Australian Open 2023 dzikie karty: kto zagra w Melbourne?

Australian Open 2023 dzikie karty

Kto otrzymał na Australian Open 2023 dzikie karty? W tym gronie, czemu zresztą niestety nie można się dziwić, brakuje reprezentantów Polski.

Dzikie karty Australian Open 2023

Australian Open 2023 rusza już 16 stycznia i potrwa do 29 stycznia 2023 roku. Kilka dni wcześniej rozpoczną się eliminacje, ale Ci, którzy otrzymali na Australian Open 2023 dzikie karty nie muszą w nich brać udziału, bowiem zostali automatycznie zakwalifikowani do drabinki głównej wielkoszlemowego turnieju w Melbourne.

O kim mowa? Organizatorzy przyznali na Australian Open szenaście dzikich kart. Osiem z nich trafiło do tenisistek, a kolejne osiem do tenisistów. W gronie dzikich kart znalazła się także niezwykle doświadczona Venus Williams. Amerykanka musiała się jednak wycofać z Australian Open 2023 i wskutek tego jej dziką kartę “przejęła” Kimberly Birrell.

Oto, kto otrzymał dzikie karty Australian Open 2023:

Kobiety

 • Diane Parry FRA
 • Moyuka Uchijima JPN
 • Taylor Townsend USA
 • Jaime Fourlis AUS
 • Olivia Gadecki AUS
 • Storm Hunter AUS
 • Talia Gibson AUS
 • Kimberly Birrell AUS

Mężczyźni

 • Dominic Thiem AUT
 • Jason Kubler AUS
 • Wu Yibing CHN
 • Alexei Popyrin AUS
 • Christopher Eubanks USA
 • Luca Van Assche FRA
 • John Millman AUS
 • Rinky Hijikata AUS

Aż 9 dzikich kart trafiło do reprezentantów gospodarzy, a więc Australijczyków. W gronie dzikich kart znalazło się także dwóch reprezentantów Francji, dwóch reprezentantów USA, jedna Japonka, jeden Austriak oraz jeden Chińczyk.

Kto otrzymał na Australian Open dzikie karty?

Spójrz teraz na krótką charakterystykę tenisistek, do których trafiły na Australian Open 2023 dzikie karty.

Diane Parry (FRA)

To utalentowana 20-latka z Francji, która klasyfikowana jest na 107. miejscu rankingu WTA. W poprzednim roku rywalizowała we wszystkich wielkich szlemach. Najlepiej poszło jej Wimbledonie i Roland Garros, kiedy to osiągnęła 1/32 finału.

Moyuka Uchijima (JPN)

Moyuka Uchijima to 21-letnia japońska tenisistka malezyjskiego pochodzenia. W rankingu WTA zajmuje 118. miejsce. Do tej pory ani razu nie grała w drabince głównej żadnego z wielkich szlemów. Najbliżej awansu była podczas ubiegłorocznych Roland Garros i US Open, kiedy to odpadła w decydującej, trzeciej rundzie eliminacji.

Taylor Townsend (USA)

Taylor Townsend to 26-letnia Amerykanka. Śmiało można powiedzieć, że jest najbardziej znaną tenisistką z grona tych, które otrzymały dzikie karty Australian Open 2023. Taylor Townsend klasyfikowana jest na 136. miejscu rankingu WTA. Urodzona w Chicago tenisistka zadebiutowała na wielkich szlemach w 2014 roku, kiedy to doszła do 1/32 finału Roland Garros. Jej najlepsze do tej pory dokonanie to 1/16 finału podczas US Open w 2019 roku.

Jaime Fourlis (AUS)

Jaime Fourlis to 23-letnia Australijka. Dla klasyfikowanej na 160. miejscu rankingu tenisistki będzie to powrót do Australian Open po sześciu latach przerwy. Miała okazję grać już na każdym z wielkich szlemów, ale jedynie na Australian Open w 2017 roku przebrnęła przez pierwszą rundę, odpadając w drugiej.

