speed Car Motor Lublin): Zgadza się, jest to dla mnie nowa rola. Kariera zawodnicza została zawieszona, ale ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjąłem. Na razie skupiam się na trenowaniu. Chcę nabierać doświadczenia i stale rozwijać się w tym kierunku.

Czy rola trenera jest bardziej stresująca niż uczestniczenie w zawodach jako zawodnik?

Do tej pory koncentrowałem się tylko na sobie. Teraz czuwam nie tylko nad naszymi zawodnikami, ale też nad przygotowaniem toru. Stres jest podobny, lecz mimo wszystko trochę się różni.

Początek sezonu chyba należy ocenić na plus?

Na pewno cieszy nas zwycięstwo na inaugurację (z MRGARDEN GKM Grudziądz – przyp. red.). Do tego zawalczyliśmy w Gorzowie ze Stalą. Uzyskaliśmy dobry wynik, choć jest niedosyt, ponieważ to spotkanie mogło się dla nas inaczej ułożyć. Trzeba jednak myśleć nad kolejnymi meczami i do nich się przygotowywać.

Przed nami starcie z Włókniarzem Częstochowa. W kuluarach mówiło się, że Roberta Lamberta można wystawić na rezerwę i zastępować go juniorem, podczas gdy sam jechałby z liderem i z młodzieżowcem rywali. 

Nie ukrywam, że jest także i taka koncepcja. Razem z Jackiem Ziółkowskim (manager Speed Car Motor Lublin – przyp. red.) zastanawiamy się nad tym, jaka opcja w danym momencie jest najkorzystniejsza. Zapewniam, że cały czas myślimy nad tym, jak najlepiej wykorzystać potencjał naszej drużyny.

Jak zawodnicy przygotowywali się do tego meczu?

Za nami przerwa świąteczna, ale chłopaki cały czas byli w rozjazdach i trzymali gaz. Mieli swoje ligi czy eliminacje do Mistrzostw Świata. Przykładowo Wiktor Lampart w lany poniedziałek uczestniczył w towarzyskich zawodach Polska kontra Reszta Świata. Plan treningów jest ustalany na bieżąco i przygotowywany pod naszych zawodników, którzy startują za granicą.

Na mecz z Get Well Toruń będzie mógł już dołączyć Grigorij Łaguta. To zapewne duże wzmocnienie, ale mówi się także, że właśnie na to spotkanie może być gotowy Grzegorz Zengota. Jak wygląda jego stan zdrowia?

Grzesiek jest po zabiegu i przechodzi cały czas rehabilitację. Sami czekamy na konkretne decyzje. Nie potrafimy określić dokładnej daty jego powrotu, choć mamy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej, bo bardzo na niego czekamy.

fot. Robert Romaniuk (archiwum)