MŚ 2022: stadiony w Katarze na Mundial 2022

Wiemy już jakie są Mistrzostwa Świata 2022 stadiony. Gdzie zagra reprezentacja Polski Mundial 2022? Stadiony w Katarze sprawdzisz poniżej.

mś 2022 stadiony

Stadiony Mundial 2022 w Katarze – to tutaj rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata 2022 stadiony w Katarze to dokładnie osiem obiektów, które będą gościć najważniejszą piłkarską imprezę tego roku. Wszystkie stadiony zostały zbudowane właśnie z myślą o Mistrzostwach Świata. Mundial w Katarze rozpocznie się o bardzo nietypowej porze, a mianowicie 20 listopada 2022 roku i potrwa do 18 grudnia 2022 roku, kiedy imprezę zwieńczy wielki finał.

Mistrzostwa Świata 2022 – Stadiony w Katarze

 • Al Bayt Stadium
 • Lusail Stadium
 • Ras Abu Aboud Stadium (Stadium 974)
 • Al Thumama Stadium
 • Education City Stadium
 • Ahmed bin Ali Stadium
 • Khalifa International Stadium
 • Al Janoub Stadium

Poniżej sprawdzisz szerzej opisane Mundial 2022 stadiony oraz zobaczysz interesujące materiały wideo, na którym dokładnie widać każdy obiekt katarskiego mundialu.

Al Bayt Stadium

Przedstawiając stadiony w Katarze na Mundial 2022, rozpoczynamy od obiektu, położonego w mieście Al-Wakra. Może on pomieścić około 40 tysięcy widzów. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 16 maja 2019 roku i był drugim katarskim stadionem, oddanym do użytku z myślą o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Na tym obiekcie, oprócz spotkań fazy grupowej, odbędzie się także jeden mecz 1/8 finału.

Al Bayt Stadium to ciekawy projekt, którego inspiracją były żagle, a cały obiekt nawiązuje do lokalnej historii żeglarstwa, znanej pod nazwą Al Wakrah. Charkaterystyczny dach i kształt stadionu, gdzie belki nawiązują do kadłubu, ma dawać kibicom poczucie, jakby przebywali właśnie na statku.

Podczas MŚ 2022 trybuny stadionu mogą zapełnić się 40 000 widzów, ale po zakończeniu mundialu w Katarze, obiekt ma zostać nieco zmieniony, a jego maksymalna frekwencja ma wynosić około 20 000 kibiców.

Lusail Stadium

Stadion położony jest Lusajl. To miasto oddalone o około 20 kilometrów od Dauszy. Lusail Stadium będzie jedną z głównych aren Mistrzostw Świata w piłce nożnej, na której oprócz fazy grupowej, zobaczymy 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał, a co najważniejsze finał MŚ 2022 Katar. Stadiony takie, jak ten, robią imponujace wrażenie.

Obiekt został oddany do użytku w 2021 roku i może pomieścić – uwaga – aż 80 tysięcy widzów. Niestety, ale Lusail Stadium po Mistrzostwach Świata spotka podobna historia, jak większość obiektów. Większość trybun zostanie zdemontowana, a w nich miejscu pojawią się kawiarnie, sklepy, a nawet… przychodnia zdrowia.

Ras Abu Aboud Stadium, Stadium 974

Obiekt wybudowany pod nazwą Ras Abu Aboud Stadium, obecnie znany jest jako Stadium 974. Liczba ta wiąże się z liczbą kontenerów, które użyto przy jego budowie. To one, oprócz ogromnej ilości stali i prętów, są jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów obiektu. Co ciekawe 974, to także numer kierunkowy do Kataru.

Stadium 974 mieści się w Dausze, a więc w stolicy Kataru. Jego otwarcie nastąpiło 20 listopada 2021 roku i według oficjalnych danych, może pomieścić 40 tysięcy widzów.

Podczas MŚ 2022 Katar, stadion ten ugości sześć spotkań fazy grupowej oraz jeden mecz 1/8 finału.

Al Thumama Stadium

To kolejny ze stadionów położony w kuliminacyjnym miejscu MŚ 2022, a więc stolicy Kataru, Dausze. Podobnie, jak Stadium 974, także Al Thumama Stadium posiada trybuny, na których może zasiąść 40 tysięcy kibiców, spragnionych największego piłkarskiego święta.

Co ciekawe, historia Al Thumama Stadium wygląda dość ciekawie. Katarczycy w tym miejscu planowali budować zdecydowanie mniejszy, mogący pomieścić nieco ponad 10 tysięcy widzów, stadion. Kiedy jednak okazało się, że otrzymali prawo do organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej, zaniechali budowy, a na jej miejscu powstał właśnie 40-tysięcznik Al Thumama Stadium.

