Najbardziej znane rankingi sportowe

Zestawienia najlepszych drużyn są nie tylko interesującym szczegółem, który pasjonuje fanów sportowych, ale są także określeniem potencjału poszczególnych sportowców, ekip, drużyn w kontekście reszty goniącej stawki. Ich głównym celem jest ukazanie aktualnego układu sił, który odnosi się do konkretnych dyscyplin sportowych. I tak w przypadku wielu różnych sportów, można mówić o kilku najpopularniejszych rankingach, określających czołówkę światową. Oto przykłady najbardziej znanych zestawień.*

Ranking piłkarski FIFA

Rankingi sportowe dotyczą bardzo wielu dyscyplin sportowych. Bez wątpienia jednak najpopularniejszym sportem świata jest piłka nożna, a więc i globalny ranking sił w futbolu zajmuje bardzo ważne miejsce. Zestawienie odzwierciedla aktualny panujący układ sił w piłce nożnej reprezentacyjnej. W całym katalogu notowanych jest aż 210 reprezentacji narodowych, którym przyznawane są punkty według metody przyjętej przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej. Obecna technika liczenia punktów została zaprezentowana w 2018 roku i obowiązuje do dnia dzisiejszego. Bazuje ona na znanym z gier szachowych rankingu Elo, w którym punkty przyznaje się za odbyte mecze. Wskazuje się, że pełne ukazanie sił w zestawieniu jest możliwe, jeśli reprezentacja piłkarska zagra trzydzieści meczów. Aktualizacja rankingu odbywa się kilka razy w roku. W 2020 roku prezentacja nowego zestawienia zaplanowana została na 20 lutego, 9 kwietnia, 11 czerwca, 16 lipca, 17 września, 22 października oraz 26 listopada. Piłkarska reprezentacja Polski od dłuższego czasu znajduje się w czołowej trzydziestce zestawienia FIFA. W rankingu sportowym FIFA Polska zajmuje obecnie 19 miejsce (stan na 11 czerwca 2020 roku). Najwyższą pozycję drużyna narodowa zanotowała w 2017 roku – było to 5 miejsce. Najsłabiej Polacy wypadli zaś w 2013 roku – potencjał polskiej drużyny określono na 78 miejsce. Aktualne zestawienie najlepszych drużyn narodowych można śledzić na stronie rankingi-sportowe.pl

Ranking piłkarski UEFA

Inny popularny ranking sportowy jest wykorzystywany przez organizację UEFA. Jest on szczególnie przydatny w celu wyłaniania liczby klubów piłkarskich z danego kraju, które będą miały szansę wystąpić w rozgrywkach europejskich. Ranking UEFA rozdziela się na trzy rodzaje. Pierwszy określa potencjał reprezentacji narodowych, drugi – sił lig piłkarskich, trzeci – dotyczy potencjału klubów z poszczególnych krajów Europy. Polska nie prezentuje się w tym zestawieniu imponująco – jest to związane z niskim poziomem rodzimej najwyższej klasy rozgrywkowej. Ekstraklasa zajmuje dopiero 29 miejsce, ustępując miejsca m.in. ligom w Kazachstanie, na Białorusi, w Bułgarii czy w Rumunii. Punkty uwzględnianie w we współczynniku ligowym przyznawane są za mecze rozgrywane w ramach europejskich pucharów. W fazie grupowej i pucharowej Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy UEFA kluby mogą uzyskać 2 punkty za wygranie meczu i 1 punkt za remis. Porażka nie premiuje żadnej z drużyn w rankingu. W fazie kwalifikacyjnej do wyżej wymienionych pucharów kluby otrzymują 1 punkt za zwycięstwo i 0,5 punktu za remis. W przypadku porażki odnotowuje się analogiczną sytuację, jak w przypadku fazy grupowej i pucharowej.

Ranking sportowy – siatkarski i tenisowy

Najpopularniejszym zestawieniem dotyczącym określania potencjału drużyn siatkarskich jest ranking FIVB. Ma on na celu zaprezentowanie wartości sportowej wszystkich grających reprezentacji narodowych. Reprezentacja mężczyzn w piłce siatkowej zajmuje bardzo wysokie, drugie miejsce (stan na czerwiec 2020 roku), ustępując jedynie Brazylii. Kobieca reprezentacja w analogicznym czasie została sklasyfikowana na 13 miejscu.

Ranking ATP, czyli Association of Tennis Professionals, to zestawienie aktualizowane przez rzeczoną męską organizację tenisową. Z uwagi na ogromną liczbę aktywnych tenisistów jest to jeden z największych rankingów sportowych. Rekordzistą pod względem liczby tygodni na miejscu lidera jest Szwajcar Roger Federer, który utrzymywał topową pozycję przez równo 310 tygodni.

Ranking WTA jest żeńskim zestawieniem najlepszych tenisistek na świecie. Pierwsze zestawienie opublikowano 3 listopada 1975 i jest publikowany bez przerw do dnia dzisiejszego. Steffi Graf jest tenisistką, która utrzymywała się najdłużej na fotelu lidera – aż 377 tygodni.

*Materiał przygotowany przez partnera

0 0 vote
Article Rating