Odpowiedzialna gra

Pomimo tego, że zakłady bukmacherskie istnieją już od wielu lat, to wciąż przez wielu postrzegane są jako największe zło czy źródło potencjalnego niebezpieczeństwa. Nasz serwis powstał po to, aby w odpowiedzialny sposób przedstawić zakłady bukmacherskie. Rozumiemy poprzez to możliwość rozrywki, która wymaga oczywiście odpowiedniego umiaru. Zgadzamy się, że zakłady bukmacherskie wiążą się z ryzykiem, ale obchodzenie się z nimi w odpowiedzialny sposób pozwala ograniczyć wszelkie niebezpieczeństwa.

Czym jest odpowiedzialna gra?

Odpowiedzialna gra to zbiór pisanych i niepisanych zasad, który dokładnie omawia bezpieczne obchodzenie się z hazardem, a na tym konkretnym przykładzie, z zakładami bukmacherskimi. Odpowiedzialna gra odnosi się zarówno do gracza, zakładów bukmacherskich, jak i stron, które zajmują się promocją takiej formy rozgrywki. W niniejszym tekście rozkładamy każdy z tych aspektów na czynniki pierwsze.

Mówiąc nieco szerzej odpowiedzialna gra ma na celu promowanie bezpiecznego i zrozumiałego korzystania z gier hazardowych. Drugim zadaniem odpowiedzialnej gry jest budowanie świadomości wśród graczy o ryzyku i zagrożeniach, wynikających z hazardu. Trzecie założenie dotyczy minimalizowania skutków zagrożeń wynikających z hazardu oraz wspierania graczy w zakresie odpowiedzialnej gry.

Ustawa hazardowa

Przepisem regulującym branżę hazardową w Polsce, a więc także zakłady bukmacherskie jest ustawa hazardowa. Jej ostatnia nowelizacja miała miejsce w 2017 roku i wyparła z rynku znaczną część nielegalnych operatorów, którzy w dużej mierze nie respektowali zasad odpowiedzialnej gry. Ustawa hazardowa jasno przewiduje, że w Polsce mogą działać wyłącznie firmy bukmacherskie, które są licencjonowane przez Ministerstwo Finansów RP. Ten rządowy organ wydaje bukmacherom dwie oddzielne licencje – na działalność online oraz w punktach naziemnych. Z aktualną listą legalnych bukmacherów w Polsce możesz zapoznać się poniżej:

 1. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
 2. FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.
 3. STS S.A.
 4. Traf – Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.
 5. BWIN POLAND S.A.
 6. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
 7. SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
 8. TOTALBET ZAKŁADY BUKMACHERSKIE Sp. z o.o.
 9. forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
 10. Cherry Online Polska Sp. z o.o.
 11. BEM Operations Limited
 12. BetFan Sp. z o.o.
 13. BetX Polska Sp. z o.o.
 14. Polski Bukmacher Sp. z o.o.
 15. BETCRIS POLSKA Sp. z o.o.
 16. GO BET Sp. z o.o.
 17. Bukmacherska Sp. z o.o.
 18. FUN PROJECT Sp. z o.o.
 19. Silesia Entertainment Sp. z o.o.
 20. GM Gaming Limited
 21. Wett Arena Polska Sp. z o.o.
 22. NOVOBET Sp. z o.o.

Jak zatem wskazuje powyższa lista, w tej chwili w Polsce licencję hazardową otrzymało 22 bukmacherów. Nie wszyscy jednak przyjmują zakłady na ten moment. Większość operatorów jednak działa, a ich recenzje możesz znaleźć w naszym serwisie.

Obowiązki legalnych bukmacherów w zakresie odpowiedzialnej gry

Wskutek zasad ustawy hazardowej legalni bukmacherzy mają obowiązek stosowania się do zasad odpowiedzialnej gry, a więc świadczyć swoje usługi w sposób bezpieczny, informując gracza o wszelkich ryzykach związanych z hazardem i im zapobiegać. Istnieją zasadniczo cztery elementy, które wyróżniają odpowiedzialną grę u bukmacherów.

 • Rejestracja konta
 • Weryfikacja tożsamości
 • Limity
 • Przewodnik bukmacherski

Rejestracja konta

Żeby stawiać zakłady bukmacherskie niezbędna jest rejestracja konta. Warto od razu dopowiedzieć, że dozwolona jest ona dla pełnoletnich osób. Rejestracja jest jednym z podstawowych kroków przy odpowiedzialnej grze.

Weryfikacja tożsamości

Jednak sama rejestracja nie wystarczy. Dlatego też powstała procedura weryfikacji tożsamości. Bukmacherzy sprawdzają w ten sposób, czy osoby, które zarejestrowały się na ich serwisach są rzeczywiście tym, za kogo się podają. W tym celu niezbędne jest wysłanie skanu lub zdjęcia dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być paszport lub dowód osobisty.

Limity

Dość ważnym aspektem jest możliwość ustawiania limitów na koncie gracza. Bukmacherzy dopuszczają dwa oddzielne limity. Pierwszy dotyczy środków przeznaczanych na grę, gdzie gracz może ustalić dzienny, tygodniowy i miesięczny próg. Tak samo wygląda do w przypadku drugiego limitu, który odnosi się do czasu wykorzystywanego na zakłady. Warto odnotować, że limity można swobodnie podwyższać, ale ich obniżenie nie jest możliwe “od ręki”. Zawsze jest karencja, która ma zabezpieczyć gracza przed niepożądanymi działaniami pod wpływem emocji czy dużych wygranych albo co gorsza przegranych, które są częścią zakładów bukmacherskich.

