Dakar 2023 – wyniki prologu (31.12.2022)

Rajd Dakar 2023

Rozpoczął się Rajd Dakar 2023. Jak przebiegał prolog i na jakich lokatach znajdują się reprezentanci Polski? Przedstawiamy najważniejsze informacje po premierowym akcencie rywalizacji.

Rozpoczął się Dakar 2023

Miłośnicy sportów motorowych są zachwyceni, a wszystko za sprawą tego, że ruszył Rajd Dakar 2023. 31 grudnia 2022 roku odbył się 13-kilometrowy prolog nad Morzem Czerwonym w Arabii Saudyjskiej.

To swego rodzaju rozgrzewka przed najtrudniejszą off-roadową imprezą na świecie. W tegorocznej edycji rajdu uczestnicy pokonają w sumie 8549 kilometrów!

Co przyniósł prolog? W kat. samochodów najszybszy był jadący Audi z napędem elektrycznym Szwed Mattias Ekstroem. O sekundę wyprzedził on dziewięciokrotnego rajdowego mistrza świata Francuza Sebastiana Loeba. Jednocześnie był szybszy o 11 sek. od Stephane'a Peterhansela, który jest jego kolegą z zespołu Audi.

Rajd Dakar 2023 Polacy

W cieszącej się największym zainteresowaniem kat. samochodów ósmy czas wykręcił Jakub Przygoński. Od triumfatora był wolniejszy o szesnaście sekund.

“Płaski odcinek, bez wzniesień i kamieni, miał w sobie coś z WRC. Szybki i dynamiczny jak nasz samochód, który bardzo dobrze się spisał” – raportował kierowca Orlen Teamu na Facebooku.

1,40 straty to wynik Magdaleny Zając, która znalazła się na odległej lokacie. Przypomnijmy, że debiutantce partneruje doświadczony pilot Jacek Czachor.

Wygraną wśród motocyklistów wywalczył Australijczyk Toby Price. 31. Maciej Giemza stracił do niego 30 sekund.

Na uwagę zasługuje to, co działo się w klasie lekkich pojazdów SSV. W ścisłej czołówce znalazła się rodzina Goczałów. Czwartą lokatę zajął 18-letni Eryk (+0,08 sek.). Michał Goczał uzyskał taki sam czas, a Marek (brat Michała i ojciec Eryka) był o trzy sekundy słabszy, zajmując ostatecznie szóstą lokatę.

W kategorii quadów powalczył Kamil Wiśniewski (Yamaha). Reprezentant Polski osiągnął piąty rezultat. Do najszybszego Francuza Alexandre'a Giroud stracił 16 sek.

W rywalizacji ciężarówek w prologu najlepiej wypadła czeska załoga Martina Macika w Iveco. Trzecie miejsce zajęła ekipa z Polakiem Dariuszem Rodewaldem w składzie. Do pierwszego miejsca straciła ona sześć sekund. Na siedemnastej lokacie uplasowała się załoga z Bartłomiejem Bobą (strata – 1,13).