Fernando Santos – kim jest nowy selekcjoner reprezentacji Polski?

Fernando Santos – kim jest nowy selekcjoner reprezentacji Polski?

Chociaż formalne ogłoszenie ma mieć miejsce w dniu jutrzejszym na Stadionie Narodowym w Warszawie, to za sprawą zdjęcia na oficjalnym profilu twitterowym prezesa Kuleszy wiemy już na 100%, kto zostanie nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Kim jest Fernando Santos i czego możemy się spodziewać po jego kadencji? O tym w paru słowach w niniejszym tekście.

Kim jest Fernando Santos? Wiek, sukcesy, prowadzone drużyny

Wszystko wskazuje na to, że telenowela związana z wyborem nowego szkoleniowca Biało-czerwonych wreszcie dobiega końca. Mimo iż w ostatnich tygodniach zdecydowanie częściej w sportowej prasie przewijały się takie nazwiska jak Paulo Bento czy też Vladimir Petkovic, to misji odczarowania gry polskiej reprezentacji podejmie się Fernando Santos.

Sukcesy, jakimi dotychczas może pochwalić się 68-latek, robią naprawdę spore wrażenie. W piłce klubowej na przełomie XX oraz XXI wieku portugalski trener święcił triumfy z FC Porto. Popularne Smoki pod jego wodzą zdobyły między innymi ligowe mistrzostwo, puchar oraz superpuchar kraju. Puchar Grecji z AEK-iem Ateny w 2002 roku to jedyna statuetka, jaką udało mu się wznieść do góry jeszcze przed zmianą specyfiki pracy na tę reprezentacyjną. Przez kolejnych osiem lat mimo pobytu w kilku klubach panowała bowiem względna posucha.

Na początku 2010 roku włodarze greckiego związku piłki nożnej przypomnieli sobie chyba o wyczynie sprzed niemal dekady, gdyż zdecydowali się zaproponować Santosowi posadę głównego selekcjonera tamtejszej reprezentacji. Ćwierćfinał Euro 2012 oraz 1/8 finału MŚ w 2014r. to spore osiągnięcie, jeśli weźmiemy pod uwagę potencjał Błękitno-białych.

Prawdziwy przełom nastąpił jednak dopiero w roku 2016. Wtedy to do trenerskiego CV opisywany szkoleniowiec mógł wpisać sobie wygraną na prestiżowych mistrzostwach Europy. Tym razem już za sterami rodzimej Portugalii. Po tym triumfie i złocie Ligi Narodów w sezonie 2018/2019 nikt nie miał już prawa zapytać: Fernando Santos, kim jest ten człowiek?

Każdy z trenerów ma swój odmienny styl. Dobra gra w obronie i zabójcze kontry są tym, na co stawia zwykle Fernando Santos. Prowadzone drużyny przez tego trenera nie poczynają sobie jakoś nadzwyczaj widowiskowo. Ci, którzy liczą na jakąś wielką zmianę w stosunku do tego, co nasze Orły prezentowały pod wodzą Czesława Michniewicza, mogą być więc nieco zawiedzeni.

Nadzieje wśród polskich kibiców są mimo wszystko dość spore. Czy olbrzymie doświadczenie oraz to, kim jest Fernando Santos zaprocentują w najbliższej przyszłości? Odpowiedź na to pytanie poznamy już niebawem.