Ekstraklasa – rekordy polskiej ligi (kluby i zawodnicy)

Ekstraklasa rekordy

Abstrahując od poziomu, jaki prezentuje, to Ekstraklasa jest naszą rodzimą i chyba przez wszystkich ukochaną ligą. Dlatego nie ma nic bardziej interesującego dla kibiców, niż Ekstraklasa rekordy.

Ekstraklasa – rekordy, o których powinieneś wiedzieć

Pewnie o części z rekordów już słyszałeś, a o niektórych nie miałeś zielonego pojęcia. Postaraliśmy się wyłapać nie tylko najważniejsze rekordy Ekstraklasy, ale właśnie też te, najbardziej interesujące. Dowiedz się, kto zdobył najwięcej Mistrzostw Polski, jaki był najstarszy gracz, najmłodszy strzelec, najdroższy transfer z Ekstraklasy, czy najwyższe zwycięstwo w polskiej Ekstraklasie. Zapraszamy na wirtualną podróż po tych oraz po pozostałych rekordach polskiej ligi.

Rekordy drużyn

Zacznijmy od rekordów klubowych w Ekstraklasie. Te prezentują się równie ciekawie, co rekordy indywidualne, które będą wisienką na torcie w naszym artykule.

Najwięcej Mistrzostw Polski

Najwięcej tytułów Mistrza Polski, bo aż 15 wywalczyła Legia Warszawa. “Wojskowi” wyprzedzają tym samym w tabeli wszechczasów polskiej Ekstraklasy o jedno mistrzostwo Ruch Chorzów oraz Górnika Zabrze. 13 tytułów na koncie ma z kolei zespół Wisły Kraków. Ciekawie wygląda też lista drużyn, które tylko jeden raz zdobywały mistrzostwo kraju. Są to: Piast Gliwice, Garbarnia Kraków oraz Szombierki Bytom.

Najwięcej sezonów w Ekstraklasie

Do tej pory rozegrano łącznie 87 sezonów najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Żadna drużyna nie wystąpiła we wszystkich sezonach. Najwięcej, bo aż 86 razy na najwyższym szczeblu grała Wisła Kraków. 85 sezonów w Ekstraklasie (a wcześniej także równorzędnej 1. lidze) ma na koncie Legia Warszawa. Pozostałe drużyny nie przekroczyły jak na razie osiemdziesiątki. Na kolejnych miejscach znajdujemy Ruch Chorzów (79 sezonów) i ŁKS Łódź (72 sezony).

Najwyższe zwycięstwo w Ekstraklasie

Biorąc pod uwagę Ekstraklasa rekordy, nie można też zapominać o najwyższym zwycięstwie. Sztuka ta udała się zespołowi Wisły Kraków 11 września 1927 roku. “Biała Gwiazda” przed własną publicznością rozgromiła TKS Toruń 15:0 (7:0). Jest to nie tylko największe zwycięstwo w Ekstraklasie, ale też, w którym padło najwięcej bramek w historii polskiej, najwyższej klasy rozgrywkowej.

Najwięcej meczy ze strzelonym golem z rzędu

Kolejny raz musimy zajrzeć do odległych lat. W 1928 roku Warta Poznań strzelała gola w każdym meczu, począwszy od 2. aż do 27. kolejki ligowej następnego sezonu. Do tej pory żadnej z drużyn nie udało się pokonać tego długowiecznego rekordu popularnych “Zielonych”.

Najdłuższa seria zwycięstw

Widzew Łódź w roku 1997 wygrał 13 meczy z rzędu. Do tej pory nikomu nie udało się poprawić tego osiągnięcia.

Najdłuższa seria meczów bez porażki

Rekord należy kolejny raz do Widzewa Łódź, który w sezonie 1995/96 rozegrał aż 37 spotkań bez żadnej porażki! 48 meczów bez porażki to z kolei rekord Legii Warszawa na własnym boisku w latach 1992-1994.

Najdłuższa seria przegranych meczów

Niechlubny rekord najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej należy do Siarki Tarnobrzeg. Ekipa ta w sezonie 1995/96 przegrała aż 15 kolejnych meczy.

Najwięcej bramek w jednym sezonie

98 bramek – tyle ustrzeliła Wisła Kraków (1928). Czy którejś z drużyn uda się dobić do setki? Oj chciałoby się.

Największa frekwencja na trybunach

Co prawda tutaj zrobimy mały wyjątek, bo to nie Ekstraklasa rekordy, ale wybitne osiągnięcie przedstawiciela najwyższej klasy rozgrywkowej. Według różnych informacji, 18 września 1963 na Stadionie Śląskim podczas meczu 1/16 Pucharu Europy, w którym Górnik Zabrze mierzył się z Austrią Wiedeń, na trybunach zasiadło około 120 tysięcy kibiców! Oj, o ile można się zastanawiać, czy poprzednie rekordy Ekstraklasy i w ogóle polskich klubów zostaną pobite, to w tym przypadku nie mamy najmniejszych wątpliwości. Jeszcze długo, długo, długo nikt nie poprawi tak olbrzymiej frekwencji w naszym kraju.

