Handicap – co to jest? Jak obstawiać zakłady z handicapem?

Część graczy przeglądając oferty bukmacherów czy to w poszukiwaniu ciekawych czy nowych zakładów, napotyka na pojęcie handicap. Co to jest, jak go stawiać? Zakłady z handicapem pozwalają na wytworzenie sztucznej przewagi jeszcze przed rozpoczęciem danego meczu, poprzez chociażby dodanie ilości goli czy punktów.

co to jest handicap

Co to jest handicap bukmacherski?

Handicap w zakładach bukmacherskich to utworzenie sztucznej przewagi dla jednej ze stron rywalizacji. Najcześciej zakłady z handicapem znajdujemy w przypadku piłki nożnej, tenisa ziemnego, koszykówki, siatkówki oraz piłki ręcznej. Za pośrednictwem handicapów możesz grać zakłady na wynik, sety, gemy i inne partie meczu, w zależności od wybranej dyscypliny. Żeby jeszcze bliżej objaśnić co to jest handicap, spójrz na dwa proste przykłady.

  • Polska – Anglia: Polska AH (+1.5)
  • Francja – Arabia Saudyjska: Francja EH (-3.0)

W pierwszym przypadku na mecz Polska – Anglia zagraliśmy zakład na zwycięstwo Polaków z handicapem +1.5 gola. Oznacza to, że jeszcze przed meczem dokładamy 1.5 gola biało-czerwonym. Żeby taki zakład okazał się wygrany, Polacy muszą wygrać mecz, zremisować bądź przegrać maksymalnie jednym golem. Wówczas po korekcie handicapu (dodanie 1.5 gola Polakom), biało-czerwoni wciąż wygrają, a Twój zakład na zwycięstwo zostanie rozliczony jako wygrany.

Drugi przykład to mecz Francja – Arabia Saudyjska i handicap ujemny. Postawiliśmy na wygraną Francji z handicapem 3.0 gola. Odjęliśmy trójkolorowym trzy bramki, a to oznacza, że muszą wygrać przynajmniej czterema golami, żeby po korekcie handicapu, nasz zakład był wygrany.

To najprostsze wytłumaczenie co to jest handicap i jak działa. Warto jednak wiedzieć, że w zakładach bukmacherskich wyróżnia się kilka rodzajów handicapów. Najpopularniejsze to europejski oraz azjatycki. Szczegółowo opisujemy je w dalszej części naszego poradnika.

Handicap europejski – co to jest?

Handicap europejski to zakład trójdrogowy, gdzie możliwe są trzy rozstrzygnięcia, a więc wygrana, remis i przegrana. Handicap ma wartość całkowitych liczb, a więc na przykład -3.0 lub +2.0. Często więc handicap europejski działa bliźniaczo do zakładów podwójna szansa.

Handicap azjatycki – co to jest?

Handicap azjatycki to zakład dwudrogowy, gdzie możliwe są tylko dwa rozstrzygnięcia, a mianowicie wygrana bądź przegrana. Stosowane są tutaj wartości połówkowe np. +1.5 lub -2.5, które całkowicie wykluczają możliwość remisu.

Znając już czym są i jak działają handicapy, warto żebyś zwrócił uwagę na Superbet kod promocyjny. Dzięki niemu otrzymasz atrakcyjne bonusy powitalne u bukmachera, u którego można stawiać zakłady z handicapem.

Strategie grania handicapu

Istnieją dwie główne strategie, kiedy warto stawiać zakłady z handicapem.

  • Poszukiwania wyższych kursów – kiedy gra Polska z San Marino, to kursy na wygraną biało-czerwonych nie będą okazałe, by nie powiedzieć, że nieznacznie przekroczą złotówkę. Dlatego w takich sytuacjach warto grać handicap. Możesz wówczas odjąć Polakom choćby pięć goli, a kurs podskoczy do góry.
  • Przewidywanie niespodzianki – kiedy twierdzisz, że drużyna skazywana na pożarcie postawi się faworytowi. Możesz zastosować handicap dodatni i dołożyć jej choćby dwie bramki, jeżeli sądzisz, że nie przegra większą różnicą goli.

Oczywiście, zakłady z handicapem można stawiać nie tylko na piłkę nożną, ale i wiele innych dyscyplin. W związku z tym pojawiają się też pytania co to jest handicap setowy? To zakłady, dzięki którym możesz zagrać na różnice setów w meczu siatkówki.

Handicap co to jest – krótkie pytania i odpowiedzi

  • Co to jest handicap STS?

To utworzenie sztucznej przewagi dla jednej ze stron rywalizacji, np. w meczu piłki nożnej czy tenisa ziemnego.

  • Co to jest handicap Fortuna – europejski i azjatycki?

Handicap europejski to całkowite wartości z możliwością remisu, a azjatycki to półówki bez takiej możliwości.

  • Czy zakłady z handicapem się opłacają?

Tak, ale pod warunkiem, że stawiasz je z głową.