Matty Cash – kim jest, gdzie się urodził, kluby, sylwetka

Matty Cash – kim jest, gdzie się urodził, kluby, sylwetka

Stało się. Matty Cash debiutuje w reprezentacji Polski. To idealny moment, żeby nieco bliżej przyjrzeć się sylwetce nowego reprezentanta Polskim. Kim jest Matt Cash, gdzie się urodził, w jakich klubach występował i co jeszcze możemy o nim napisać? Zapraszamy do lektury!

Matt Cash – sylwetka nowego reprezentanta Polski

Wiesz, jakie jest najczęściej pojawiające się pytanie, kiedy pada nazwisko Matty Cash? Gdzie się urodził. Obrońca urodził się w 1997 roku kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, w Slough. Zatem od urodzenia mieszka w Anglii. Dlaczego zatem Matt Cash otrzymał polskie obywatelstwo? Ze względu na swoje polskie korzenie. Matka Matty'ego Casha jest Polką. Barbara Tomaszewska mówi płynnie w języku polskim. Babcia i dziadek Matty'ego Casha w trakcie drugiej wojny światowej wyemigrowali z Polski do Wielkiej Brytanii. Sam Cash już od dłuższego czasu starał się o polskie obywatelstwo, kilka lat temu wypełniając specjalny wniosek na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jak teraz potwierdza, po kilku latach, jego marzenie stało się rzeczywistością. Czy Matty Cash mówi  po polsku? Nie. Pilnie uczy się języka polskiego. Na razie “łapie” pojedyncze słówka.

Żeby wiedzieć wszystko, kim są jeśli chodzi o Matty Cash rodzice, sprawdźmy kim jest ojciec Matta Casha? Byłym piłkarzem. Występował przez wiele lat w niższych angielskich ligach. Następnie zajął się trenerką, lecz nie odniósł żadnego znaczącego sukcesu. Rodzina Cash posiada bardzo piłkarskie usposobienie. Także brat Matty'ego, Adam Cash jest profesjonalnym piłkarzem. Obecnie występuje w niższej lidze, w klubie Northwood FC.

Matty Cash – na jakiej pozycji gra? Kariera i kluby

Idealna dla Matta Casha pozycja to prawa obrona lub prawe wahadło, co wielokrotnie potwierdził na boisku w barwach Aston Villi. Zanim jednak Matty Cash trafił do Premier League, stawiał pierwsze kroki w innych klubach. Jest wychowaniem Nottingham Forest, z którego w sezonie 2015/16 był wypożyczony do FC Dag & Red. Swój debiut w Nottingham zanotował w 2016 roku, będąc zawodnikiem młodzieżowej drużyny. Szybko zdołał jednak wywalczyć sobie miejsce w podstawowej kadrze. Łącznie dla Nottingham Forest wystąpił w 141 meczach. Większość z nich rozegrał na boiskach Championship. Podczas swojej kariery w Forest zdobył 13 goli, do których dołożył 15 asyst.

Ten całkiem niezły bilans i talent Matta Casha błyskawicznie został dostrzeżony przez Aston Villę. Jego transfer 3 września 2020 roku kosztował 15,75 milionów euro. Zważywszy na to, że Aston Villa nie szasta pieniędzmi, jak najbogatsze kluby Premier League, wszyscy zauważali, że skautowie tego klubu dostrzegli w Cashu olbrzymi potencjał. I rzeczywiście, obrońca szybko zaczął się spłacać. Już w pierwszym sezonie 2020/21 z marszu stał się podstawowym prawym obrońcą drużyny występującej w angielskiej ekstraklasie. Na swojego debiutanckiego gola w Premier League musiał poczekać jednak do 18 września 2021 roku, kiedy otworzył wynik wygranego 3:0 meczu z Evertonem. W tym sezonie wystąpił jak na razie w 11 meczach Aston Villi, zdobywając jedną bramkę (stan na listopad 2021).

Matt Cash ma 185 centymetrów wzrostu. Popis jego umiejętności można zobaczyć na poniższym skrócie wideo. Potrafi grać zarówno na tyłach, jak i do przodu, co doskonale obrazują liczby jego bramek i asyst. Wydaje się kwestią czasu, jak trafi do lepszego klubu. Jego kariera rozwija się w należytym kierunku, a reprezentacja Polski może mu dodać dodatkowych skrzydeł.

Sezony w Premier League, Championship i League Two w liczbach

  • 2020/21: 28 meczów w Premier League i dwie asysty.
  • 2019/20: 42 mecze w Championship, trzy gole i pięć asyst.
  • 2018/19: 36 meczy w Championship, sześć goli i dwie asysty.
  • 2017/18: 23 mecze w Championship, dwa gole i trzy asysty.
  • 2016/17: 28 meczy w Championship i trzy asysty.
  • 2015/16: 12 meczy w League Two, trzy gole i trzy asysty.

Według fachowego portalu transfermarkt.de, Matt Cash wyceniany jest na 22 milionów euro. Ma 24-lata, więc jego wartość może jeszcze wzrosnąć. Na ten moment pod względem szacowanej wartości wyprzedzają go jedynie Robert Lewandowski (60 mln), Piotr Zieliński (50 mln) oraz Jan Bednarek (25 mln). To doskonale obrazuje, z jak znakomitym piłkarzem o wielkim potencjale mamy do czynienia.

Ile zarabia Matt Cash?

To pytanie także jest często zadawane przez kibiców. Oczywiście, oficjalnych informacji na temat tego, ile zarabia Matty Cash nikt nie posiada. Wszystko objęte jest tajemnicami kontraktowymi. Jednak dziennikarze na Wyspach uruchomili swoje kontakty, z których wynika, że zarobki Matty'ego Casha plasują się w okolicach 65 tysięcy funtów tygodniowo. Prasa już spekuluje, że Aston Villa ma wkrótce zaoferować Cashowi nowy kontrakt, a niewykluczone, że zgłosi się po niego jeden z czołowych klubów Premier League.

Szybkie pytania i odpowiedzi

  • Gdzie urodził się Matty Cash?

Kilkadziesiąt kilometrów od Londynu.

  • Jakie ma Matt Cash zarobki?

Według prasy, w Aston Villi, Cash inkasuje około 65 tysięcy funtów tygodniowo.

  • Dlaczego otrzymał obywatelstwo?

Jego mama i dziadkowie są Polakami.