Olivia Gadecki (AUS)

Olivia Gadecki jest 20-letnią australijską tenisistką polskiego pochodzenia. Zajmuje 200. miejsce w rankingu WTA. Będzie to jej wielkoszlemowy debiut. Swoich sił próbowała chociażby na Australian Open w 2021 roku, ale odpadła już w drugiej rundzie kwalifikacji.

Storm Hunter (AUS)

Hunter zajmuje 227. miejsce w rankingu WTA. Australijka ma 28 lat i po raz piąty pojawi się na Australian Open. Za każdym razem odpadała w pierwszej rundzie, czy tym razem będzie stać ją na coś więcej?

Talia Gibson (AUS)

Australijka Talia Gibson to jedna z najmłodszych uczestniczek Australian Open 2023. Australijka zajmuje w światowym rankingu 340. miejsce. Utalentowana 18-latka wywalczyła w swojej karierze cztery tytuły ITF, a teraz czeka ją wielkoszlemowy debiut.

Kimberly Birrell (AUS)

24-letnia tenisistka urodziła się w Niemczech, a reprezentuje Australię. Kimberly Birrell to aktualnie 166. rakieta świata dla której Australian Open 2023 będzie drugą szansą na zaprezentowanie się w wielkim szlemie. Debiutowała na tym samym turnieju w 2019 roku, dochodząc do trzeciej rundy.

Sprawdźmy teraz, którzy tenisiści otrzymali dzikie karty Australian Open 2023.

Dominic Thiem (AUT)

29-letni Austriak to najbardziej znana dzika karta Australian Open 2023. Thiem to aktualnie 99. rakieta świata, ale w swojej karierze ma wiele sukcesów, w tym zwycięstwo podczas wielkoszlemowego US Open w 2020 roku. Thiem wygrał też 16 turniejów rangi ATP, a szczyt jego formy przypadał na lata 2018-2020.

Jason Kubler (AUS)

29-letni Australijczyk to 86. rakieta świata. Będzie to jego czwarte podejście do Australian Open. Do tej pory za każdym razem odpadał w pierwszej rundzie. Jeśli chodzi o wielkie szlemy, to najlepiej poszło mu na zeszłorocznym Wimbledonie, gdzie grał w czwartej rundzie.

Wu Yibing (CHN)

23-letni Chińczyk wygrał juniorski US Open w 2017 roku. Obecnie notowany jest na 116. miejscu rankingu ATP. W seniorskiej karierze nie ma wielu sukcesów, ale na zeszłorocznym US Open grał w 3 rundzie.

Alexei Popyrin (AUS)

Popyrin to 23-letni australijski tenisista rosyjskiego pochodzenia. Jest to 116. rakieta świata. Popyrin wygrał w 2021 roku turniej ATP 250 w Singapurze, co jest jego dotąd największym sukcesem. Na wielkich szlemach nigdy nie wyszedł poza trzecią rundę.

Christopher Eubanks (USA)

26-letni Amerykanin jest notowany na 123. miejscu rankingu ATP. W zeszłym roku grał w drugiej rundzie Wimbledonu i US Open. Zapewne teraz chciałby to powtórzyć na Australian Open 2023. Dzika karta ma mu w tym pomóc, gdyż nie musi grać w eliminacjach.

Luca Van Assche (FRA)

18-latek wygrał w 2021 roku juniorski French Open i uważany jest za jeden z największych talentów tenisa ziemnego. Klasyfikowany jest na 142. miejscu rankingu ATP. Dwukrotnie grał w Roland Garros, ale kończył swoją przygodę już na pierwszej rundzie.

John Millman (AUS)

Najstarszy tenisista, który otrzymał dziką kartę w Australian Open 2023. Millman ma 33 lata i bogate doświadczenie. Był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Rio. Aktualnie zajmuje 148. miejsce w rankingu ATP. W 2020 roku wygrał turniej w Nur-Sułtan, ale na wielkich szlemach nie szło mu już tak dobrze. 3 runda w Australian Open przed dwoma laty to jego najlepszy wynik.

Rinky Hijikata (AUS)

21-letni Australijczyk notowany jest na 169. miejscu w rankingu ATP. Na trzech poprzednich edycjach Australian Open za każdym razem dochodził do drugiej rundy. Czy w tym roku pokona swoje demony?