Premier League najlepsi strzelcy

Liczne badania przeprowadzane wśród kibiców piłki nożnej pokazują, że liga angielska to wciąż zdecydowanie najbardziej popularne rozgrywki piłkarskie na świecie. Warto więc poznać nieco bliżej jej historię, a zwłaszcza to, jak na przestrzeni lat radzili sobie w Premier League najlepsi strzelcy. Zapraszamy do lektury.

Najlepsi strzelcy ligi angielskiej w historii

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, iż w naszym zestawieniu braliśmy oczywiście pod uwagę czas okres od sezonu 1992/1993, a więc od formalnego rozpoczęcia Premier League w takim kształcie, z jakiej znamy ją obecnie. Oto podium zawierające trzech zawodników określanych jako Premier League najlepsi strzelcy:

Alan Shearer

Niniejsze zestawienie rozpoczniemy od absolutnego rekordzisty i zarazem piłkarza, którego osiągnięcie zostanie prawdopodobnie niepobite przez kilkanaście kolejny lat. Mowa oczywiście o Alanie Shearerze, któremu przez czternaście kolejnych sezonów na najwyższym angielskim szczeblu piłkarskim udało się zdobyć 260 goli. Co ciekawe liczba ta mogłaby być jeszcze bardziej okazała, lecz jego debiutancki sezon w Blackburn rozpoczął się wyjątkowo pechowo, gdyż przytrafiła mu się kontuzja więzadła krzyżowego. Mimo gry przez zaledwie pół sezonu jego konto wzbogaciło się o 16 trafień, co idealnie pokazało skalę jego talentu.

premier league najlepsi strzelcy

Nie bez powodu większość kojarzy Alana Shearera z okresu jego gry w Newcastle (148 z 260 goli). Obecni włodarze Srok daliby z pewnością wiele za posiadanie w swojej drużynie gracza pokroju 63-krotnego reprezentanta Anglii. Brak jest na horyzoncie zawodnika o podobnych umiejętnościach, aczkolwiek nie jest to równoznaczne z tym, że The Magpies nie nawiążą za jakiś czas do swoich najlepszych występów sprzed kilkunastu lat. Oni jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczą. Jesteśmy tego niemal pewni.

Wayne Rooney

Popularny Wazza to jeden z dwóch piłkarzy w gronie Premier League najlepsi strzelcy w historii, który podczas swojej kariery przywdziewał trykot ekipy z czerwonej części Manchesteru. Wychowanek Evertonu jest jednak bez wątpienia dużo lepiej znany większości z czytających ten artykuł, gdyż czasy jego świetności minęły stosunkowo niedawno.

Nie ma chyba fana angielskiego futbolu, który nie kojarzyłby bramki Rooney'a podczas derbowego starcia z City w lutym 2011 roku. To trafienie było rzecz jasna tylko jednym z wielu barwach dwudziestokrotnych mistrzów kraju (13-krotnych w erze Premier League). Obecny trener Derby County zakończył swoją piłkarską przygodę z 208 golami, co daje mu zaszczytne drugie miejsce w zestawieniu “Premier League najlepsi strzelcy”.

Andy Cole

Być może będzie to stwierdzenie nieco mijające się z prawdą, lecz jesteśmy niemal pewni, że spora część z Was miałaby delikatne problemy z rozpoznaniem jegomościa z poniższej fotografii. Byłoby to stosunkowo dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że Andy Cole to nadal jeden z trzech czołowych snajperów w Premier League. Najlepsi strzelcy z dwóch poprzednich miejsc różnią się jednak od niego tym, że wykazywali raczej dość znaczące przywiązanie do barw klubowych. Cole za to już niekoniecznie.

premier league najlepsi strzelcy

Wychowanek Arsenalu swoje 187 goli zdobył bowiem w aż sześciu różnych klubach. Chronologicznie były to kolejno Newcastle, Manchester United, Blackburn, Fulham, Manchester City oraz Portsmouth. Oczywiście najcieplej wspominane są jego występy w ekipie z Old Trafford (93 trafienia), jednakże najwięcej bramek w jednym sezonie zdobył w debiutanckiej kampanii w Newcastle (34 gole).

Premier League najlepsi strzelcy w sezonie 2021/2022

Mohamed Salah

Jeśli wierzyć plotkom, które coraz częściej pojawiają się w angielskiej prasie, to bieżące rozgrywki mogą być ostatnimi, w których będzie nam dane cieszyć oczy występami Mo Salaha. Mówi się bowiem, że Egipcjanin zdecyduje się na przenosiny do innej europejskiej topowej ligi, a wśród najczęstszych kierunków wymienia się Hiszpanię (Real bądź Barcelona), a także Francję (PSG). Nim to się jednak stanie w jego ręce z dużą dozą prawdopodobieństwa trafi kolejna statuetka, jaką otrzymują najlepsi strzelcy ligi angielskiej.

Na kilka kolejek przed końcem kampanii 2021/2022 popularny Mo uzbierał dokładnie 20 goli i 10 asyst. Do wyniku z debiutanckiego sezonu brakuje mu zatem aż 12 bramek. Czy zdoła nawiązać do tego wyczynu na przestrzeni kilku najbliższych tygodni? Czas pokaże.

Cristiano Ronaldo

Tytan pracy po raz kolejny udowodnił wszystkim wokół, że wiek to tylko liczba. Gdy większość poddawała sporej krytyce jego decyzję o powrocie na angielskie boiska, to on nie zważając na te komentarze, nadal stara się wydatnie pomagać swojej ukochanej drużynie w osiąganiu zamierzonych celów (12 bramek na boiskach Premier League). Trzeba otwarcie przyznać, że wiele z pewnością nie idzie po jego myśli, a gra United daleka jest od ideału, lecz między innymi właśnie w tym celu został ponownie ściągnięty na Old Trafford. Kto ma bowiem przywrócić Czerwonym Diabłom dawny blask, jeśli nie legendarny CR7?

premier league najlepsi strzelcy

Zestawienie La Liga najlepsi strzelcy już zawsze będzie nam się kojarzyło z Portugalczykiem, ale czy przy odrobinie szczęścia może on trafić do szerokiego grona zatytułowanego jako najlepsi strzelcy ligi angielskiej w historii? Niczego nie można wykluczyć. CR7 to prawdziwy fenomen, a więc jego gra może cieszyć nasze oczy jeszcze przez długi, długi czas.

Diogo Jota

Drugim z zawodników Liverpoolu w tym zacnym gronie jest Diogo Jota. Portugalczyk to jeszcze świeżutki nabytek The Reds, który dołączył do ekipy z Anfield tuż przed startem bieżących rozgrywek. Jak widać na załączonym obrazku, 25-latek nie miał raczej problemów z adaptacją w nowym środowisku. W chwili tworzenia tego artykułu miał na swoim koncie dokładnie 12 trafień i z całą pewnością nie jest to jego ostatnie słowo.