Stadion ten będzie areną zmagań w fazie grupowej. Odbędzie się na nim również jeden mecz 1/8 finału Mistrzostw Świata w Katarze oraz jeden ćwierćfinał.

Education City Stadium

Przeglądając kolejne MŚ 2022 stadiony docieramy do Education City Stadium. Stadion znajduje się w Ar-Rajjan, a więc na przedmieściach Dauszy, około 7 kilometrów od stolicy Kataru.

Stadion podczas mundialu będzie mógł pomieścić ponad 45 tysięcy widzów i posiada charakterystyczny, piłkarski układ, z zadaszonymi, trzyrzędowymi trybunami. Co ciekawe po Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, Education City Stadium zostanie zmodernizowany. Już zapowiedziano demontaż trzeciego, najwyższego rzędu trybun, poprzez co, maksymalna frekwencja spadnie do około 25 tysięcy kibiców.

Education City Stadium podczas MŚ w Katarze ugości mecze fazy grupowej oraz jeden mecz 1/8 finału i ćwierćfinał mundialu.

Ahmed bin Ali Stadium

Ahmed bin Ali Stadium zlokalizowany jest w Ar-Rajjan. Powstał także specjalnie z okazji MŚ 2022. Początkowo był planowany jako znaczna modernizacja istniejącego już w tym miejscu Al-Rayyan Stadium, ale ostatecznie zdecydowano się zbudować go od podstaw. Jako jeden z nielicznych stadionów znajdzie swoje zastosowanie po mundialu. Otóż gospodarzem obiektu jest drużyna Ar-Rajjan SC.

Stadion może pomieścić nieco ponad 40 tysięcy widzów. Rozegrana zostanie na nim faza grupowa i jeden mecz 1/8 finału piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze.

Khalifa International Stadium

Khalifa International Stadium mieści się w Al Rayyan na przedmieściach Dauszy, około 5 kilometrów od centrum stolicy kraju. Obiekt może pomieścić na swoich trybunach około 40 tysięcy widzów.

Co ciekawe, jest to najstarszy stadion, który ugości MŚ 2022. Khalifa International Stadium został wybudowany w 1976 roku, a przed Mistrzostwami Świata przeszedł sporą modernizację.

Rozegrana zostanie na nim faza grupowa, mecz 1/8 finału oraz spotkanie o brązowy medal.

Al Janoub Stadium

Stadiony MŚ 2022 to osiem różnych obiektów, a ostatnim z nich jest Al Janoub Stadium, mieszący się w portowym mieście, Al-Wakrze. Na jego trybunach może zasiąść około 40 tysięcy kibiców. Stadion robi wrażenie, a zwłaszcza charakterystyczny kształt jego dachu. Wywołał on sporo kontrowersji, jakoby miałbyć ukrytym nawiązaniem do praw kobiet na Bliskim Wschodzie. Zaprzeczyła jednak temu projektantka obiektu.

Stadion będzie gospodarzem fazy grupowej oraz jednego meczu 1/8 finału Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się w 2022 roku.

Stadiony Mundial 2022, gdzie zagra reprezentacja Polski?

Które na Mistrzostwa Świata Katar 2022 stadiony ugoszczą reprezentację Polski? Mecz z Meksykiem zagramy na Stadium 974. W kolejnym starciu z Arabią Saudyjską, wybiegniemy na murawę Education City Stadium. Z kolei mecz kończący fazę grupową w wykonaniu biało-czerwonych z Argentyną, rozegrany zostanie ponownie na Stadium 974 w Dausze. Mamy nadzieję, że Polacy awansują do fazy pucharowej i będzie im dane podziwiać kolejne, katarskie obiekty.

 • Stadium 974 (mecze z Meksykiem i Argentyną)
 • Education City Stadium (mecz z Arabią Saudyjską)

Gdzie finał MŚ 2022? Na jakim stadionie?

Finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej zostanie rozegrany na Lusail Stadium w mieście położonym 20 kilometrów od stolicy Kataru, Dauszy. Lusail Stadium może pomieścić na swoich trybunach aż 80 tysięcy kibiców.

Krótkie pytania i odpowiedzi

 • Które stadiony w Katarze będą gospodarzami Mistrzostw Świata? Al Bayt Stadium, Lusail Stadium, Stadium 974, Al Thumama Stadium, Education City Stadium, Ahmed bin Ali Stadium, Khalifa International Stadium oraz Al Janoub Stadium.
 • Jakie Stadiony MŚ Katar 2022 ugoszczą reprezentację Polski? W fazie grupowej będą to Stadium 974 oraz Education City Stadium.