MŚ w kolarstwie w Wollongong 2022: wyniki wyścigu elity kobiet

Trwają Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym. Za nami wyścig elity kobiet ze startu wspólnego. Katarzyna Niewiadoma walczyła o medale, ale niestety nie udało się. Sprawdź MŚ w kolarstwie wyniki poniżej.

mś w kolarstwie wyniki

Mistrzostwa Świata w kolarstwie wyniki: Annemiek van Vleuten Mistrzynią Świata!

Poniżej znajdziesz wyniki MŚ w kolarstwie 2022. Annemiek van Vleuten została Mistrzynią Świata. Co ciekawe, Holenderka startowała ze… złamanym łokciem! Katarzyna Niewiadoma kończy wyścig MŚ w kolarstwie elity kobiet ze startu wspólnego na ósmym miejscu.

  1. Annemiek van Vleuten (Holandia)
  2. Lotte Kopecky (Belgia)
  3. Silvia Persico (Włochy)

    8. Katarzyna Niewiadoma (Polska)

Katarzyna Niewiadoma dzielnie walczyła, dwukrotnie tworząc ucieczkę – najpierw na 25 km do mety, a następnie na około 8 km. Niestety, wygląda na to, że Polce zabrakło sił na finisz, ale jasne było też, że w tym elemencie nie jest najmocniejsza.

Jak przebiegał wyścig elity kobiet na MŚ w kolarstwie w Wollongon 2022?

Od wczesnego poranka wyścig elity kobiet był niezwykle emocjonujący. Najpierw uformował się dość skromny, kilkudziesięciosobowy peleton, a na około 25 kilometrów przed metą, na podjeździe na odważną akcję zdecydowała się Katarzyna Niewiadoma. Polka przeprowadziła selekcję, poprzez którą wraz z czterema innymi zawodniczkami (Ludwig, Lippert, Moolman-Pasio oraz Longo Borghini) zyskały kilkanaście sekund przewagi nad poszarpaną resztą.

Niestety, ale na 13 kilometrów przed metą, do uciekającej piątki dołączyła kilkunastoosobowa grupa, mocno napędzana przez Holenderki. Czołówka wyścigu składa się zatem z około 20 zawodniczek. Na całe szczęście była wśród nich Katarzyna Niewiadoma. Około 11 kilometrów przed metą solowej akcji spróbowała Szwajcarka Reusser, która zyskała kilkanaście sekund przewagi nad pozostałą grupą, napędzaną przez Włoszki. Na 10 kilometrów do mety było to już 16 sekund, co pozwalało Szwajcarce poważnie myśleć miała już 1 o złotym medalu, ale przed sobą miała pierwszą ze ścianek przed linią mety.

Rozpoczynając ostatni podjazd, na nieco ponad 8 kilometrów do mety, Marlen Reusser miała już 18 sekund przewagi nad grupą pościgową, w której jechała Katarzyna Niewiadoma. Szwajcarka miała przed sobą 1100 metrów stromego podjazdu.

Błyskawicznie z grupy wyskoczyły najlepsze kolarki w pościgu za Szwajcarką. I w mgnieniu oka przewaga Reusser stopniała do zera. Na czele wyścigu na 8,2 km do mety ponownie znalazła się Katarzyna Niewiadoma wraz z dokładnie tymi samymi kolarkami, co wcześniej, a więc Ludwig, Lippert, Moolman-Pasio oraz Longo Borghini.

Na 6 kilometrów do mety Katarzyna Niewiadoma wraz z współtowarzyszkami miały 18 sekund przewagi nad kolejną grupą. Na 5 kilometrów do mety przewaga stopniała do 12 sekund. Kilometr dalej było to już tylko 8 sekund. 2 kilometry do mety Niewiadoma i jej cztery kompanki miały już tylko około 150 metrów przewagi nad kolejną, ośmioosobową grupą. Wszystko wskazywało więc na sprint z 12 osobowej grupy.

Na kilometr przed metą grupy się połączyły i jasne stało się, że 12 zawodniczek rozegra kwestie medali pomiędzy sobą. 800 metrów przed metą ruszyła Annemiek van Vleuten, a nikt nie zareagował. Wysforowała się na czoło i zyskała sporą przewagę, której już nie oddała. Holenderka Mistrzynią Świata!