Drugie miejsce siatkarek UMCS-u w półfinale Akademickich Mistrzostw Polski

Drugie miejsce siatkarek UMCS-u w półfinale Akademickich Mistrzostw Polski

W miniony weekend w Lublinie odbyły się półfinały Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet. Lubelszczyznę reprezentowały trzy uczelnie – UMCS, UP i UM. Ponadto o awans do finału walczyły zespoły z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W czwórce najlepszych ekip uplasowały się podopieczne Jacka Rutkowskiego.

Do półfinału rozgrywanych w Lublinie Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet przystąpiło dwanaście zespołów, które zostały podzielone na cztery grupy. Tam rywalizacja toczyła się systemem każdy z każdym – do dwóch wygranych setów. Do grupy A trafiły następujące ekipy: UMCS Lublin, AWF Kraków oraz PWSTE Jarosław. Grupę B tworzyły UM Lublin, PWSZ Tarnów i UR Kraków. Do grupy C los przydzielił UJ Kraków, AGH Kraków oraz PŚ Kielce, zaś w grupie D walczyły UP Lublin, PWSZ Krosno i UE Kraków.

Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy uzyskały promocję do ćwierćfinałów. Później rozegrano także półfinały i finał. Spośród reprezentantów Lubelszczyzny najlepiej wypadł UMCS, który został powstrzymany dopiero na ostatniej przeszkodzie. W decydującym boju mocniejszy od podopiecznych Jacka Rutkowskiego okazał się PWSZ Tarnów.

Mimo porażki lublinianki wywalczyły awans do turnieju finałowego AMP, który odbędzie się w ostatni weekend kwietnia w Warszawie.

POTURNIEJOWY KOMENTARZ

Jacek Rutkowski (trener siatkarek UMCS): W turnieju wystąpiło dużo II-ligowych zespołów, więc było z kim i o co walczyć. W fazie grupowej graliśmy dwa tie-breaki. Jakbyśmy przegrali te mecze – bylibyśmy na drugim miejscu i w ćwierćfinałach gralibyśmy z Krosnem. Tam nie mielibyśmy żadnych szans, a tak wygraliśmy ze słabszym zespołem UE Kraków i dzięki temu mieliśmy już pewne miejsce w czwórce. Graliśmy w II lidze, zespół był więc dobrze przygotowany. To, że uplasowaliśmy się na drugim miejscu, spowodowało, że w finale zagramy z ekipą z pierwszej lokaty z innego półfinału, ale także z drużynami z miejsc trzy i cztery. Powinno być więc trochę łatwiej. Na pewno nie będziemy rywalizować z zespołami, z którymi graliśmy, czyli unikniemy wielokrotnego mistrza polski z Krosna, a także zespołu z Tarnowa. Faworyci do medali będą poza naszą grupą, więc jest szansa, że możemy coś ugrać.

WYNIKI UMCS-U W FAZIE PUCHAROWEJ

Ćwierćfinał:
UMCS Lublin – UE Kraków 2:0 (25:9, 25:16)

Półfinał:
UMCS Lublin – AGH Kraków 2:0 (25:23, 25:19)

Finał:
UMCS Lublin – PWSZ Tarnów 0:2 (20:25, 20:25)

SKŁADY LUBELSKICH DRUŻYN

UMCS: Jarosińska, Olejnik, Bogusz M, Abel M, Gieroba, Konop, Wszoła, Obszyńska, Matacz, Wieleba, Poduch, Broniec, Bryła

UP:  Rutkowska, Jabłońska, Czarnowska, Kowalczyk, Panasiuk, Matysek, Piech, Kiersnowska, Pisarczyk, Kotleszka

UM: Szostak, Szkutnicka, Paluch, Piech, Wargocka, Frączek, Pietrzyk, Strzeszewska, Statuch, Kosz, Podgórska

KLASYFIKACJA KOŃCOWA

1. PWSZ Tarnów
2. UMCS Lublin
3. AGH Kraków
4. PWSZ Krosno
5. UJ Kraków
6. UE Kraków
7. AWF Kraków
8. UR Kraków
9. PWSTE Jarosław
10. UM Lublin
11. UP Lublin
12. PŚ Kielce.