Rekordy Mistrzostw Europy – najlepsze osiągnięcia

Rekordy Mistrzostw Europy – najlepsze osiągnięcia
fot. Icon Sport

Kto ma dotychczas najwięcej wygranych turniejów? Jacy gracze mogą pochwalić się największą liczbą strzelonych bramek? Na te oraz wiele innych pytań postarałem się odpowiedzieć w tekście opisującym rekordy mistrzostw Europy w piłce nożnej. Serdecznie zapraszam.

Rekordy Mistrzostw Europy – najwięcej zwycięstw

1.Niemcy – 3

1. Hiszpania – 3

3. Włochy – 2

3. Francja – 2

1972, 1980 oraz 1996. Podczas tych trzech imprez rangi mistrzowskiej nie znaleźli się mocni, by przeciwstawić się skutecznie grającym reprezentantom Niemiec. Właściwie tylko podczas pierwszego z wymienionych turniejów triumf Nationalelf nie podlegała jakiejkolwiek dyskusji (3:0 z ZSRR). Na dwóch kolejnych mistrzostwach Orły musiały się już dużo bardziej natrudzić, ale finalnie udawało im się sięgać po ten najwyższy laur.

O dominacji, jaką w światowym futbolu na przełomie pierwszej oraz drugiej dekady XXI wieku mogli się pochwalić Hiszpanie, legendy będą prawdopodobnie krążyć przed długie, długie lata. La Furia Roja sięgnęli po zwycięstwo na Euro 2008 oraz 2012 i po drodze zwyciężyli także na MŚ 2010 w RPA. Gdy dodamy do tego wiktorię podczas ME 1964, to okaże się, że zespół z Półwyspu Iberyjskiego to najbardziej utytułowana reprezentacja na Starym Kontynencie wespół z Niemcami.

Włosi oraz Francuzi tracą do nich bardzo niewiele. Azzurri wskoczyli do opisywanego prestiżowego gremium dzięki wygranej podczas Euro 2020. Wcześniej podobny wyczyn był ich dziełem stosunkowo dawno, bo aż w roku 1968. Jeśli chodzi o Trójkolorowych, to oni podczas mistrzostw Europy triumfowali w 1984 oraz 2000 roku. Niewykluczone, że niebawem do tej listy będzie należało dopisać rok 2024. Zespół mają bowiem wyjątkowo solidny.

Najwięcej medali Mistrzostw Europy

1. Niemcy – 9 (3 złote, 3 srebrne oraz 3 brązowe)
2. Hiszpania – 5 (3, 1, 1)
3. Włochy – 5 (2, 2, 1)

Na doścignięcie liderujących Niemców trzeba będzie prawdopodobnie jeszcze chwilę poczekać. Druga w zestawieniu multimedalistów Hiszpania ma bowiem aż cztery krążki straty do popularnych Die Alder. Trzecia lokata należy do Włochów, którzy wskoczyli na to zaszczytne miejsce po zakończeniu poprzednich mistrzostw Europy. Jak długo się na tej pozycji utrzymają? Czas pokaże.

Najlepsi strzelcy Mistrzostw Europy w piłce nożnej

Rekord ogólnej liczby trafień należy tu do Cristiano Ronaldo. Portugalczyk brał już udział w sześciu kolejnych turniejach. Euro 2024 będzie więc jego siódmym czempionatem z rzędu. Przez te kilka mistrzostw udało mu się zdobyć dokładnie 14 trafień. Druga pozycja historycznego zestawienia należy do Michela Platiniego. 9 goli to wynik uzyskany w raptem jednym turnieju rozegranym w 1984 roku. Trzecią lokatę dzielą pomiędzy sobą Antoine Griezmann oraz Alan Shearer. Francuz wraz z reprezentantem Anglii zdołali pokonać golkiperów drużyn przeciwnych dokładnie 7 razy.

