Najlepsi strzelcy w Europie – klasyfikacja Złotego Buta

Najlepsi strzelcy w europie Złoty But

W ostatnich latach mamy wiele powodów do dumy, bo każdy ranking, który przedstawia, jak wyglądają najlepsi strzelcy w Europie, zaczyna się od nazwiska Roberta Lewandowskiego. Zobaczmy, jak aktualnie prezentuje się kolejny z nich: Europejski Złoty But.

Najlepsi strzelcy w Europie, Złoty But – aktualna klasyfikacja

Poniżej prezentujemy aktualną klasyfikację Złotego Buta. Jak już wspomnieliśmy listę najlepszych strzelców w Europie otwiera nie kto inny, jak Robert Lewandowski. W pierwszej kolejności wymienamy liczbę goli, w drugiej współczynnik ligi (szerzej o nim piszemy w dalszych fragmentach tekstu), a w ostatniej liczbę punktów w klasyfikacji Europejskiego Złotego Buta. I to właśnie ostatnia zmienna jest decydująca o tym, które miejsce zajmuje dany zawodnik w rankingu.

 1. Robert Lewandowski – 23 – 2 – 46 pkt
 2. Ohi Omoijuanfo – 27 – 1.5 – 40.5 pkt
 3. Thomas Lehne Olsen – 26 – 1.5 – 39 pkt
 4. Patrik Schick – 18 – 2 – 36 pkt
 5. Ciro Immobile – 17 – 2 –34 pkt
 6. Karim Benzema – 17 – 2 – 34 pkt
 7. Dusan Vlahović – 17 – 2 – 34 pkt
 8. Veton Berisha – 22 – 1.5 – 33 pkt
 9. Erlin Haaland – 16 – 2 – 32 pkt
 10. Mohamed Salah – 16 – 2 – 32 pkt

Jak widać, tegoroczna klasyfikacja Złotego Buta przebiega pod dyktando Roberta Lewandowskiego. Polak zgromadził jak na razie 46 punktów i o 5.5 pkt wyprzedza drugiego w klasyfikacji Ohi Omoijuanfo. Oznacza to trzy gole przewagi, po uwzględnieniu współczynników, a więc patrząc na dyspozycję Lewandowskiego, to całkiem bezpieczna różnica, która pozwoli myśleć mu o zdobyciu Europejskiego Złotego Buta w tym sezonie.

Z najlepszych pięciu europejskich lig, poza liderującym Robertem Lewandowskim, najwyżej sklafyikowany jest Patrick Schick. To gracz Bayeru Leverkusen. Trzecie miejsce spośród gigantów futbolu zajmuje Ciro Immobile z Lazio Rzym. A skąd wzięli się najlepsi strzelcy, którzy uzupełniają podium? Ohi Omoijuanfo gra na co dzień w norweskiej Eliteserien, w barwach Molde FK. Thomas Lehne Olsen to z kolei napastnik innego norweskiego klubu, a mianowicie Lillestrøm SK. Śmiało można zatem wywnioskować, dokładając do nich Erlinga Haalanda, że norwescy piłkarze są w tym sezonie w dużym gazie.

Robert Lewandowski

Klasyfikacja Złotego Buta – najważniejsze zasady

Od sezonu 1996/97 Europejski Złoty But przyznawany jest w oparciu o współczynniki. Oznacza to, że trofeum nie zawsze trafia do gracza, który w przekroju całego sezonu ligowego zdobył najwięcej goli. Wpływ na końcową klasyfikację ma ranking współczynników UEFA, w którym uwzględnia się wyniki klubów z poszczególnych lig w europejskich pucharach w ostatnich pięciu sezonach.

I tak oto, gole strzelane przez piłkarzy w najlepszych pięciu ligach mnożone są przez współczynnik 2.0. W ligach, zajmujących w rankingu UEFA miejsca od szóstego do dwudziestego pierwszego, wspomniany współczynnik wynosi 1.5. Z kolei w najsłabszych ligach (od miejsca dwudziestego drugiego w dół) współczynnik to 1.0. Na takich zasadach wyłaniani są najlepsi strzelcy w Europie.

Oznacza to przykładowo, że Robert Lewandowski zdobywając 30 goli, otrzyma 60 punktów w klasyfikacji Złotego Buta (współczynnik 2.0), a gracz z ligi Wysp Owczych nawet jeśli strzeli 50 goli, to jego dorobek punktowy wyniesie 50 punktów (współczynnik 1.0).

Skąd wzięła się nazwa Złoty But?

Wielu, zwłaszcza młodszych kibiców piłki nożnej, zastanawia się też, skąd wzięła się nazwa Złoty But i kiedy miał miejsce oraz w jakich okolicznościach początek tej arcyważnej klasyfikacji strzeleckiej.

Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od sezonu 1967/68. Początkowo znana była jako Soulier d'Or i przyznawał ją francuski L'Équipe. W dosłownym tłumaczeniu oznaczało to właśnie Złoty But. Później nagrodę przemianowano na Europejski Złoty But. I w takiej terminologii obowiązuje po dzień dzisiejszy.

Jak wyglądała klasyfikacja strzelców w Europie w poprzednich latach?

W poprzednim sezonie Złoty But powędrował na konto Roberta Lewandowskiego, który ustrzelił 41 goli. W tym będzie ciężko o pobicie tak rekordowego osiągnięcia, ale z drugiej strony, patrząc na Lewego, czy można mówić, że coś jest niemożliwe?

 • 2020/21 – Robert Lewandowski, 41 goli
 • 2019/20 – Ciro Immobile, 36 goli
 • 2018/19 – Lionel Messi, 36 goli
 • 2017/18 – Lionel Messi, 34 gole
 • 2016/17 – Lionel Messi, 37 goli
 • 2015/16 – Luis Suarez, 40 goli
 • 2014/15 – Cristiano Ronaldo, 48 goli

Jak widać, w ostatnich latach najwięcej goli, bo aż 48 w jednym sezonie zdobył Cristiano Ronaldo. Więcej udało się ustrzelić tylko wspomnianemu Robertowi Lewandowskiemu. Rekordowym osiągnięciem jeśli chodzi o Europejskiego Złotego Buta jest z kolei wyczyn Lionela Messiego, który w sezonie 2011/12 strzelił nieprawdopodobną liczbę, 50 bramek.

Kto zdobył to trofeum najwięcej razy?

Ciekawie wygląda też klasyfikacja wszechczasów Złotego Buta. Rekord należy do Lionela Messiego, który zgarnął to trofeum aż sześć razy. Cztery Złote Buty na swoim koncie zapisał z kolei Cristiano Ronaldo. Najlepsi strzelcy piłka nożna to w tej chwili jeden Polak, Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski ma jednak szansę na drugi w karierze Złoty But i tym samym drugi z rzędu. Liczymy, że tak właśnie się stanie!

Piłkarze z których krajów mają najwięcej triumfów w klasyfikacji Europejskiego Złotego Buta?

Warto też spojrzeć ze statystycznego punktu widzenia, napastnicy z których krajów sięgali najczęściej po Europejskiego Złotego Buta. Aż 8 tytułów powędrowało w ręce Portugalczyków, a 7 (z czego 6 Messiego) w ręce Argentyńczyków. Cztery razy najlepsi strzelcy w Europie to Rumuni, Holendrzy oraz Urugwajczycy. Zaskakiwać może fakt, że tylko raz po Złotego Buta sięgnął reprezentant Anglii i był nim wcale nie Harry Kane, a Kevin Phillips w sezonie 1999/2000.

5 1 vote
Article Rating