Dieta pudełkowa z niskim indeksem glikemicznym

Dieta pudełkowa z niskim indeksem glikemicznym

Dieta o niskim indeksie glikemicznym oparta jest właśnie na Indeksie glikemicznym. Skoro znamy już sens, czas objaśnić czym właściwie jest Indeks Glikemiczny (IG). Taki Indeks przedstawia nam, w jakim stopniu węglowodany zawarte w produktach wpływają na poziom glukozy we krwi.*

Wysokość zawartości węglowodanów w żywieniu dzieli się na poziomy: Niski: 55 lub mniej, Średni: 56–69, Wysoki: 70 lub więcej. Węglowodany o niskim IG, czyli 55 lub mniej trawione, wchłaniane i metabolizowane są znacznie wolniej, tym samym wolniejszy jest wzrost poziomu glukozy we krwi. Dieta z indeksem glikemicznym to konkrety plan żywieniowy, w którym podstawą komponowania posiłków jest sam Indeks. Często w takich dietach nie liczy się kalorii i wielkości posiłków. Jednak to wszystko zależy od ustaleń z dietetykiem.

Jaki cel ma dieta pudełkowa z niskim IG?

Celem takiego odżywiania jest dobranie przez specjalistów produktów, które zawierają w sobie węglowodany, ale takie, które nie powodują dużego wzrostu poziomu cukru we krwi. Decydując się na taką dietę z pewnością możesz liczyć na utratę zbędnych kilogramów lub utrzymanie odpowiedniej wagi. Jeśli potrzebujesz pomocy, aby cukier był na optymalnym poziomie we krwi, w ramach planu leczenia cukrzycy – ta dieta może cię w tym wesprzeć. Pamiętaj, że zmagając się ze schorzeniem takim, jak cukrzyca, zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu naszej diety pudełkowej, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Jak wyglądają posiłki w trakcie diety pudełkowej o niskim indeksie IG?

Preferowane są produkty o niskiej zawartości IG ze znanych nam już względów – są wolniej trawione i wchłaniane. Tym samym unikamy spożywania produktów o wysokiej zawartości IG, które poprzez szybkie trawienie i wchłanianie powodują szybki wzrost i spadek cukru we krwi. To ma związek z naszą energią- szybko przyrasta i szybko opada- na skutek tego czujemy się ospali i rozkojarzeni. Podsumowując, dieta o niskim Indeksie Glikemicznym opiera się na znalezieniu alternatywnych produktów do tych z wysoką zawartością węglowodanów. W skład takich produktów wchodzą: chleby pełnoziarniste, wieloziarniste, żytnie i na zakwasie, płatki owsiane, owoce (jabłka, truskawki, morele, brzoskwinie, śliwki, gruszki, kiwi), warzywa (pomidory, marchew, brokuły, kalafior, seler, cukinia), warzywa skrobiowe (bataty, kukurydza, dynia), rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasola, groch), makarony (makaron ryżowy), ryż (długoziarnisty, brązowy), zboża (jęczmień, kuskus perłowy, kasza gryczana, kasza manna), nabiał i zamienniki nabiału (mleko, ser, jogurt, mleko kokosowe, mleko sojowe, mleko migdałowe). Są to przykłady produktów, z których będą składać się dania w naszym cateringu.

Jak w takim razie powinna wyglądać dieta z niskim indeksem glikemicznym?

Pamiętaj, że dieta o niskim IG opiera się na węglowodanach, są jednak artykuły spożywcze, które mają bardzo niewiele węglowodanów lub nie posiadają ich wcale. Dieta o niskim Indeksie Glikemicznym to niezwykle skomplikowany proces, za który nie warto zabierać się samodzielnie. Zdecydowanie lepiej jest zaufać specjalistom, takim jak którzy zgodnie z indywidualnymi potrzebami dopasują najlepsze rozwiązania. Co znajdzie się w takiej diecie? Mogą to być ryby i owoce morza: łosoś, pstrąg, tuńczyk, sardynki i krewetki. Produkty pochodzenia zwierzęcego: w tym wołowina, kurczak, wieprzowina, jagnięcina. Orzechy: migdały, orzechy nerkowca, pistacje, orzechy włoskie i orzechy makadamia. Tłuszcze i oleje: oliwa z oliwek, masło i awokado. Zioła i przyprawy: czosnek, bazylia, koper, sól i pieprz.

*Materiał przygotowany przez partnera