Najlepsi strzelcy Ligue 1

Po tekście, w którym w kilku akapitach opowiadaliśmy Wam o Premier League najlepsi strzelcy, przyszedł czas na podobną lekcję historii związaną z rozgrywkami, które bardzo krzywdząco nazywa się “ligą farmerów”. Oto najlepsi strzelcy Ligue 1 w historii, a także parę zdań o sytuacji w aktualnie trwającym sezonie. Serdecznie zapraszamy.

Najlepsi strzelcy Ligue 1 w historii

Tak się składa, że nikt z czynnych piłkarzy nie ma najmniejszych szans na znalezienie się w gronie najlepsi strzelcy Ligue 1, ale mimo to warto odświeżyć sobie nieco pamięć i wrócić kilkadziesiąt lat wstecz, by zobaczyć, kto na stałe zapisał się na kartach historii tych rozgrywek.

Delio Onnis (299)

Argentyński piłkarz włoskiego pochodzenia, który większość swojej kariery spędził na francuskich boiskach. Imponujący multikulturowy miks, prawda? Jak się okazuje, tenże miks okazał się na tyle skuteczny, aby ustanowić do dziś niepobity rekord. Jesteśmy niemal w 100% przekonani, że taki stan utrzyma się przez kolejnych 30 lat, gdyż nie widać na horyzoncie zawodnika mogącego “wejść w skórę” Delio Onnisa.

Bernard Lacombe (255)

najlepsi strzelcy ligue 1

Znamy przynajmniej dwa miejsca, w których Bernard Lacombe jest witany z wielką serdecznością. Mowa tu rzecz jasna o Lyonie oraz Bordeaux. To bowiem w zespołach z tych dwóch miast francuski napastnik święcił największe triumfy. W barwach Dzieciaków sięgnął po superpuchar oraz puchar kraju. Natomiast jako zawodnik Żyrondystów trzy razy unosił trofeum za wygranie rozgrywek ligowych, a także dwukrotnie wygrywał wspomniany wyżej puchar oraz raz superpuchar.

Dystans dzielący Lacombe'a oraz Delio Onnisa w zestawieniu Ligue 1 najlepsi strzelcy jest dość wyraźny, ale warto nadmienić, ze Francuz jako jeden z niewielu był przez te wszystkie lata realnym zagrożeniem dla popularnego El Tano.

Hervé Revelli (216)

Pewnie niewielu z Was jest świadomych tego, iż najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim we Francji jest St. Etienne. Patrząc przez pryzmat wyników, jakie osiągają w ostatnich latach, brzmi to dość kuriozalnie, ale takie są fakty.

Okres największej świetności zespołu ze wschodniej części kraju przypada właśnie na lata, w których jedną z głównych postaci tej drużyny był Herve Revelli. Przez jedenaście sezonów gracz urodzony w Verdun zdobył dokładnie 174 goli. W międzyczasie dorzucił także kilkadziesiąt trafień w barwach Nice, co po zsumowaniu dało wynik 216 trafień i zaszczytne trzecie miejsce w rankingu najlepsi strzelcy Ligue 1.

Ligue 1 najlepsi strzelcy w sezonie 2021/2022

W trwającym właśnie sezonie sytuacja w tabeli najlepsi strzelcy Ligue 1 jest bardzo dynamiczna i nim zakończy się ostatnia kolejka ligowa, to tak naprawdę wiele się może zmienić. Na dzień 18 marca 2022 roku czołowa trójka wygląda jednak następująco:

Kylian Mbappe (15)

Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje na to, iż młody Francuz lada chwila opuści klub ze stolicy kraju na rzecz Półwyspu Iberyjskiego i tamtejszego Realu Madryt. Jego nadrzędnym celem oprócz sięgnięcia z PSG po kolejne mistrzostwo kraju jest z pewnością zdobycie po raz czwarty z rzędu statuetki, jaką otrzymują najlepsi strzelcy Ligue 1. Do wyniku z kampanii 2020/2021 brakuje mu jeszcze na ten moment aż dwanaście trafień, aczkolwiek mając na uwadze jego formę ,wydaje nam się, że uda mu się zbliżyć do tego wyniku.

najlepsi strzelcy ligue 1

Wissam Ben Yedder (15)

Druga pozycja w zestawieniu najlepsi strzelcy Ligue 1 bieżącej kampanii przypada w tej chwili Wissamowi Ben Yedderowi. Francuski zawodnik tunezyjskiego pochodzenia przywdziewa koszulkę AS Monaco i można chyba zaryzykować stwierdzenie, że właśnie dzięki niemu piłkarze z Księstwa wciąż zachowują matematyczne szanse na zakończenie sezonu w górnej połowie tabeli. Ciężko jest nam uwierzyć w to, że 31-latek zdoła zagrozić swojemu o kilka lat młodszemu koledze w marszu po koronę króla strzelców, jednakże niewykluczone, że trafi do siatki rywali jeszcze co najmniej kilkukrotnie.

Gaetan Laborde (14)

Rennes z Gaetanem Laborde oraz Martinem Terrierem w formacji ofensywnej wciąż liczy się w walce nawet o wicemistrzostwo Francji w sezonie 2021/2022. Obaj wymienieni mogą się na ten moment pochwalić dokładnie czternastoma trafieniami, jednak Laborde ma oprócz tego na swoim koniec także siedem ostatnich podań. Stąd jego wyższa pozycja tuż nad klubowym kolegą. Jeśli tak dalej pójdzie, to żadnego z nich nie będziemy już w kolejnej kampanii oglądali w trykocie ekipy z Bretanii. Wszak nie od dziś przecież wiadomo, że Ligue 1 jest oknem wystawowym na świat.