GP Arabii Saudyjskiej 2023 – kwalifikacje F1: wyniki, kiedy, o której godzinie?

GP Arabii Saudyjskiej 2023 kwalifikacje

Pierwszy akcent sezonu F1 2023 przeszedł już do historii. Teraz czeka nas kolejny wyścig, który oczywiście poprzedzą GP Arabii Saudyjskiej 2023 kwalifikacje. Przedstawiamy informacje, które na uwadze powinni mieć absolutnie wszyscy fani sportów motorowych.

GP Arabii Saudyjskiej 2023 F1 – kwalifikacje, kiedy, o której?

Nowy sezon Formuły 1 rozpoczął się przy okazji Grand Prix Bahrajnu. To wydarzenie odbyło się 5 marca 2023 roku. Emocji oczywiście nie brakowało. Ostatecznie triumf odnotował Max Verstappen. Tym samym Holender z Red Bulla dał sygnał, że w trakcie przerwy nie stracił rewelacyjnej formy i nadal ma patent na wygrywanie. Drugie miejsce w Bahrajnie zajął Sergio Perez, a trzeci był Fernando Alonso. Na kolejnych lokatach sklasyfikowani zostali natomiast Carlos Sainz, Lewis Hamilton, Lance Stroll, George Russell, Valtteri Bottas czy Pierre Gasly i Alexander Albon.

Teraz czekają nas kolejne emocje związane z następnym weekendem z Formułą 1! W terminarzu pojawiły się między innymi kwalifikacje F1 Arabia Saudyjska. Na kiedy je zaplanowano? O jakich punktach nie można zapomnieć? Rzućmy okiem na szczegółowy harmonogram zmagań w Arabii Saudyjskiej.

17 marca (piątek) 

  • pierwszy trening – godz. 14:30
  • drugi trening – godz. 18:00

18 marca (sobota)

  • trzeci trening – godz. 14:30
  • kwalifikacje – godz. 18:00

19 marca (niedziela)

  • wyścig – godz. 18:00

Wiecie już zatem, kiedy dokładnie odbędą się kwalifikacje F1 przed wyścigiem w Arabii Saudyjskiej. Na pewno warto zarezerwować sobie czas, by 18 marca móc uważnie śledzić postawę poszczególnych kierowców. Kwalifikacje są wyznacznikiem ich formy i z pewnością podpowiedzą, kogo stać na osiągnięcie świetnego rezultatu podczas wyścigu.

Główny punkt weekendu z F1 tym razem został przewidziany na niedzielę, godz. 18:00. Wyścig z pewnością będzie trzymać w napięciu i zagwarantuje pokaźną dawkę adrenaliny. Zapewne wiele osób włączy transmisję, by uważnie śledzić poczynania poszczególnych kierowców. Czy Max Verstappen znów wygra? A może ktoś zdoła pokrzyżować mu ambitne plany? Czas pokaże.

F1 kwalifikacje GP Arabii Saudyjskiej 2023 – kto faworytem?

Kto osiągnie najlepsze GP Arabii Saudyjskiej 2023 wyniki? Na pewno za największego faworyta śmiało można uznać Maxa Verstappena. Holender jest absolutnym geniuszem Formuły 1 i niewątpliwie ma gigantyczne możliwości. Kolejne sukcesy tego zawodnika już chyba nikogo nie dziwią. To po prostu majstersztyk.

W Arabii Saudyjskiej namieszać mogą jednak też tacy zawodnicy jak choćby Charles Leclerc, Sergio Perez, Carlos Sainz czy Fernando Alonso. Niżej stoją notowania Lewisa Hamiltona oraz George'a Russella. Oni jednak też mogą pokusić się o miejsce w czołówce.

Przed Grand Prix Arabii Saudyjskiej 2023 oczywiście warto nawiązać do tego, co działo się w przeszłości. Pierwszy wyścig na torze Jeddah Corniche Circuit odbył się w 2021 roku. Wówczas najlepszy okazał się Lewis Hamilton. Rok później w Arabii Saudyjskiej triumfował z kolei Max Verstappen.

Co jednak ciekawe, w sezonie 2022 Verstappen nie zdołał wygrać kwalifikacji. Pole position wywalczył natomiast Sergio Perez. Najszybsze okrążenie wykręcił z kolei Charles Leclerc.

Tor w Arabii Saudyjskiej ma okrążenie o długości 6,174 km. Liczba okrążeń, którą muszą pokonać kierowcy, wynosi natomiast 50. Łączny dystans to 308,450 km.

Włączenie Grand Prix Arabii Saudyjskiej do kalendarza Formuły 1 wzbudziło mnóstwo kontrowersji. Oczywiście wszystko ze względu na to, że w tym państwie łamane są prawa człowieka. Na ruch władz F1 reagowała nawet organizacja Amnesty International, która wprost stwierdziła, że podjęto “haniebną” decyzję. Choć pomysł wyścigu F1 w Arabii Saudyjskiej był krytykowany przez wiele osób i podmiotów, to i tak nie zrezygnowano z tej koncepcji.