Masaż sportowy w piłce nożnej (wywiad)

W ostatnim czasie treningi rozpoczęli już piłkarze I, II, III i IV ligi, a także klas okręgowych i niżej. Oznacza to więc jedno – zbliża się kolejny sezon piłkarski. W T-Mobile Ekstraklasie inauguracja odbędzie się już w najbliższy piątek. Zawodnicy rywalizujący w najwyższej klasie rozgrywkowej doskonale zdają sobie sprawę z tego jak ważnym elementem w przygotowaniu do kolejnego spotkania jest odpowiednia regeneracja. Jednym z jej elementów jest masaż sportowy, o czym rozmawialiśmy z Mateuszem Paniakiem z lubelskiego AXiS.

Bartosz Biernacki – LUBSPORT.PL: Czy masaż sportowy przeznaczony jest tylko dla piłkarzy?

Mateusz Paniak – AXiS: Oczywiście,że nie.. 🙂 Masaż sportowy – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczony jest praktycznie dla przedstawicieli wszystkich dyscyplin sportu. Na przykład piłkarzy ręcznych, siatkarzy, lekkoatletów.Jest cała masa dyscyplin, które mógłbym wymieniać bez końca.

Czy może on wpływać na poprawę wydolności zawodnika?

Jak najbardziej. Sam masaż sportowy ma na celu usunięcie negatywnych skutków przetrenowania, czyli zlikwidowanie wzmożonego napięcia mięśniowego i zakwasów, które utrudniają treningi oraz hamują formę i osiągi zawodnika.

Czy masaż sportowy należy stosować przed czy po meczu?

Można stosować masaż przed meczem, jak i po meczu. Tutaj należy wyróżnić aż trzy rodzaje masażu. Masaż przed zawodami, masaż startowy oraz masaż powysiłkowy. Już tłumaczę na czym one polegają. Masaż przed zawodami wykonujemy między ostatnim dniem treningu, a dniem meczu. Wówczas wykonuje się mocny masaż całkowity, celem utrzymania aparatu mięśniowego w optymalnej gotowości do rywalizacji w grze. Następnie mamy masaż startowy, zwany masażem przedwysiłkowym, mobilizującym, który stosuje się bezpośrednio przed startem. Ten rodzaj masażu poprzedza rozgrzewkę i daje pozytywne wyniki tylko wtedy, gdy ćwiczenia fizyczne (rozgrzewka) wykonuje się od razu po masażu (najpóźniej 3-4 minuty). Masaż powysiłkowy, zwany też masażem regeneracyjnym, wykonujemy w przerwie między poszczególnymi startami oraz przede wszystkim bezpośrednio po zawodach sportowych. Mówimy cały czas o piłce nożnej, więc dla zawodników taki
masaż stosujemy dopiero po upływie 1-2 godzin.

Ile razy w tygodniu warto poddawać się tego typu zabiegom?

Masaż wykonujemy po każdym treningu… Jeżeli treningi w danym klubie odbywają się cztery razy w tygodniu to wykonujemy masaż cztery razy. Jedna uwaga taka, że dwa dni przed meczem nie stosujemy zabiegu.

Masowałeś już jakiegoś znanego zawodnika? 🙂

Do tej pory masowałem wielu sportowców – byli to piłkarze, lekkoatleci, zawodnicy sztuk walki. Nie są to jeszcze znane postacie w sporcie, ale mam nadzieję, że kiedyś o nich usłyszymy 🙂