Najwyższy wynik w historii piłki nożnej

najwyższy wynik

Piłka nożna to sport, który nierzadko mocno zaskakuje. Niespodzianki zdarzają się wręcz regularnie. A jaki jest najwyższy wynik, który odnotowaliśmy w historii piłki nożnej? Nie uwierzycie…

Najwyższy wynik: AS Adema – SO I'Emyrne 149:0 (31.10.2002)

Najwyższa wygrana w historii padła łupem zespołu AS Adema. Aż trudno w to uwierzyć, ale ta ekipa wygrała aż… 149:0. Nie, nie jest to błąd. Jedna drużyna strzeliła w jednym meczu blisko 150 goli.

To najwyższy wynik w historii. Mecz odbył się 31 października 2002 roku, a rezultat trafił do księgi rekordów Guinnessa.

Ten rekordowy mecz odbył się w ramach play-offów, których celem było wyłonienie mistrza Madagaskaru. W tej fazie uczestniczyły cztery najlepsze zespoły rundy zasadniczej, rozgrywano mecze każdy z każdym.

Już po pięciu kolejkach było jasne, że AS Adema obroni tytuł. Ten zespół zremisował kluczowe spotkanie z inną drużyną po rzucie karnym, który został podyktowany w samej końcówce. Sędzia wskazał na wapno w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach.

Po tym wydarzeniu zawodnicy SO I'Emyrne postanowili zaprotestować. Wzięli również pod uwagę poczynania arbitra z początku meczu z AS Adema. Piłkarze wspomnianej drużyny strzelali sobie gole samobójcze.

Już w pierwszej połowie padło 75 trafień. Po przerwie, przy stanie 108:0, trener AS Adema zwrócił się do zawodników drużyny przeciwnej, by przestali ostrzeliwać własną bramkę. Ci jednak totalnie zlekceważyli ten apel i zapisali jeszcze 41 goli samobójczych. Trafienia padały wówczas średnio co… 36 sekund.

Kibice domagali się zwrotu pieniędzy za bilety. Malgaska Federacja Piłkarska zawiesiła na trzy lata trenera SO I'Emryne, a czterej zawodnicy zostali zawieszeni do końca sezonu 2002.

Inne najwyższe zwycięstwa w historii piłki nożnej

Najwyższe zwycięstwa w historii piłki nożnej robią wrażenie. Poniższe rezultaty nie są już tak okazałe, jak w przypadku tego, co wydarzyło się w Madagaskarze, ale mimo wszystko mocno odbiegają od tych, które notujemy na co dzień.

Arbroath – Bon Accord 36:0 (12.09.1885)

Ten mecz również mocno zapisał się na kartach historii. Katastrofę zwiastował już fakt, że zespół Bon Accord przyjechał na spotkanie w bardzo osłabionym składzie, ale i bez strojów czy odpowiedniego sprzętu. Już do przerwy było 15:0 dla gospodarzy, a później miejscowi dorzucili jeszcze 21 goli. Do 31 października 2022 roku był to najwyższy wynik w historii piłki nożnej.

Big Show Poznań – TPS II Winogrady 0:46 (2.08.2020)

Warto przenieść się również na nasze krajowe podwórko. Tutaj też mamy prawdziwą perełkę. Najwyższy wynik w piłce nożnej w naszym kraju padł w rundzie wstępnej wielkopolskiego Pucharu Polski. I to stosunkowo niedawno, bo 2 sierpnia 2020 roku.

Wówczas ekipa TPS II Winogrady nie miała litości dla Big Show Poznań, drużyny składającej się z hobbystów, grających w piłkę nożną od czasu do czasu. 25 minut przed końcem było już jasne, że padnie rekord, jeżeli chodzi o polską piłkę – było bowiem już 38:0 dla zespołu z Winogradów. Ostatecznie odnotowaliśmy rezultat 0:46, czym gospodarze w zasadzie nie byli zbyt mocno przejęci.

LKS Skidziń – KS Chełmek 0:35 (9.08.2014)

Kolejna ciekawa historia z pierwszej rundy Pucharu Polski, tym razem na szczeblu oświęcimskiego podokręgu ZPN. Przez jakiś czas była to najwyższa wygrana w historii! Gospodarze co prawda próbowali walczyć, ale nie byli w stanie nawiązać skutecznej rywalizacji ze zdecydowanie lepiej dysponowanym przeciwnikiem.

Już do przerwy drużyna KS Chełmek prowadziła 17:0. W drugiej połowie przyjezdni notowali kolejne trafienia, by ostatecznie wygrać 35:0. Co ciekawe, ostatnią bramkę zdobyli w… ostatniej sekundzie spotkania i tym samym pobili poprzedni rekord o jedno trafienie!