Turniej Czterech Skoczni: terminarz, kiedy i o której, nagrody, gdzie oglądać?

Puchar Świata w skokach narciarskich rozkręca się w najlepsze. Przed nami 71. Turniej Czterech Skoczni. Kiedy początek? Gdzie oglądać konkursy? Kim są faworyci, ile wynosi pula nagród? Wszystkie informacje znajdziesz w naszym tekście.

Kiedy Turniej Czterech Skoczni 2022/23? Terminarz i zapowiedź

  • 28 grudnia 2022 – 6 stycznia 2023 roku

Standardowo już, na przełomie starego i nowego roku rozegrany zostanie Turniej Czterech Skoczni. 71. edycja tego najbardziej prestiżowego turnieju  w skokach narciarskich zapowiada się niezwykle emocjonująco. Wszystko między innymi ze względu na fenomenalną formę Dawida Kubackiego, który jest liderem Pucharu Świata w skokach narciarskich oraz rosnącą dyspozycję Kamila Stocha, który wygrał niedawne Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Kiedy Turniej Czterech Skoczni 2022/23? Pierwszy konkurs 29 grudnia 2022, a ostatni 6 stycznia 2023 roku. Impreza standardowo odbędzie się na czterech skoczniach: Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck oraz Bsichofshofen.

Turniej Czterech Skoczni 2022/23

Turniej Czterech Skoczni – terminarz konkursów

Skoro wiesz już, kiedy rusza Turniej Czterech Skoczni 2022/23, terminarz konkursów, kwalifikacji i treningów widoczny jest poniżej. To będzie emocjonujący nieco ponad tydzień zmagań najlepszych skoczków narciarskich na świecie. Kalendarz Turnieju Czterech Skoczni 2022/23 jest niezwykle napięty i trzeba oddać wiele równych skoków, żeby zwyciężyć w klasyfikacji generalnej.

28 grudnia (Oberstdorf)
14:00 – oficjalny trening
16:30 – kwalifikacje

29 grudnia (Oberstdorf)
15:00 – seria próbna
16:30 – pierwsza seria konkursowa (KO)

31 grudnia (Garmisch-Partenkirchen)
11:45 – oficjalny trening
14:00 – kwalifikacje

1 stycznia (Garmisch-Partenkirchen)
12:30 – seria próbna
14:00 – pierwsza seria konkursowa (KO)

3 stycznia (Innsbruck)
11:15 – oficjalny trening
13:30 – kwalifikacje

4 stycznia (Innsbruck)
12:00 – seria próbna
13:30 – pierwsza seria konkursowa (KO)

5 stycznia (Bischofshofen)
14:30 – oficjalny trening
16:30 – kwalifikacje

6 stycznia (Bischofshofen)
15:30 – seria próbna
16:30 – pierwsza seria konkursowa (KO)

71. Turniej Czterech Skoczni – faworyci TCS 2022/23

Kim są faworyci 71. Turnieju Czterech Skoczni? Lista skoczków jest bardzo długa, bowiem sezon pokazał już, że będzie dziać się wiele. Niemniej jednak, do ścisłego grona faworytów zalicza się Dawida Kubackiego, który jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W kontekście zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni mówi się też o takich zawodnikach, jak Anze Lanisek, Halvor Egner Granerud, Stefan Kraft czy kolejny z Polaków, a więc Piotr Żyła.

Turniej Czterech Skoczni - zwycięzca Obstawiaj

Kraft - 1.70

Obstaw tutaj

Wellinger - 8.00

Obstaw tutaj

Kobayashi - 9.00

Obstaw tutaj

Sprawdź pozostałe kursy

wejdź na stronę

Turniej Czterech Skoczni – zasady, KO, klasyfikacja

Jakie są na Turniej Czterech Skoczni zasady? Jak zapewne doskonale wiesz, Turniej Czterech Skoczni rządzi się swoimi prawami. Choć konkursy, rozgrywane w Niemczech i Austrii zaliczane są do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, to obok tego, tworzona jest klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni. Tutaj nie liczą się punkty, a suma not za wszystkie skoki konkursowe. Zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni zostanie więc ten, który w ośmiu skokach uzyska najwyższą notę łączną. Co ciekawe, może tak zdarzyć się, że zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni nie wygra żadnego konkursu, choć w przeszłości bywało i tak, że triumfator wygrał wszystkie cztery konkursy TCS. Miało to miejsce trzy razy w historii: Sven Hannawald (w 2002), Kamil Stoch (w 2018) i Ryōyū Kobayashi (w 2019).

turniej czterech skoczni

Same konkursy wyglądają także inaczej, niż tradycyjne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. W pierwszej serii dochodzi do rywalizacji w systemie KO, w 25 parach. Zwycięzcy automatycznie awansują do serii finałowej, gdzie znajdzie się także pięciu szczęśliwych przegranych, z najwyższymi notami. 25 par tworzone jest na podstawie wyników w kwalifikacjach, gdzie zwycięzca powalczy z 50 miejscem, drugi zawodnik z 49, trzeci z 48 i tak dalej. Druga seria konkursowa przebiega już według normalnych zasad, gdzie zaczyna osatni zakwalifikowany do niej zawodnik, a kończy lider po pierwszej serii konkursowej.

Gdzie oglądać Turniej Czterech Skoczni 2022/23? Transmisja

  • Eurosport (kwalifikacje i konkursy)
  • TVN (konkursy)
  • Player (kwalifikacje i konkursy)

Podobnie, jak Puchar Świata w skokach narciarskich, tak samo z Turnieju Czterech Skoczni transmisje dostępne będą na antenie Eurosportu oraz TVN-u. Pierwsze źródło pokaże kwalifikacje i konkursy. Natomiast w drugim zobaczysz wyłącznie konkursy. Ponadto, z Turnieju Czterech Skoczni transmisja dostępna będzie także w internecie, za pośrednictwem Playera.

Turniej Czterech Skoczni – nagrody

Ile otrzyma zwycięzca 71. Turnieju Czterech Skoczni? Okazuje się, że zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni podobnie, jak przed rokiem, zainkasuje na swoje konto 100 tysięcy franków szwajcarskich oraz Złotego Orła. To rekordowa pula nagród, która obowiązuje od 70. edycji tego prestiżowego turnieju.

Polacy na Turnieju Czterech Skoczni 2022/23

Thomas Thurnbichler ogłosił kadrę reprezentacji Polski na TCS 2022/23 tuż po zakończeniu Mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Nie obyło się bez niespodzianek, bowiem austriacki trener postawił na tych, którzy zaprezentowali się na MP najlepiej. I tak oto, w Turnieju Czterech Skoczni reprezentacja Polski wystąpi w składzie: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Jan Habdas i Stefan Hula.

Kluczowe informacje o TCS 2022/23

  • Kiedy Turniej Czterech Skoczni 2022/23? 28 grudnia 2022 – 6 stycznia 2023.
  • Jak wygląda Turniej Czterech Skoczni terminarz? Kalendarz Turnieju Czterech Skoczni 2022/23 znajdziesz u góry.
  • Gdzie oglądać konkursy Turnieju Czterech Skoczni 2022/23? TVN, Eurosport i Player.
  • Ile zarobi zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni 2022/23? 100 tysięcy franków szwajcarskich.