Poker zasady – jak grać? 5 Card Draw, Texas Holdem, Omaha

Poker jest jedną z najstarszych, a zarazem najpopularniejszych gier karcianych na świecie. Nie będzie więc zbytnią przesadą stwierdzenie, że gra w nią prawie każdy. Czy wiesz jakie ma poker zasady? Chciałbyś rozpoczać grę, poznać zagrania, układy kart i odmiany? Niezbędne informacje, jak grać w pokera sprawdzisz w naszym tekście.

Poker zasady gry dla początkujących

Żeby zrozumieć, jak grać w pokera, konieczne jest poznanie zasad tej gry. W tym miejscu pozwolimy sobie wtrącić odrobinę historii. Początki pokera sięgają bowiem 1834, bądź nawet i 1829 roku. Od tego czasu nastąpił konsekwentny rozwój tej gry, powstało wiele odmian pokera, a dziś gra się w niego na całym świecie bez wyjątku.

Przedstawiając jakie ma poker zasady, warto zacząć od tego, że to dobierana gra karciana. Niemal we wszystkich odmianach pokera uczestniczy pełna talia, 52 kart – od dwójki do Asa. Celem gry jest osiągnięcie jak najwyższego układu pięciu kart i wygranie żetonów, znajdujących się na stole. Co za tym idzie, w pokerze grasz przeciwko innym graczom. Przy stole musi zasiąść przynajmniej dwóch graczy. Nie ma określonej maksymalnej liczby uczestników, ale z różnych względów, przede wszystkim praktycznych, gra się maksymalnie w dziesięciu.

Wiesz już, jak wyglądają podstawowe poker zasady. W grze tej liczy się chłodna kalkulacja, odpowiednia strategia, ale też i szczęście. Bardzo często wykorzystywany jest blef, kiedy gracz, nie mając silnego układu, sugeruje rywalom przeciwnie. Różne odmiany pokera posiadają pewne różnice, ale zarys podstawowych zasad jest taki sam. Dlatego w dalszej części dowiesz się o zagraniach, układach kart i limitach podczas gry w pokera.

Gdzie grać w Legalnego Pokera w Polsce

Zagrania w pokerze

Żeby wiedzieć, jak grać w pokera, musisz poznać sześć zagrań, które są możliwe podczas tej wspaniałej karcianej rozgrywki.

 • pas – gracz rzucając karty rezygnuje z dalszej gry. Dzieje się tak, kiedy nie posiada w swoim odczuciu wystarczająco silnego układu, żeby postawić żetony. Pas wiąże się ze stratą wszystkich żetonów, postawionych w danym rozdaniu.
 • czekanie – sytuacja, w której gracz nie musi dokładać na stół nowych żetonów, czekając na to, co zrobią inni. Takie zagranie możliwe jest jedynie wtedy, kiedy żaden z graczy nie podbił stawki.
 • sprawdzenie –  zagranie w którym dokładasz żetonów, żeby wyrównać podbicie innego gracza.
 • postawienie zakładu – pierwsze zagranie, rozpoczynające partię.
 • podbicie –  podbicie stawki. Wówczas inni gracze mogą sprawdzić, przebić bądź spasować. Nie ma opcji czekania.
 • all-in –  sytuacja w której grasz za wszystkie żetony, które posiadasz.

Układy kart w pokerze

Skoro poker zasady opierają się na tym, żeby ułożyć jak najwyższy układ kart, to warto zobaczyć jakie są układy w pokerze – prezentujemy je od najsilniejszego do najsłabszego.

 • poker królewski – najwyższy możliwy układ w pokerze. Karty w jednym kolorze, ułożone od A do 10
 • poker – pięć kolejnych kart w jednakowym kolorze, np. K Q J 10 9
 • kareta – cztery karty o takiej samej wartości, np. A A A A
 • full house – układ kart składający się z trójki i pary, np. A A A K K
 • kolor – pięć kart w jednakowym kolorze, jednak nie ułożonych po kolei, np. A, 8, 7, 4, 3
 • strit – układ kolejnych kart, w którym przynajmniej jedna jest innego koloru niż pozostałe
 • trójka – trzy karty o takiej samej wartości, np. K K K
 • dwie pary – układ kart, składający się z dwóch różnych par, np. A A J J
 • para – dwie karty o takiej samej wartości, np. Q Q
 • wysoki układ – układ kart, który nie spełnia żadnej z wymienionych wytycznych. Wówczas o jego sile decyduje najwyższa karta, np. układ rozpoczynający się od A, wygrywa z układem od K

Wartość kart w pokerze nie jest niczym zaskakującym i prezentuje się kolejno tak: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Nie ma znaczenia jakiego koloru jest dana karta. As pik jest wart tyle samo, co As karo.

Limity w pokerze

Poker zasady określają także to, jakie zakłady można stawiać w trakcie gry. Istnieją trzy rodzaje limitów stawki.

 • no limit – czyli brak limitu, gdzie gracz może podbijać o dowolną wartość.
 • pot limit – gracz może podbić o dowolną wartość, która nie może jednak przekroczyć puli na stole.
 • fixed limit – stała wartość podbicia, przykładowo o 10 żetonów.

Limity w pokerze

Jak grać w Pokera? Odmiany gry

Żeby jeszcze bardziej zrozumieć poker zasady, warto bliżej przyjrzeć się trzem najbardziej popularnym odmianom pokera: Texas Holdem, 5 Card Draw oraz Omaha.

Texas Holdem – zasady gry w pokera

Jak grać w pokera Texas Holdem? To najpopularniejsza odmiana tej gry. Każdy z graczy otrzymuje na rękę po dwie, zakryte dla innych karty. W następnej turze na stole pojawiają się trzy wspólne karty (flop), kolejno czwarta karta (turn), a na sam koniec piąta (river). I tak, z dwóch kart gracza i pięciu wspólnych, tworzony jest układ pięciu najsilniejszych kart.

5 Card Draw – zasady gry w pokera

Inaczej poker pięciokartowy. Każdy z graczy otrzymuje po pięć, zakrytych dla innych kart. W kolejnej rundzie można dokonać dobrania, czyli wymiany maksymalnie czterech kart. W ostatniej rundzie po postawieniu zakładów następuje rozliczenie gry.

Omaha – zasady gry w pokera

Ten poker zasady ma dość podobne do Texas Holdem, jeżeli chodzi o sposób rozgrywki. Różnica polega na tym, że każdy z graczy otrzymuje nie dwie, a cztery karty na rękę. I to z dwóch z nich oraz trzech kart wspólnych, tworzone są układy.

Mamy nadzieję, że pytanie poker jak grać, dzięki naszemu poradnikowi nie stanowi już dla Ciebie żadnej tajemnicy.

Gdzie grać w Legalnego Pokera w Polsce?

Odpowiedzieć na pytanie, jak grać w Pokera w Polsce wcale nie jest łatwym zadaniem. Granie w pokera online jest bowiem zabronione wskutek regulacji prawnych, wynikających z ustawy hazardowej. Substytutem, a więc alternatywną, a jednocześnie w pełni legalną opcją są zakłady na pokera. Skorzystaj z poniższych stron, żeby dowiedzieć się więcej i zagrać.