Lublin gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Paulina Nogaj i Tomasz Polewka (AWF Katowice) byli gwiazdami pierwszego dnia Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które w piątek rozpoczęły się w Lublinie. Oboje wywalczyli pierwszego dnia mistrzostw po trzy złote medale.

W zawodach zorganizowanych na pływalni Aqua Lublin bierze udział ponad pół tysiąca zawodniczek i zawodników, którzy reprezentują 52 uczelnie.

Tomasz Polewka, reprezentant Polski na uniwersjadzie w Tajpej, wygrał rywalizację na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym i dołożył złoto w sztafecie 4×50 metrów stylem zmiennym. Z kolei wśród pań Paulina Nogaj była najlepsza na 50 metrów dowolnym i 100 metrów motylkowym oraz w sztafecie 4×50 metrów.

– To jest taka impreza, że wszystko cieszy, i starty, i atmosfera. Widać radość z tego, co się robi. Można spotkać się z wieloma byłymi sportowcami. Jestem zadowolony z dzisiejszych startów. Teraz skupiam się na poprawie elementów technicznych i z optymizmem patrzę w przyszłe sezony – komentuje Polewka.

– Pierwszy raz mam okazję w akademickich mistrzostwach Polski reprezentować AWF Katowice i chciałam bardzo pokazać się z najlepszej strony, a to sto metrów delfinkiem zajmuje zawsze miejsce w moim sercu. Fajnie jest spotkać ludzi, którzy zawodowo już nie trenują, ale przyjeżdżają i chcą się pokazać – dodaje Nogaj.

Z dobrej strony pierwszego dnia pokazał się także Marcel Wągrowski z Politechniki Łódzkiej. Mistrz Polski na 200 metrów stylem zmiennym i uczestnik uniwersjady w Neapolu okazał się najlepszy na 100 metrów motylkiem.

– Sto procent planu wykonane, wszystko dobrze się ułożyło. Po mistrzostwach Litwy miałem mniej treningów, ale, jak widać, wcześniejsze wypracowanie formy pozwoliło dzisiaj wygrać. Bardzo lubię startować w AMP, bo wiem, jak ciężko jest połączyć wyczynowe pływanie i studia. Mnie się to udaje, ale zdaję sobie sprawę, że wiele osób nie jest w stanie tego pogodzić. Spotykamy się, możemy pogadać, to jest fajne – mówi Wągrowski.

Pozostałe złote medale pierwszego dnia zawodów wywalczyli: Patrycja Romanowska (AWF Wrocław, 50 metrów grzbietowym), Dominika Kulaga (CH Rzeszów, 100 metrów grzbietowym), Natalia Lewandowska (UMCS Lublin, 100 metrów dowolnym), Weronika Hallmann (AWF Warszawa, 100 metrów klasycznym), żeńska sztafeta UMCS Lublin (4×50 metrów dowolnym), Szymon Jaworski (AWF Katowice, 50 metrów dowolnym), Wiktor Kopacki (UWr Wrocław, 100 metrów dowolnym), Łukasz Solak (AGH Kraków, 100 metrów klasycznym) i męska sztafeta PW Warszawa (4×50 metrów stylem dowolnym).

Organizatorzy z AZS Lublin są szczęśliwi, że trzeci raz zmagania najlepszych studentów w pływaniu odbywają się na pływalni Aqua Lublin. – W kwietniu, z powodu pandemii koronawirusa, musieliśmy zawody odwołać, ale udało się znaleźć nowy termin i jesteśmy. Cieszymy się, że spora grupa zawodników zawitała do Lublina. Dobra pływalnia powoduje, że ludzie chcą do nas przyjeżdżać. AZS Lublin, czy AZS UMCS Lublin robią zawody na wysokim poziomie, więc zawodnicy chcą w nich startować – mówi Paweł Danielczuk.

W sobotę, która będzie ostatnim dniem zmagań, zawodnicy będą ścigać się na 50 metrów klasycznym i motylkowym, na 100 zmiennym i w sztafetach mieszanych 4×50 dowolnym.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym sponsorem AMP jest Grupa LOTOS S.A. Partnerem AMP w pływaniu jest Miasto Lublin.

Wyniki 1. dnia Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Kobiety

50 metrów grzbietowym
1. Patrycja Romanowska (AWF Wrocław)
2. Dominika Kulaga (CH Rzeszów)
3. Laura Pogorzelska (AWF Kraków)

100 metrów grzbietowym
1. Dominika Kulaga (CH Rzeszów)
2. Laura Pogorzelska (AWF Kraków)
3. Julia Święcka (UW Warszawa)

50 metrów dowolnym
1. Paulina Nogaj (AWF Katowice)
2. Natalia Lewandowska (UMCS Lublin)
3. Julia Świstuń (AWF Katowice)

100 metrów dowolnym
1. Natalia Lewandowska (UMCS Lublin)
2. Julia Świstuń (AWF Katowice)
3. Kamila Andrzejewska (UMCS Lublin)

100 metrów klasycznym
1. Weronika Hallmann (AWF Warszawa)
2. Kinga Paradowska (WSG Bydgoszcz)
3. Angelika Wikieł (Łazarski Warszawa)

100 metrów motylkowym
1. Paulina Nogaj (AWF Katowice)
2. Daniela Georges (UMCS Lublin)
3. Aleksandra Cieplak (AWF Katowice)

4×50 metrów dowolnym
1. UMCS Lublin
2. AWF Katowice
3. AWF Warszawa

4×50 metrów zmiennym
1. AWF Katowice
2. WSG Bydgoszcz
3. AWF Warszawa

Mężczyźni

50 metrów grzbietowym
1. Tomasz Polewka (AWF Katowice)
2. Paweł Smoliński (AWF Katowice)
3. Viktor Khnykin (UMCS Lublin)

100 metrów grzbietowym
1. Tomasz Polewka (AWF Katowice)
2. Viktor Khnykin (UMCS Lublin)
3. Kamil Bryła (AWF Katowice)

50 metrów dowolnym
1. Szymon Jaworski (AWF Katowice)
2. Hubert Nakielski (PW Warszawa)
3. Wojciech Kaźmierczak (UW Warszawa)

100 metrów dowolnym
1. Wiktor Kopacki (UWr Wrocław)
2. Szymon Jaworski (AWF Katowice)
3. Hubert Nakielski (PW Warszawa)

100 metrów klasycznym
1. Łukasz Solak (AGH Kraków)
2. Robert Kusto (PW Warszawa)
3. Mateusz Dubas (AWF Katowice)

100 metrów motylkowym
1. Marcel Wągrowski (PŁ Łódź)
2. Karol Popiela (PŚ Gliwice)
3. Jakub Bartosiewicz (ALK Warszawa)

4×50 metrów stylem dowolnym
1. PW Warszawa
2. UW Warszawa
3. UMCS Lublin

4×50 metrów stylem zmiennym
1. AWF Katowice
2. AGH Kraków
3. USz Szczecin.


Ciekawą ofertę na zawody pływackie przedstawiają bukmacherzy. STS Kod Promocyjny 2021- Bonus 1200zl: STSMAX 

fot. Paweł Skraba