Polskie szanse medalowe na Igrzyskach Olimpijskich 2022

Trzeba przyznać uczciwie, że z perspektywy przeciętnego kibica zbliżające się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zapowiadają się niezbyt ciekawie. Czy po raz pierwszy od 1998 roku zakończymy tę prestiżową imprezę bez choćby jednego krążka na koncie? A może sportowcy mile nas zaskoczą? Oto kilka nazwisk, które naszym skromnym zdaniem mają największe szanse na sprawienie takowej niespodzianki.

Polskie szanse medalowe na Igrzyskach Olimpijskich 2022 – Kamil Stoch

stoch zimowe igrzyska olimpijskie

Artykuł o nadziejach medalowych Polaków nie sposób nie rozpocząć od osoby, która w ostatnich latach dawała nam najwięcej radości właśnie w tej materii. Mowa oczywiście o Kamilu Stochu. Przebieg całego sezonu 2021/2022 nie układał się raczej po myśli zakopianina. Powodów takiego stanu rzeczy było co najmniej kilka. Prolog przed konkursem w Willingen rozbudził w nas jednak spore nadzieje.

Malkontenci zarzucą nam pewnie, że niepotrzebnie pompujemy balonik i żyjemy w przeświadczeniu, że może zdarzyć się coś zupełnie niemożliwego. Pamiętajmy jednak, że to tylko sport. Tu może zdarzyć się wszystko. Ileż to mieliśmy już w przeszłości wspaniałych historii, w których to sportowcy po sporych niepowodzeniach nagle potrafili przekuć niepowodzenia w wielki sukces. Liczymy, że to będzie właśnie kolejny taki przypadek. Kto miałby tego dokonać, jeśli nie wielki mistrz Kamil Stoch?

Polskie szanse medalowe na Igrzyskach Olimpijskich 2022 – Piotr Żyła

Wicelider, a często nawet postać pierwszoplanowa naszej kadry skoczków. Tak bez najmniejszego zawahania moglibyśmy określać Piotra Żyłę. Wesołe usposobienie 35-latka nie każdemu może odpowiadać, lecz braku sportowych umiejętności z pewnością nie można mu zarzucić.

żyła zimowe igrzyska olimpijskie

Do tej pory największym sukcesem w jego karierze był złoty medal Mistrzostw Świata w Oberstdorfie w 2021 roku, a także pierwsze miejsce drużynowo podczas tej imprezy cztery lata wcześniej. Pora zatem dorzucić do tego dorobku także krążek z najcenniejszego kruszcu na Igrzyskach Olimpijskich. Wierzymy, że go na to stać!

Polskie nadzieje medalowe – Natalia Maliszewska

Tak się składa, że głównie polskie nadzieje medalowe pokłada się w tym roku w Natalii Maliszewskiej. 26-latka to wicemistrzyni świata sprzed czterech lat, a także mistrzyni Europy z roku 2019 w short tracku. Tuż przed startem igrzysk w krótkim odstępie czasu trzykrotnie udało jej się stanąć na podium Pucharu Świata, co pozwala domniemywać, że proces budowania formy na najważniejszą imprezę w roku przebiegł nadzwyczaj pomyślnie.

Niestety z powodu uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa nasza reprezentantka już podczas pobytu w Pekinie została wysłana na przymusową kwarantannę. Uniemożliwia jej to rzecz jasna treningi na torze czy też siłowni. Liczymy, że nie przeszkodzi to jednak w zdobyciu wymarzonego medalu, a sportowa złość pomoże przeobrazić te negatywne emocje w jeszcze większą dominację nad rywalkami.

Polskie nadzieje medalowe – Zbigniew Bródka

Czy umieszczenie w tym gronie Zbigniewa Bródki jest działaniem nieco na wyrost? Być może. 38-latek przypomniał o sobie jednak światu stosunkowo niedawno i zrobił to chyba w najlepszym z możliwych stylów. Trzecia lokata w biegu masowym Pucharu Świata podczas zawodów w Tomaszowie Mazowieckim pokazuje dobitnie, że głownianin nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Trzeba przyznać, że kolejny medal na Igrzyskach byłby pięknym zwieńczeniem jego kariery. Pamiętajmy bowiem, że gdyby nie jego wielki sukces sprzed ośmiu lat, to o całorocznym torze łyżwiarskim w Tomaszowie Mazowieckim nikt do tej pory by nawet nie marzył. Dzięki jego dokonaniom kolejni adepci łyżwiarstwa mają gdzie szlifować swoje umiejętności. Oby “stary wyga” dał im, jak walczy się o najwyższe cele. Trzymamy mocno kciuki panie Zbigniewie!

FAQ

  • Kiedy startują Polacy?

Eliminacje z udziałem Natalii Maliszewskiej rozpoczną się 5 lutego o godz. 12:00. Nieco wcześniej, bo o 7:20 powinny wystartować kwalifikacje do konkursu na normalnej skoczni (Stoch, Żyła, Kubacki, Hula, Wąsek). Na 11:30 we wtorek 8 lutego zaplanowano natomiast wyścig na 1500M, w którym to wystąpi Zbigniew Bródka.

  • Gdzie oglądać Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie będzie można śledzić na antenach TVP1, TVP2, TVP Sport, a także Eurosport 1 oraz Eurosport 2.