Największe piłkarskie stadiony na świecie

największe piłkarskie stadiony

Wiele obiektów sportowych na całym globie budzi podziw. Jedne przez swoja historię, inne architekturę, jeszcze inne przez pojemność. Niektóre z nich są w stanie pomieścić niewyobrażalne ilości osób. Gdzie znajdują się te obiekty? Jaka jest ich historia? Poniżej opisujemy najciekawsze, największe stadiony na świecie.

Stadion 1 Maja w Pjongjangu

Ten oddany do użytku w 1989 roku obiekt, w obecnej chwili to największy pojemnościowo stadion piłkarski na świecie. Znajduje się on w stolicy Korei Północnej przy rzece Taedong i według oficjalnych danych, na swoich trybunach jest w stanie pomieścić aż 150 tysięcy osób. Spotkania na nim rozgrywa reprezentacja kraju w piłce nożnej. Odbywają się na nim również zawody lekkoatletyczne, pochody czy wydarzenia związane z partią rządzącą.

Estadio Azteca

Ten obiekt i stadion w Korei Północnej to dwa największe stadiony świata. Został on otwarty 29 maja 1966 roku i w obecnej chwili ma pojemność 87 000 miejsc. Obiekt ten otwiera listę – największe piłkarskie stadiony, które gościły największe imprezy. Odbywały się na nim zarówno Igrzyska Olimpijskie w 1968 roku, jak i finały Mistrzostw Świata 1970 i 1986. Jest to domowy stadion piłkarskiej reprezentacji Meksyku w piłce nożnej jak i Club de Fútbol América.

Camp Nou

Obiekt z Barcelony to obok londyńskiego Wembley dwa największe stadiony piłkarskie w Europie. Domowy obiekt Barcelony, oddany do użytku 24 września 1957 roku, na swoich trybunach zmieścić może aż 99 345 osób. W przeszłości na Camp Nou swoje mecze rozgrywała męska reprezentacja Hiszpanii, a obecnie oprócz Dumy Katalonii jest to obiekt reprezentacji Katalonii. Jakie są kolejne największe stadiony?

First National Bank Stadium

Lista “największe piłkarskie stadiony” zawitała na “czarny ląd”. Obiekt w Johannesburgu posiada 94 736 miejsc. Odbywały się na nim liczne spotkania reprezentacyjne z finałem Mistrzostw Świata 2010 włącznie. Oprócz reprezentacji w piłce nożnej, swoje mecze rozgrywają na nim rugbiści z RPA.

Stadion Wembley

Skoro jest to lista “największe piłkarskie stadiony” nie mogło tutaj zabraknąć legendarnej budowli z Anglii. Pojemność stadionu to równe 90 tys. krzesełek. Dwukrotnie obiekt ten był gospodarzem finału Ligi Mistrzów, w 2012 roku rozegrano tam olimpijski turniej piłkarski, regularnie gości finał Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej Dodatkowo na Wembley zobaczyć można rugbistów czy zawodników futbolu amerykańskiego.

Stadion Gelora Bung Karno

To dowód na to, że największe piłkarskie stadiony mogą znajdować się również w egzotycznych miejscach. Jest to obiekt położony w Dżakarcie, stolicy Indonezji, znajdziemy na nim 88 306 miejsc. Jest to domowy stadion drużyny Persija Dżakarta. Wokół murawy znaleźć można infrastrukturę do uprawiania lekkiej atletyki. Obiekt był miejscem rozegrania finału Pucharu Azji w 2007 roku.

Estadio Santiago Bernabéu

Madrycki stadion i Camp Nou to dwa największe stadiony w Hiszpanii. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków piłkarskich na świecie, na co dzień miejsce rozgrywania meczów Realu Madryt. Uroczyste otwarcie nastąpiło 14 grudnia 1947, a po licznych modyfikacjach w obecnej chwili znajdziemy tam 81 044 miejsc. Na tym obiekcie swoje spotkania rozgrywa także Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej. Stadion ten był gospodarzem wielu imprez takich jak finały Mistrzostw Świata czy finał Ligi Mistrzów UEFA.

Stadion Azadi

W naszym zestawieniu nie znajdą się tylko największe piłkarskie stadiony świata. Bierzemy pod uwagę również te, które oprócz boiska piłkarskiego oferują jeszcze inne możliwości (takie jak uprawianie lekkiej atletyki). Obiekt z Teheranu po wszelkich modernizacjach ma pojemność 78 116 miejsc.

Stade de France

Jest to wielofunkcyjny obiekt, na który od 1998 roku swoje mecze rozgrywa reprezentacja Francji w piłce nożnej i rugby. Na trybunach może zasiąść jednocześnie 81 338 kibiców, co z pewnością robi olbrzymie wrażenie. Stadion ten co roku jest gospodarzem finału Pucharu Francji i Pucharu Ligi Francuskiej, a w 1998 roku gościł uczestników Mistrzostw Świata.

Signal Iduna Park

Według wielu jeden z najpiękniejszych stadionów piłkarskich na świecie, domowy obiekt Borussi Dortmund. Szósty co do wielkości stadion w Europie, oddany do użytku 2 kwietnia 1974 roku. Swój urok niewątpliwie zawdzięcza typowo piłkarskiej konstrukcji. Trybuny na obiekcie w Dortmundzie znajdują się bardzo blisko płyty boiska przez co obiekt wydaje się mniejszy niż w rzeczywistości naprawdę jest. W rozgrywkach krajowych na trybunach okalających boisko zasiąść może 81 359 osób, w rozgrywkach międzynarodowych limit zmniejsza się do 65 851 osób.

Stadion Giuseppe Meazza „San Siro”

Kolejny ponad 80 tysięczny stadion na naszej liście (80 018 miejsc). Poprzez swoją historię jest to jeden z najbardziej specyficznych obiektów w Europie jak i na świecie. Na co dzień stadion ten jest miejscem rozgrywania spotkań domowych dla aż dwóch zespołów – Interu Mediolan i A. C. Milanu. Kibice obydwu zespołów posiadają swoje odrębne trybuny, a obiekt można nazywać dwojako: San Siro (dzielnica, w której znajduje się budowla, oraz Stadion Giuseppe Meazza od nazwiska jednego z legend Interu).

To tylko niektóre największe piłkarskie stadiony na świecie. To lista bardzo subiektywna, opisująca najciekawsze naszym zdaniem obiekty, które jeśli istnieje taka możliwość warto odwiedzić. Nie wspomnieliśmy tutaj o takich perełkach jak: Stadion Narodowy Bukit Jalil w Kuala Lumpur, Stadion Borg El Arab w Egipcie, Estadio Monumental w Limie czy legendarnej, brazylijskiej Maracanie.

0 0 votes
Article Rating