Speedway Grand Prix 2022 – Gorican (Chorwacja): zapowiedź, kiedy, o której?

Rywalizację o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata 2022 czas zacząć! 30 kwietnia najlepsi z najlepszych spotkają się w chorwackim Gorican, by wziąć udział w Grand Prix Gorican. Będzie się działo!

Grand Prix Gorican

Powrót wielkiego turnieju do Gorican

Rodzina Pavliców od lat dba o to, by żużel w Chorwacji nie umarł. Na ich torze w Gorican regularnie organizowane są przeróżne imprezy. Czasem są one bardziej, czasem mniej prestiżowe. Kiedyś gościło tam Grand Prix Gorican, ale po jakimś czasie ta chorwacka miejscowość zniknęła z kalendarza GP. Teraz SGP Gorican wraca do łask, co z pewnością ucieszy wszystkich chorwackich sympatyków speedwaya.

Pierwszy turniej tegorocznego cyklu zapowiada się pasjonująco. Kibice już od jakiegoś czasu ostrzą sobie zęby na to wydarzenie. Kto wygra Grand Prix Chorwacji? Jesteśmy wręcz przekonani, że Polacy sporo namieszają, ale czy któryś z nich zdoła stanąć na podium? Mamy oczywiście wielką nadzieję, że tak się stanie.

Jak spisują się uczestnicy Grand Prix?

Choć walka o tytuł mistrza świata dopiero rusza, to uczestnicy Speedway Grand Prix 2022 już od jakiegoś czasu startują w różnych rozgrywkach. Aktualną formę poszczególnych zawodników obrazuje klasyfikacja żużlowców startujących w PGE Ekstralidze. To zestawienie otwiera aktualny wicemistrz świata Bartosz Zmarzlik. Wysoko stoją też notowania Leona Madsena, Macieja Janowskiego, Jasona Doyle'a czy Mikkela Michelsena. Ci jeźdźcy znajdują się w czołowej dziesiątce wspominanego rankingu.

Czy w trakcie Grand Prix Gorican potwierdzą dobrą formę? Jest to oczywiście bardzo prawdopodobne. Wiadomo jednak, że zmagania indywidualne rządzą się swoimi prawami i forma poszczególnych zawodników czasem różni się względem tego, co pokazują choćby podczas zmagań w Polsce. Na pewno po żużel Grand Prix Gorican będziemy bogatsi w wiedzę i będziemy mogli wyciągnąć więcej wniosków w oczekiwaniu na kolejne żużlowe zmagania.

Grand Prix Gorican. Co wiemy o torze?

Stadion Milenium, na którym odbędzie się Speedway Grand Prix Gorican, mieści się na uboczu, w otoczeniu pól uprawnych, ale i sadów. Wybudowano go w 2005 roku. Pierwotnie posiadał jedynie 5 tys. miejsc siedzących, jednak później zdecydowano się go rozbudować. Po pracach modernizacyjnych ten obiekt może pomieścić 10 tys. osób (miejsca siedzące).

Tor ma długość 305 metrów. Co ciekawe, wewnątrz znajduje się mini tor dla młodych zawodników. Niestety, w Chorwacji żużel nie cieszy się zbyt dużą popularnością i mało osób garnie się do tego, by go uprawiać. Z obiektu rodziny Pavliców korzystają głównie zawodnicy spoza Chorwacji.

Kto ostatnio wygrał w Grand Prix Gorican?

Poprzednia edycja Grand Prix Gorican odbyła się w 2012 roku. Wówczas pierwsze miejsce zajął Nicki Pedersen, drugi był Andreas Jonsson, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Tomasz Gollob. W 2011 roku triumfował z kolei Andreas Jonsson, a w 2010 roku – Greg Hancock.