Tenis vs. squash – czym się od siebie różnią?

Tenis vs. squash – czym się od siebie różnią?

Squash i tenis, choć dzielą między sobą bardzo dużo podobieństw, są w zasadzie zupełnie odrębnymi dyscyplinami sportowymi. Pomimo tego, że w naszym kraju nie są tak rozpowszechnione, jak chociażby piłka nożna, to z dnia na dzień zyskują na popularności, przyciągając miłośników aktywnego trybu życia. Warto więc wiedzieć, jakie są między nimi różnice.*

ODROBINA HISTORII

Według niektórych historyków, początki tenisa sięgają nawet starożytności. To właśnie wtedy miało dojść do ukształtowania się pierwszej, prowizorycznej odmiany tego sportu. Dalszy jego rozwój nastąpił w okolicach XII w. we Francji, gdzie popularnością cieszyła się gra o nazwie “La Paume”. Z biegiem czasu przekształciła się ona w Tenisa Królewskiego, a ostatecznie w tenisa, jakiego znamy dzisiaj.

Sytuacja ze squashem wygląda zgoła inaczej. Jego początki sięgają XIX w. – wtedy to w angielskich szkołach popularność zaczęła zyskiwać gra “Racquet”. Po jakimś czasie przekształciła się ona w squasha. Jej nazwa pochodzi od przebitej piłki od tenisa, która po rozgnieceniu się na ścianie nie wracała do gracza. Wpływało to na pewne urozmaicenie i zwiększało dynamikę samej gry.

Warto wspomnieć, że opracowanie i ostateczne ukształtowanie się zasad gry w tenisa ziemnego nastąpiło w latach 1859 – 1874. Z kolei pierwsze korty do squasha datuje się na rok 1864. Mniej więcej w tym samym czasie został on uznany za odrębną dyscypliną sportową, a w 1920 roku w Anglii miały miejsce pierwsze profesjonalne Mistrzostwa Squasha.

GDZIE GRA SIĘ W TENISA, A GDZIE W SQUASHA?

 

Zapewne większość osób ma pojęcie, jak wygląda tradycyjny kort tenisowy. Dla niewtajemniczonych jednak – ma on kształt prostokąta o wymiarach 23,77 m x 8,23 m z siatką przecinającą kort w poprzek i dzielącą go na dwie równe połowy oraz z dodatkową przestrzenią dookoła, konieczną, by gracze mogli dobiegać do piłek lecących na zewnątrz. Wyróżnia się kilka rodzajów kortów tenisowych, w zależności od typu nawierzchni:

– ceglane
– trawiaste
– betonowe
– asfaltowe/dywanowe.

Korty do gry w squasha wyglądają zupełnie inaczej. Przede wszystkim są znacznie mniejsze od kortów tenisowych oraz, co jest bez wątpienia ich największym wyróżnikiem, otoczone są ścianami z każdej strony. Tylna ściana utrzymuje piłkę w grze, a przednia, pokryta charakterystycznymi paskami, pozwala na utrzymanie serwu. Gracze w squasha mają do pokrycia mniejszą przestrzeń niż tenisiści, ale musza pozostawać w ciągłym ruchu.

JAKIE RAKIETY I PIŁKI DO SQUASHA? JAKIE DO TENISA?

Rakiety do squasha charakteryzują się niewielką wagą, wynoszącą 110 – 175 gramów. W porównaniu do rakiet tenisowych mają zauważalnie bardziej zwężoną ramę. Najczęściej wykonane są ze stopu aluminium, kompozytu grafitowego lub włókna węglowego. Z kolei piłki używane do gry ważą średnio 23 – 35 gramów. Co ciekawe, zanim zostaną rozgrzane przed grą (przez powtarzające uderzenia w ścianę), praktycznie w ogóle się nie odbijają.

Rakiety przeznaczone do gry w tenisa są większe i cięższe od rakiet do squasha – ważą średnio od 250 do 325 gramów, w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonano ramę. Piłki tenisowe są powszechnie uważane za najcięższe ze wszystkich sportów rakietowych (ważą blisko 60 gramów). Gra w tenisa wymaga więc większej siły, by z powodzeniem korzystać z rakiety i skutecznie kontrować uderzenia przeciwnika.

JAKĄ DYSCYPLINĘ WYBRAĆ?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na samym początku dobrze jest przyswoić sobie podstawy obu sportów. Nauka gry w squasha w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie czy innym większym mieście nie stanowi większego problemu – w ostatnich latach otworzyło się mnóstwo profesjonalnych squash club’ów, oferujących wsparcie trenerskie na każdym poziomie zaawansowania zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dla najmłodszych. To samo dotyczy również nauki gry w tenisa. Należy jednak pamiętać o tym, że obie dyscypliny wymagają odpowiedniego przygotowania fizycznego i motorycznego – o ile w przypadku tenisa liczy się przede wszystkim siła, tak przed rozpoczęciem treningów w squasha dobrze jest zadbać o odpowiednią wytrzymałość. Zarówno squash, jak i tenis wspomagają redukcję masy ciała i przynoszą wiele korzyści prozdrowotnych. Na pytanie “ czy zacząć grać w squasha czy tenisa?” należy więc odpowiedzieć sobie samodzielnie, znając możliwości swojego organizmu.

*Materiał przygotowany przez partnera