SEC 2023 terminarz, zawodnicy, kiedy i gdzie Mistrzostw Europy na żużlu?

SEC 2023

Na początku 2023 roku przedstawiony został SEC 2023 terminarz. Wiadomo już, że zmagania o złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Europy zostaną zainicjowane 17 czerwca, a finałowa runda odbędzie się 22 września. Co warto wiedzieć na temat kolejnej odsłony rywalizacji o tytuł najlepszego zawodnika Starego Kontynentu?

Terminarz SEC 2023: Kiedy Mistrzostwa Europy na żużlu

TAURON SEC jest czterorundowym cyklem zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy na żużlu. Zawodnicy będą rywalizować podczas 88 wyścigów, które wyłonią nowego czempiona. Tytułu bronić będzie Leon Madsen. Mistrzowski cykl poprzedzą kwalifikacje i challenge. Oto SEC 2023 terminarz:

 1. Finał – Częstochowa (Polska), 17 czerwca
 2. Finał – Güstrow (Niemcy), 5 sierpnia
 3. Finał – Bydgoszcz (Polska), 9 września
 4. Finał – Pardubice (Czechy), 22 września

Co można napisać o terminarzu SEC 2023?

Wiadomo już SEC 2023 kiedy wystartują kwalifikacje i cykl. Zawodnicy o przepustki do zmagań walczyć będą od 25 kwietnia do 14 maja. Rundy kwalifikacyjne odbywać się będą we Włoszech, Austrii czy też na Łotwie i Węgrzech.

Późniejsze turnieje finałowe odbędą się między innymi w Polsce. 17 czerwca, w ramach inauguracji cyklu, zawodnicy spotkają się na obiekcie w Częstochowie. 9 września natomiast będą rywalizować w Bydgoszczy. Poza tym przewidziano rundy w niemieckim Guestrow (5 sierpnia) i czeskich Pardubicach. Właśnie u naszych południowych sąsiadów cykl zostanie zakończony. Dojdzie do tego 22 września.

SEC 2023 zawodnicy, którzy powalczą o Mistrzostwo Europy

Jeszcze nie wiadomo, jacy SEC 2023 zawodnicy będą walczyć o mistrzowski tytuł. Wszystkich uczestników wyłonią bowiem kwalifikacje i późniejszy turniej challenge. Na razie znamy jedynie pięciu uczestników cyklu TAURON SEC. To czołówka poprzednich zmagań:

 • Leon Madsen (Dania)
 • Janusz Kołodziej (Polska)
 • Mikkel Michelsen (Dania)
 • Patryk Dudek (Polska)
 • Dominik Kubera (Polska)

Kto uczestniczy w SEC 2023? Zawodnicy

Już teraz jest zatem absolutnie pewne, że do rywalizacji przystąpi przynajmniej trzech reprezentantów Polski. W ciemno można zakładać, że Kołodziej, Dudek czy Kubera po raz kolejny będą liczyć się w walce o najwyższe cele. Oczywiście można przewidywać również to, iż chrapkę na dobre rezultaty będą mieli też Leon Madsen oraz Mikkel Michelsen. Na pewno będzie ciekawie!

Gdzie i kiedy SEC 2023 kwalifikacje?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przewidziano cztery turnieje kwalifikacyjne poprzedzające cykl TAURON SEC 2023. Pierwsza runda eliminacyjna odbędzie się 25 kwietnia we włoskim Terenzano. Później zawodnicy spotkają się w łotewskim Daugavpils (29 kwietnia). Na 1 maja zaplanowano natomiast dwie ostatnie rundy kwalifikacyjne. Tego dnia rywalizacja toczyć się będzie w Mureck (Austria) i Debreczynie (Węgry).

Walkę o przepustki do cyklu TAURON SEC 2023 tradycyjnie zwieńczy SEC Challenge. Tym razem dojdzie do niego na węgierskiej ziemi. W Nagyhalasz zawodnicy spotkają się 14 maja.

 1. Runda Kwalifikacyjna – Terenzano (Włochy), 25 kwietnia
 2. Runda Kwalifikacyjna – Mureck (Austria), 1 maja
 3. Runda Kwalifikacyjna – Debreczyn (Węgry), 1 maja
 4. Runda Kwalifikacyjna – Daugavpils (Łotwa), 29 kwietnia

SEC Challenge – Nagyhalász (Węgry), 14 maja

SEC 2023 – zasady Mistrzostw Europy na żużlu

Mistrzowski cykl SEC składa się z czterech rund. Każdy turniej oznacza 20 biegów, po których dwóch najlepszych zawodników trafia do finału, a żużlowcy z miejsc 3.-6. jadą w biegu ostatniej szansy, z którego awans otrzymuje kolejna dwójka zawodników. Każda runda kończy się finałem.

Jak powstaje klasyfikacja generalna SEC? W tym przypadku po prostu sumowane są punkty z poszczególnych rund.

Gdzie oglądać SEC 2023? Transmisja Mistrzostw Europy na żużlu

Znamy już SEC 2023 terminarz. Czas satem odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie będzie można oglądać zmagania. Wszystko wskazuje na to, że rywalizację po raz kolejny pokazywać będzie TVP Sport.