Piłka nożna kobiet w Polsce. Co warto wiedzieć?

Nie ma się co czarować – kobieca piłka nożna nie cieszy się takim zainteresowaniem jak ta w męskim wydaniu. Na stadiony przychodzi nieco mniej kibiców, sponsorzy nie lgną do teamów tak, jak ma to miejsce w przypadku drużyn złożonych z mężczyzn, a dziewczyny nie zarabiają takich kwot, jak najlepsi strzelcy ligi angielskiej. Czy sytuacja ta ma szansę zmienić się w następnych latach? Wydaje się, że jest to dość mało prawdopodobne. W przypadku Polski zmiana mogłaby zaistnieć, gdyby nasza kadra awansowała np. na Mistrzostwa Świata. Jak do tej pory, ta sztuka nie udała się jednak ani razu.

Najmocniejsze kluby – polska piłka nożna kobiet

Polska Ekstraliga kobiet charakteryzuje się tym, że po latach dominacji jednego zespołu, do głosu dochodzi inny, który również seryjnie zaczyna zdobywać Mistrzostwa Polski. W latach 2009-2013, pięciokrotnie złote medale na szyje zakładały piłkarki Unii Racibórz. Kolejne cztery sezony należały do Medyka Konin, natomiast po nim schedę przejął Górnik Łęczna, który trzykrotnie z rzędu okazywał się najlepszym kobiecym zespołem nad Wisłą. Sezon 2020/2021 przyniósł już jednak zmianę, gdyż po ponad 20 latach przerwy, po swoje 13 w historii mistrzostwo sięgnął zespół Czarnych Sosnowiec. W trwających rozgrywkach na prowadzeniu jest UKS SMS Łódź, który w poprzedniej kampanii musiał zadowolić się wicemistrzostwem. Obrońca tytułu traci jednak tylko jedno oczko do lidera i walka o najwyższe laury zapowiada się wiosną pasjonująco.

W Europejskich Pucharach polskie kluby nie znaczą niestety zbyt wiele. W Lidze Mistrzów nasze ekspertowe zespoły odpadają zazwyczaj w 1/16 finału. W 2020 roku na tym etapie rozgrywek Górnik Łęczna uległ PSG 1:6 oraz 0:2. W poprzednim sezonie zespół Czarnych Sosnowiec nie zdołał awansować do fazy grupowej przegrywając z węgierskim Ferencvarosem.

Gdzie oglądać Ekstraligę kobiet? Mecze naszej elity można zobaczyć przede wszystkim w TVP Sport.  Z pewnością wielu z Was interesuje też to, gdzie można obstawiać mecze piłka nożna kobiet. Mamy dobre informacje – w zasadzie każdy działający w Polsce bukmacher proponuje swoim klientom obstawianie kobiecego futbolu.

Reprezentacja – piłka nożna kobiet

Polska nie jest potęgą w skali światowej i zaledwie aspiruje do roli średniaka na Starym Kontynencie. Nie może być inaczej, skoro reprezentacja nie zdołała do tej pory ani razu awansować na Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy czy Igrzyska Olimpijskie.

Nasza kadra jest obecnie sklasyfikowana na 30. miejscu w rankingu FIFA, a najlepszą pozycją, jaką kiedykolwiek zajmowała jest 27. lokata. Trzeba przyznać, że spotkania reprezentacji przyciągają coraz większą rzeszę kibiców i we wrześniu 2021 roku ustanowiono rekord frekwencji, który obecnie wynosi 8011 osób. Udało się tego dokonać na arenie w Gdańsku podczas meczu kwalifikacji Pucharu Świata z Belgią. Rolę selekcjonera pełni Nina Patalon (kontrakt podpisany do 2024 roku). Zastąpiła ona po pięciu latach Miłosza Stępińskiego, który objął pieczę nad reprezentacją U-20 mężczyzn.

Polska piłka nożna kobiet – najlepsze zawodniczki

Ewa Pajor

Niekwestionowaną gwiazdą polskiej piłki nożnej kobiet jest Ewa Pajor. 25-latka występuje w jednym z najlepszych europejskich klubów – VFL Wolfsburg. Na jej talencie już w bardzo młodym wieku poznano się w Medyku Konin, w którym debiutowała, mając zaledwie 15 lat. Już rok później rozegrała pierwsze spotkanie w seniorskiej reprezentacji Polski. W kadrze wystąpiła dotychczas 63 razy i 44-krotnie wpisywała się na listę strzelczyń. Polską kadrę trudno sobie wyobrazić bez tej genialnej napastniczki, która w naszym kraju nazywana jest „Lewandowskim w spódnicy”.

piłka nożna kobiet

Katarzyna Kiedrzynek

31-letnia klubowa koleżanka Pajor jest pewnym punktem „Biało-Czerwonych”, a w Niemczech występuje od początku sezonu 2020/2021. Wcześniej, przez siedem lat z powodzeniem broniła bramki Paris Saint-Germain. O jej sportowej klasie najlepiej świadczy liczba wyróżnień jakie zaliczała podczas występów nad Sekwaną. Trzykrotnie została uznana najlepszą bramkarką tamtejszej ligi i  umieszczona w najlepszej jedenastce sezonu. Warto również wspomnieć, że dzierży opaskę kapitan reprezentacji Polski.

Paulina Dudek

Z powodzeniem w Paryżu występuje do tej pory Paulina Dudek. Do PSG trafiła w 2018 roku z Medyka Konin i podpisała 2,5-letni kontrakt, który kilka miesięcy temu został przedłużony aż do 2024 roku. 25-latka jest filarem naszej reprezentacyjnej obrony, a w dowód jej ostatnich dokonań została wybrana piłkarką roku 2021 w plebiscycie “Piłki Nożnej”.

piłka nożna kobiet

Aleksandra Rompa

Jest jedną z najbardziej znanych polskich zawodniczek, ale szerszej publiczności dała się poznać jako Aleksandra Sikora. Na szersze wody wypłynęła tak jak wiele innych reprezentantek – w Medyku Konin. Jej dobrą postawę zauważyli wysłannicy Bresci, ale Polka grała tam tylko sezon i przeszła do Juventusu Turyn. 31-letnia obecnie boczna pomocniczka wróciła do kraju i przywdziewa koszulkę plasującej się w środku tabeli Ekstraligi ekipy APLG Gdańsk. W koszulce z orłem na piersi zagrała 76 razy, strzelając przy tym 7 goli.

Jaką przyszłość w naszym kraju ma piłka nożna kobiet?

Polska nie jest piłkarską pustynią i nie brakuje u nas talentów. Mamy kilka indywidualności, które stać na to, aby pociągnąć zespół do sukcesu, jakim w naszym przypadku byłby pierwszy awans na wielką imprezę rangi mistrzowskiej. Tego pokroju osiągniecie jest w Polsce bardzo potrzebne choćby z marketingowego punktu widzenia. Efekt psychologiczny mógłby sprawić, że dzięki temu, tysiące młodych dziewczyn zaczęłoby uprawiać piłkę nożną. W prosty sposób przełożyłoby się to na poprawę poziomu naszej ligi i kadry narodowej. Nie pozostaje nic innego jak kibicować takiemu rozwojowi wypadków!