Przewodnik bukmacherski

Coraz częściej bukmacherzy podążają także w kierunku jak największej świadomości graczy. Stąd na ich stronach można znaleźć kompletne przewodniki od rejestracji, przez depozyt, odbiór bonusu aż po wyjaśnienie obstawiania poszczególnych rodzajów zakładów bukmacherskich. W ten sposób początkujący gracze mogą w łatwiejszy sposób rozpocząć przygodę z zakładami bukmacherskimi.

Odpowiedzialna gra ze strony gracza

Nie tylko zakłady bukmacherskie, ale również sam typer może zadbać o odpowiedzialną grę. Może, a nawet powinien, jeżeli chce w bezpieczny sposób korzystać z możliwości obstawiania meczów. Trzy najważniejsze kwestie to:

 • Cel gry
 • Budżet
 • Czas przeznaczany na grę

Cel gry

Każdy gracz powinien sobie samemu odpowiedzieć jaki jest jego cel gry. Czy chce poobstawiać czysto dla zabawy czy ma chęć dorobić sobie do budżetu. Jeżeli odpowiedź jest ta druga, to powinieneś już na samym początku określić jaka wygrana Cię zadowoli i konsekwentnie trzymać się tego planu, kończąc grę przy osiągnięciu zamierzonego celu.

Budżet

Przed postawieniem pierwszego zakładu powinieneś także określić dokładny budżet, jaki chcesz przeznaczyć na grę. Po pierwsze pamiętaj, że w zakładach bukmacherskich statystycznie częściej się przegrywa, aniżeli wygrywa. Co za tym idzie, Twój budżet powinien odpowiadać kwocie, której potencjalna utrata nie wpłynie w żaden sposób na Twoje życie prywatne, rodzinne czy zawodowe. Pod żadnym pozorem nie zwiększaj założonego budżetu wskutek przegranych czy wygranych, gdyż jest to zgubne działanie.

Czas przeznaczany na grę

Oprócz odpowiedniego wyważenia budżetu, to samo trzeba uczynić z czasem przeznaczanym na grę. Warto stawiać zakłady bukmacherskie tylko w wolnym czasie, a więc nie robić tego ze złymi skutkami dla życia zawodowego, prywatnego i rodzinnego. Każdy gracz sam powinien sobie odpowiedzieć, ile czasu może przeznaczyć na obstawianie zakładów.

Odpowiedzialna gra w naszym serwisie

Nasz serwis ma za zadanie uczciwie i odpowiedzialnie przedstawiać zakłady bukmacherskie. Jako eksperci i gracze, chcemy aby każdy w jak najbardziej świadomy sposób korzystał z usług bukmacherów, wiedząc zarówno o pozytywnych, jak i o możliwych negatywnych skutkach.

 • Uczciwość
 • Odpowiedzialność

Uczciwość

Choć współpracujemy z bukmacherami i czerpiemy korzyści z tej współpracy na zasadach marketingu afiliacyjnego, to wszystkie treści przedstawione na naszej stronie są jak najbardziej uczciwe. Przedstawiamy rzeczywisty obraz każdego bukmachera. Żadna współpraca nie ma wpływu na wydawane przez nas opinie i recenzje. Jesteśmy niezależni, gdyż doskonale wiemy, że zadowoleni czytelnicy wracają do nas po kolejne porady. Gdybyśmy oszukiwali, szybko stracilibyśmy grono odbiorców, a nasza praca nie miałaby dalszego sensu. Dlatego uczciwość przyświeca nam od początku istnienia naszego serwisu.

Odpowiedzialność

Podchodzimy do zakładów bukmacherskich w sposób odpowiedzialny. Nie oferujemy graczom gruszek na wierzbie i nie koloryzujemy ofert, że są wyborne, abyś tylko dokonał rejestracji. Podobnie wygląda to przy typach bukmacherskich. Zawsze uświadamiamy graczy o ryzyku. W odróżnieniu od innych portali, które oferują pewniaki, my piszemy, że to nasze spostrzeżenia i że żadne typy nie są w 100% skuteczne.

5 rzeczy, o których warto pamiętać, podczas obstawiania meczy

 • Zakłady bukmacherskie są dostępne dla osób pełnoletnich.
 • Hazard potrafi uzależniać, obchodź się z zakładami ostrożnie.
 • Przeznaczaj na grę tylko tyle środków i czasu, na ile możesz sobie pozwolić bez konsekwencji.
 • Statystycznie częściej się przegrywa, aniżeli wygrywa.
 • Jeżeli masz problemy z hazardem lub je podejrzewasz, skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów.

Gdzie uzyskać pomoc w przypadku problemów z hazardem?

Jeżeli podejrzewasz, że odpowiedzialna gra wymknęła się spod Twojej kontroli i masz problemy z hazardem, możesz skorzystać ze wsparcia na jednej ze stron, które świadczą pomoc non-profit. Zrób to samo, jeżeli zobaczyłeś problemy z uzależnieniem od hazardu u swojego znajomego lub u kogoś z rodziny.

 • Instytut Psychologii Zdrowia
  http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-dla-osob-uzalenionych-behawioralnie.html
  801 889 880
 • Bezpłatna poradnia on-line współfinansowana ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych
  http://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/