Najlepsi strzelcy wszechczasów piłki nożnej

Obserwując zmagania ligowe na hiszpańskich czy też włoskich boiskach zastanawialiście się zapewne wielokrotnie, jak w tamtejszych realiach poradziliby sobie najlepsi strzelcy wszechczasów, a także kto znajduje się w czołowej dziesiątce takiego zestawienia. Aby zaspokoić Waszą ciekawość, zapraszamy do zapoznania się z taką listą. Kilka nazwisk na pewno Was zaskoczy.

Lista najlepszych strzelców wszechczasów

Mimo iż spore grono kibiców twierdzi, że La Liga jest w tej chwili drugą bądź trzecią z topowych lig europejskich, to najlepsi strzelcy wszechczasów w bardzo dużym stopniu święcili swoje triumfy właśnie na boiskach Półwyspu Iberyjskiego. O jakich graczach dokładnie mowa? Sprawdźcie to sami:

najlepsi strzelcy wszechczasów ronaldo

1. Cristiano Ronaldo – 818 goli

Forma CR7 w aktualnie trwającym sezonie jest daleka od ideału, lecz nie może to rzecz jasna przekreślać całego dotychczasowego dorobku wychowanka Sportingu Lizbona. Lepszego wzoru dla młodego adepta futbolu chyba nigdy nie było i prawdopodobnie prędko nie będzie. Licznik trafień w zatrzymał się w tej chwili na 818, ale jesteśmy wręcz w 100% przekonani, że to jeszcze nie jest ostanie słowo w wykonaniu 37-latka. Obyśmy oglądali go w pełnym zdrowiu jak nadłużej.

2. Lionel Messi – 785 goli

Strzelec największej liczby bramek w ciągu jednego roku kalendarzowego (91) oraz w jednym sezonie (73) w całej dotychczasowej historii piłki nożnej. Te dwa rekordy to tylko początek imponującej listy dokonań Lionela Messiego. Jego walka o prym w światowym futbolu była i w zasadzie nadal jest prawdziwą ozdobą tej jakże widowiskowej dyscypliny. Tak się składa, że zdecydowana część jego indywidualnych sukcesów przypada na grę w barwach klubowych. Czy mundial w Katarze da mu wreszcie upragniony sukces w reprezentacji? Czas pokaże.

3. Pele – 762 goli

Z ilością bramek zdobytych przez Pelego jest zdecydowanie najwięcej kontrowersji. Jak twierdzi sam zainteresowany, przez cały okres trwania kariery udało mu się zdobyć grubo ponad 1000 bramek, jednak z uwagi na brak prowadzonych statystyk oficjalnie zapisały się informacje tylko o części z nich. Ile jest w tym prawdy? Ciężko tak naprawdę stwierdzić. Pewne jest natomiast to, że legendzie brazylijskiego Santosu trzeciego miejsca na podium najlepszych strzelców wszechczasów raczej zbyt szybko nikt nie odbierze.

Romario najlepsi strzelcy w historii piłki nożnej

4. Romario – 755 goli

Wymienianie Romario pośród najlepszych napastników na świecie ma oczywiście bardzo solidne podstawy. Ze względu na swój wybuchowy charakter sprawiał liczne problemy “wychowawcze”. Mimo to przez blisko ćwierć wieku profesjonalnego uprawiania sportu na jego koncie pojawiło się grubo ponad 750 trafień.

5. Ferenc Puskas – 729 goli

Wicemistrzostwo świata i złoty medal igrzysk olimpijskich. To właśnie Ferenc Puskas był jednym z głównych kreatorów najlepszego okresu w całej historii piłkarskiej reprezentacji Węgier. Poza ojczyzną reprezentował jedynie barwy Realu Madryt i to właśnie w tej drużynie zapracował na status prawdziwej legendy. Do dziś żaden piłkarz Królewskich nie zdołał pobić jego rekordu 49 trafień w Pucharze Króla. W ostatnich latach przygody z futbolem wystąpił także w czterech meczach reprezentacji Hiszpanii, jednak w tym zespole o sukcesach na miarę tych węgierskich mógł tylko pomarzyć.

6. Josef Bican – 720 goli

Bican choć urodził się w Pradze, to swoją piłkarską karierę rozpoczynał na terenie Austrii. W 1937 roku podjął decyzję o powrocie do czeskiej stolicy i oprócz gry w tamtejszej Slavii zamienił także reprezentacje narodowe. Zamiast przywdziewania koszulki austriackiej walczył o kolejne zwycięstwa w barwach Czechosłowacji. Gdyby nie przywiązanie do ojczyzny, to prawdopodobnie zrobiłby jeszcze większą międzynarodową karierę, gdyż w pewnym momencie bardzo mocno starały się o niego kluby z Półwyspu Apenińskiego.

7. Jimmy Jones – 647 goli

Najlepszy piłkarz w historii Irlandii Północnej. Legenda tamtejszych rozgrywek ligowych. Co ciekawe koszulkę reprezentacyjną przywdziewał zaledwie trzykrotnie. Na przestrzeni jednego sezonu rozgrywkowego udało mu się trafić do siatki rywali aż 74 razy! Mamy 2022 rok, a ten wynik nadal pozostaje niepobity. Mamy przeczucie graniczące z pewnością, że taki stan rzeczy nie zmieni się przynajmniej przez kilka kolejnych lat.

8. Gerd Muller – 634 gole

Lwia część, bo aż blisko 450 z 643 trafień w wykonaniu Gerda miała miejsce podczas jego pobytu w rodzimych Niemczech. Po przenosinach do USA kariera legendarnego snajpera zdecydowanie wyhamowała. Do czasu pojawienia się w Bundeslidze Roberta Lewandowskiego Muller był niekwestionowaną legendą tych rozgrywek. Choć niemieccy kibice nie mogą się z tym absolutnie pogodzić, to przybycie Polaka zmieniło tę sytuację o 180 stopni. Statystyk ku ich rozpaczy niestety oszukać się nie da.

9. Robert Lewandowski – 633 goli

Polski rodzynek w zacnym gronie, który ma olbrzymie ambicje, aby piąć się w górę tego prestiżowego zestawienia. Oceniając sytuację Lewego całkowicie realnie, wydaje się, że wyprzedzenie Josefa Bicana jest właściwie tylko kwestią czasu. Czy do końca zawodowej kariery zawodnika FC Barcelony będzie można zaliczać do tzw. TOP5? Mamy taką nadzieję!

10. Euesebio – 619 goli

Zestawienie pod tytułem najlepsi strzelcy wszechczasów zamyka Portugalczyk Eusebio. Największa część jego futbolowej przygody przypada na pobyt w Benfice, w której do jego rekordu strzeleckiego po dzień dzisiejszy absolutnie nikt się nie zbliżył. Podobnie jak wielu piłkarzy żyjących w tamtym czasach futbolową emeryturę postanowił spędzić w USA. Tam też przypadło jego ostatnie oficjalne spotkanie w ekipie New Jersey Americans.

Najlepsi Polscy strzelcy wszechczasów

76 bramek w 134 występach to rezultat, który pozwala Robertowi Lewandowskiemu zajmować miejsce na samym szczycie najlepszych strzelców w historii reprezentacji Polski. Jak to natomiast wygląda w lidze? Tam niekwestionowanym liderem jest Tomasz Frankowski ze 167 golami. Tutaj także zmiana na samym szczycie w najbliższych latach nie wchodzi raczej w grę.

Sprawdź także: Najlepsi piłkarze Meksyku: kim są największe gwiazdy?