Euro 2024 Grupa F – kursy i faworyci. Pewne rozstrzygnięcie jeszcze przed startem rywalizacji?

Po ośmiu latach od poprzedniej wygranej w turnieju Portugalczycy celują w powtórzenie tego historycznego sukcesu. Najpierw jednak ich łupem musi paść podczas Euro 2024 grupa F. Czy są na to szanse? Jak może wyglądać sytuacja tuż za ich plecami? Krótka analiza możliwych scenariuszów w poniższym tekście. Serdecznie zapraszam.

Euro 2024 Grupa F – kursy na zwycięzcę grupy

Niemiecki turniej na 99% będzie ostatnią imprezą tej rangi dla Cristiano Ronaldo. Legenda portugalskiej kadry musi zatem zakończyć swoją przygodę na europejskich czempionatach z przysłowiowym przytupem. Pierwszym krokiem powinno być pewne przewodnictwo w grupie. Zdaje się, że polscy bukmacherzy mocno wierzą w taki scenariusz, gdyż Nawigatorzy są przez nich wyraźnie faworyzowani.

Następni w zestawieniu głównych kandydatów do triumfu w pierwszej fazie zmagań są Turcy. Wychodzi więc na to, że znakomite kwalifikacje w wykonaniu tej kadry nie przeszły bez echa pośród buków. Na kolejnych pozycjach znajdują się Czesi oraz Gruzini. Te reprezentacje będą raczej tylko i wyłącznie tłem dla wyżej wymienionej dwójki. No, chyba że znów dojdzie do jakiegoś nieoczekiwanego zwrotu akcji. Mnie szczerze mówiąc w takowy nie chce się jednak wierzyć.

Kto wygra Grupę F Euro 2024? Typy na zwycięzcę

Najwięcej meczów podczas mistrzostw Europy, a także pozycja lidera klasyfikacji najlepszych strzelców. Oba te rekordy Mistrzostw Europy dzierży od poprzedniego turnieju popularny CR7 i ani myśli je utracić. Mało tego. 39-latek pragnie oba te wyniki wyśrubować i wiele wskazuje na to, że ta sztuka mu się powiedzie.

Realnie poczynaniom Os Navegadores w pierwszej fazie zmagań zagrozić może bowiem wyłącznie kadra turecka. Reprezentacja Czech oraz przede wszystkim Gruzja powinna być dostarczycielem punktów dla mistrzów Starego Kontynentu z 2016 roku. Jednym z naturalnych liderów Portugalczyków będzie tym samym niewątpliwie ich kapitan.

euro-2024-grupa-f

Turcy pod wodzą Vincenzo Montelli mają sporą chrapkę na grę w fazie pucharowej po raz pierwszy od czasu rywalizacji w Austrii i Szwajcarii (2008). Wtedy sposób na ich pokonanie w 1/2 finału znaleźli dopiero Niemcy. Na podobny wyczyn w trakcie nadchodzącego Euro 2024 się raczej nie zanosi, aczkolwiek najlepsza szesnastka dla Gwiazd Półksiężyca to raczej tylko czysta formalność.

Wobec tak silnych rywali z dwóch początkowych miejsc uzyskanie rezultatu gwarantującego awans do następnej rundy z trzeciej pozycji będzie mocno utrudnione. Czesi z Gruzinami o taką lokatę jednak bez wątpienia powalczą, ale kto wyjdzie z tego boju zwycięsko, nie potrafię na ten moment z pełną odpowiedzialnością wskazać.

Na Euro 2024 grupa F naznaczona będzie zatem dominacją dwójki Portugalia, Turcja. W tym gremium aż tyle emocji co w innych grupach raczej nie doświadczymy, ale parę ciekawych starć na pewno będzie miało miejsce. Wszak to przecież mistrzostwa Europy. Tu każdy mecz co do zasady posiada spory ciężar gatunkowy.