Najwięcej występów na Mistrzostwach Europy (reprezentacje)

Uczestnictwo w mistrzostwach Starego Kontynentu to wielki zaszczyt. Tak się składa, że są tacy, którzy dostępowali go dotychczas wyjątkowo często:

  1. Niemcy – 13 razy
  2. Rosja – 11 razy
  3. Hiszpania 11 -razy

Przez wzgląd na kolejny czempionat z udziałem Niemców oraz Hiszpanów, oraz brak na nim Rosjan kształt tego prestiżowego zestawienia może wyglądać za parę miesięcy diametralnie inaczej. Niepodważalna pierwsza pozycja pozostanie oczywiście niezagrożona. Tuż za plecami naszych zachodnich sąsiadów dojdzie natomiast do znacznych przetasowań.

Najwięcej występów na Mistrzostwach Europy (zawodnicy)

Raz jeszcze absolutnie poza wszelką konkurencją jest CR7. Portugalczyk wystąpił w aż 25 meczach swojej reprezentacji podczas kilku imprez mistrzowskich. Tuż za jego plecami z 19 rozegranymi potyczkami na koncie jest równie legendarny Pepe. Podium zamyka trzeci z Portugalczyków tj. Joa0 Moutinho. Aktualny zawodnik Bragi także wybiegał na ME w reprezentacyjnej koszulce dokładnie 19 razy.

Rekordy Mistrzostw Europy – reprezentacja Polski

Nadchodzące Euro 2024 będzie siedemnastą imprezą tej rangi w historii. Dla Biało-czerwonych turniej w Niemczech będzie piątym w historii i zarazem piątym z rzędu. Tylko na jednym z czterech poprzednich Polacy zdołali awansować do fazy play-off. O którym turnieju mowa i jak nasze Orły prezentowały się na tych pozostałych? O tym poniżej.

Najlepsze wyniki Polski na Euro

We Francji przed niespełna ośmioma laty ówcześni podopieczni Adama Nawałki zakończyli swoją przygodę na ćwierćfinale, w którym to lepsi po rzutach karnych okazali się późniejsi triumfatorzy całego Euro tj. Portugalczycy. Był to jak na razie najlepszy występ polskich piłkarzy podczas mistrzostw Starego Kontynentu. Dla porównania zarówno podczas Euro 2008, 2012, a także 2020 Polacy nie wygrali żadnego meczu. Za sukces uznawano dawniej np. remis z Austriakami, co tylko dobitnie pokazuje, w jakim miejscu była wtedy polska piłka w wydaniu reprezentacyjnym.

Najlepsi strzelcy reprezentacji Polski na Euro

Wielkim zaskoczeniem nie będzie raczej informacja, że najlepszym polskim strzelcem podczas Euro jest jak na razie Robert Lewandowski. Wychowanek Varsovii trafiał do siatek rywali na Euro 2012 (Grecja), Euro 2016 (Portugalia), a także Euro 2020 (Hiszpania oraz Szwecja x2).

Miejmy nadzieję, że na czerwcowym czempionacie w Niemczech ten dorobek ulegnie znacznemu powiększeniu. Łatwo oczywiście nie będzie, ale taki to już urok zawodów rangi mistrzowskiej.

Pozostałe rekordy Mistrzostw Europy

Jakie inne rekordy mistrzostw Europy są godne szczególnej uwagi? W tym miejscu można wspomnieć chociażby o najmłodszym strzelcu gola, którym nadal pozostaje Johan Vonlanthen. Szwajcar pokonał francuskiego golkipera na Euro 2004 w wieku 18 lat i 141 dni. Tym najstarszym wciąż jest natomiast Ivica Vastić. Co ciekawe Austriakowi w ustanowieniu rekordu wydatnie pomogli reprezentanci Polski. To oni bowiem pozwolili wieloletniemu graczowi Sturmu Graz na uzyskanie trafienia w trakcie meczu Austria – Polska na Euro 2008. Vastić w chwili strzelenia bramki miał 38 lat i 257 dni.

Jeśli jesteśmy już przy bramkach, to zdobywcą najszybszego gola od 2004 roku pozostaje Dmitri Kirichenko. Rosjanin trafił do siatki strzeżonej przez golkipera reprezentacji Grecji już w 67 sekundzie!

Czy uda się poprawić ten rekord podczas Euro 2024? O wszystkim kibice przekonają się w dniach 14 czerwca – 14 lipca. To właśnie 14 czerwca rozpocznie się faza grupowa Euro 2024, a miesiąc później zostanie rozegrany finał Mistrzostw Europy.