Rekordy piłkarzy (i trenerów)

Znasz już klubowe rekordy Ekstraklasy, a teraz poznajmy, jak wyglądają indywidualne osiągnięcia w polskiej lidze. Trzeba przyznać, że niektóre osiągnięcia mają już sporo lat – i co tu dużo ukrywać – nie spodziewamy się, że w najbliższym czasie zostaną poprawione.

Najmłodszy debiutant

Ekstraklasa rekordy to także Kacper Urbański. Zadebiutował on w barwach Lechii Gdańsk w wieku 15 lat, 3 miesiące i 14 dni. Jest najmłodszym zawodnikiem, który pojawił się na boiskach Ekstraklasy w XXI wieku. Około czterech miesięcy starszy był debiutujący Kacper Kozłowski, a 15 lat i 9 miesięcy miał Dawid Hoyo-Kowalski.

Najwięcej występów w lidze

Najwięcej występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce ma Łukasz Surma. Zanotował on aż 559 meczów. Surma nie ma sobie równych, bowiem drugi na tej liście, Marcin Malinowski ma 458 spotkania, a trzeci Marek Chojnacki 452. Goni ich Łukasz Trałka z Warty Poznań (niespełna 400 występów na październik 2021) Obiektywnie jednak patrząc, rekord Łukasza Surmy powinien zostać “nietknięty” przez sporo, sporo czasu. Niestety, obecnie każdy wyróżniający się piłkarz błyskawicznie wyjeżdża z rodzimej ligi.

Najwięcej bramek w historii Ekstraklasy

Ernest Pol ustrzelił 186 goli i jest liderem najskuteczniejszych piłkarzy wszechczasów polskiej ligi. 182 trafień ma Lucjan Brychczy a 168 Tomasz Frankowski. Żaden z nich już nie gra, a obecnym reprezentantom Ekstraklasy bardzo, ale to bardzo daleko do tych liczb.

Najskuteczniejsze kraje w polskiej lidze

Polacy zdobyli blisko 11 tysięcy bramek w historii najwyższej klasy rozgrywkowej. Na drugim miejscu są Hiszpanie z blisko 500 bramkami, a na trzecim Słowacy z 360 trafieniami.

Najwięcej bramek w jednym sezonie

W 1927 roku w 14-zespołowej lidze Henryk Reyman zdobył w jednym sezonie aż 37 bramek. Do teraz rekord ten jest nie do “zdobycia”. Nawet w czasach, kiedy Ekstraklasa liczy więcej klubów.

Najszybszy hat-trick w polskiej lidze

W 1939 Ernest Wilimowski potrzebował zaledwie 180 sekund, aby skompletować hat-tricka w meczu przeciwko Cracovii. Drugi na liście najszybszych hat-tricków jest Tomas Pekhart, który w 19 minut zdobył trzy gole w meczu Legii z Zagłębiem w marcu 2021 roku.

Najdroższy transfer z Ekstraklasy

Rekord transferowy Ekstraklasy należy do Lecha Poznań i Jakuba Modera. Pomocnik został sprzedany do angielskiego Brighton za około 11 milionów euro. Patrząc, jak maleje wartość pieniądze w świecie piłki nożnej, można się spodziewać, że wkrótce rekord ten zostanie jeszcze bardziej wyśrubowany. Tego oczywiście polskiej ekstraklasie życzymy. Być może coraz większe pieniądze zachęca kluby do jeszcze lepszych jakościowo inwestycji w nowych piłkarzy.

Trener z największą liczbą Mistrzostw Polski

Ewald Cebula wywalczył z ławki trenerskiej aż trzy Mistrzostwa Polski. Był szkoleniowcem śląskich drużyn, Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów. Tuż za jego plecami, z trzema tytułami na koncie plasuje się cała plejada osobistości. To Maciej Skorża, Franciszek Smuda, Hubert Kostka oraz Ryszard Koncewicz.

Zapraszamy też do innego, interesującego tekstu, w którym przedstawiamy rekordy reprezentacji Polski w piłce nożnej.

O takie Ekstraklasa rekordy pytacie

  • Która drużyna ma najwięcej tytułów Mistrza Polski?

Legia Warszawa sięgnęła po Mistrzostwo Polski aż 15 razy.

  • Jakie było najwyższe zwycięstwo w polskiej Ekstraklasie?

Wisła Kraków pokonała 15:0 TKS Toruń 15:0.

  • Kto ma najwięcej bramek w historii Ekstraklasy?

Ernest Pol zdobył ich aż 186.

5 1 vote
Article Rating