Nowy stadion żużlowy w Lublinie ma być przeznaczony dla 20 tysięcy kibiców

Nowy stadion żużlowy w Lublinie ma być przeznaczony dla 20 tysięcy kibiców

Na przełomie czerwca i lipca Miasto Lublin ogłosi przetarg na przygotowanie niezbędnej dokumentacji do przebudowy stadionu przy Al. Zygmuntowskich. Nowy obiekt ma pomieścić do 20 tysięcy osób.

Lubelscy żużlowcy od tego sezonu rywalizują w najlepszej żużlowej lidze świata. Drużyna, jak i kibice pokazali, że zapewniają niesamowite emocje i zdecydowanie najlepszą atmosferę na meczach żużlowych w kraju. Dlatego, skoro jesteśmy w najlepszej lidze, zbudujemy najlepszy żużlowy stadion w Polsce. Na najbliższej sesji Rady Miasta zaproponuję miejskim radnym pewne korekty miejskiego budżetu, a co za tym idzie Wieloletniej Prognozy Finansowej. Jeżeli Rada Miasta podejmie stosowną uchwałę, to ogłosimy przetarg na wykonanie projektu koncepcyjnego nowego stadionu. Zgodnie z zapowiedzią obiekt powstanie w miejscu, które każdemu kibicowi kojarzy się z czarnym sportem w Lublinie, czyli przy Al. Zygmuntowskich – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nowy obiekt będzie zlokalizowany w miejscu istniejącego stadionu piłkarsko-żużlowego, a trybuny na nim mają pomieścić od 17 tysięcy do 20 tysięcy miejsc siedzących z sektorem rodzinnym, miejscami dla niepełnosprawnych, trybuną dla kibiców gości, oraz trybuną i lożami VIP, a także odpowiednimi stanowiskami dla sędziów i mediów.

Wedle wymogów stadion będzie zadaszony, a projektant powinien przygotować dwa warianty zadaszenia:

  • pełne zadaszenie trybun i toru,
  • zadaszenie całkowite z opcją zadaszenia rozsuwanego (przy czym wykonawca przygotuje analizę przewietrzania stadionu i odprowadzania spalin przy zadaszeniu całkowitym).

Parking wielopoziomowy na minimum 450 miejsc ma powstać vis a vis stadionu na działce między stacją paliw a terenem MOSiR. Przewidziana jest także budowa kładki pieszo-jezdnej nad Bystrzycą między stadionem a ulicą Rusałka.

fot. Robert Romaniuk