Polacy na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich

Polacy na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich

W najbliższy czwartek oficjalnie wystartują Mistrzostwa Świata w lotach w norweskim Vikersund. Tytułu zdobytego przez dwoma laty będzie bronił Niemiec Karl Geiger, lecz nas z pewnością najbardziej będzie interesowało to, jak spiszą się Polacy. Jak nasze latające Orły radziły sobie na tego typu imprezie w poprzednich latach i czy w tegorocznej edycji mamy jakiekolwiek szanse na sukces? Zapraszamy do lektury.

Krótki zarys historyczny

W tym roku mistrzostwa świata w lotach narciarskich organizowane są dokładnie po raz czterdziesty. Pierwsza odsłona tej imprezy miała miejsce na legendarnej skoczni w Planicy, a jej zwycięzcą był Walter Steiner. Tak się składa, że Szwajcar wraz ze Svenem Hannawaldem oraz Roarem Ljøkelsøy'em pozostaje do dnia dzisiejszego najbardziej utytułowanym zawodnikiem w całej historii tych zmagań. Każdy z wymienionych dokładnie dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium podczas światowego czempionatu na skoczniach mamucich.

Podczas dotychczasowych mistrzostw świata w lotach Polacy czterokrotnie zdobywali medale różnego kruszcu. W 1979r. brąz trafił do Piotra Fijasa. Cztery lata temu, a więc w roku 2018 na skoczni w Oberstdorfie drugą lokatę zajął Kamil Stoch. W trakcie tych samych mistrzostw świata w lotach Polacy jako drużyna zajęli trzecie miejsce tuż za plecami Norwegów oraz Słoweńców. Ten wyczyn udało się powtórzyć także dwa lata później, kiedy to ponownie triumfowali Skandynawowie, a srebrne krążki zawisły na szyjach reprezentantów Niemiec.

Typy bukmacherskie na Mistrzostwa Świata w lotach

Polacy mają raczej dość małe szanse na odegranie znaczącej roli podczas nadchodzących mistrzostw rozgrywanych na norweskich obiektach. Koloryzowanie rzeczywistości nie ma tu najmniejszego sensu. Nie oznacza to jednak, że na samej imprezie będzie wiało przysłowiową nudą.

Polacy na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich

W jednym z poprzednich artykułów zakomunikowaliśmy Wam, jakie zakłady na Mistrzostwa Świata w lotach są zakładami zdecydowanie wartymi uwagi. W rywalizacji indywidualnej oprócz Karla Geigera należy chyba skupić swoją uwagę na Stefanie Krafcie oraz Ryoyu Kobayashim. Ten pierwszy kilka dni temu z blisko 30-punktową przewagą zwyciężył w cyklu Raw Air. O klasie Japończyka wie natomiast każdy. Aktualny lider Pucharu Świata, a także dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie na pewno bardzo chciałby dorzucić do swojej kolekcji kolejne cenne trofeum. Mając na uwadze jego dyspozycje, taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy.

Polacy na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Vikersund

Przed kilkoma dniami Michal Doleżal wraz ze swoim sztabem wyselekcjonował szóstkę zawodników, którzy udadzą się na tegoroczne mistrzostwa świata w lotach Polacy wystąpią tam kolejno w składzie:

  • Kamil Stoch
  • Piotr Żyła
  • Dawid Kubacki
  • Paweł Wąsek
  • Jakub Wolny
  • Andrzej Stękała

Warto zaznaczyć, że do kwalifikacji przystąpi tylko czwórka. Ostateczna decyzja zapadnie więc zapewne po czwartkowych treningach. W piątek oraz sobotę odbędą się konkursy indywidualne, na które złoży się cztery serie. Zawodnik, który uzbiera ostatecznie najwięcej punktów, uzyska tytuł mistrza świata w lotach narciarskich.

Na niedzielę zaplanowano natomiast konkurs drużynowy. Czy Polacy na mistrzostwach świata w lotach mają jakiekolwiek szanse na odniesienie sukcesu? Taki scenariusz wydaje się stosunkowo mało prawdopodobny, ale pamiętajmy, że nadzieja umiera ostatnia.

FAQ

  • Gdzie można zobaczyć, jak startują Polacy na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich?

Zmagania te będzie można śledzić na antenach stacji TVP Sport oraz Eurosport 1.

  • Kiedy odbędą się Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich na skoczni Vikersund?

Będą one miały miejsce w dniach 10-13 marca 2022 roku.