Tour de France 2022 wyniki 18. etapu: upadek i słabość Pogacara

Jonas Vingegaard wygrywa 18. etap Tour de France 2022 i niemal pewne jest już, że wygra cały wyścig. Tadej Pogacar nie wytrzymał tempa narzuconego przez Van Aerta i żółta koszulka dzisiaj odjechała. Wcześniej Słoweniec leżał i być może jego słabość wynikała z poobijania.

tour de france wyniki 18 etapu

Vingegaard wygrywa ostatni etap w Pirenejach

Choć Pogacar próbował akcji wcześniej, to pierwszy znaczący fragment dzisiejszego etapu miał miejsce na 29 km do mety. Wówczas upadł właśnie Tadej Pogacar, który ślizgnął się na zjeździe. Jonas Vingegaard zachował się jednak fair i poczekał za Słoweńcem.

Przed finałowym podjazdem, na około 14 kilometrów do mety grupa uciekinierów, złożona z Pinota, Van Aerta oraz D. Martineza miała ponad 2 minuty przewagi nad ośmioosobową grupą liderów, z Vingegaardem, Pogacarem, Geraintem Thomasem, Kussem, Benootem, Meintjesem, Houle'm i Kussem. Lider wyścigu miał więc dwóch pomocników, którzy kontrolowali poczynania tej grupy.

Thibaut Pinot pracował najmocniej w ucieczce od początku podjazdu, ale przewaga pomiędzy trójką, a ośmiosobową grupą z liderami malała. Na 10 km do mety wynosiła już jedynie nieco ponad minutę.

Na 9 km do mety, kiedy przewaga uciekinierów spadła poniżej minuty, ruszył Van Aert, zabierając na kole Martineza. Został Pinout. Niestety, ale dla nich już na 6 km przewaga zmalała do około 30 sekund.

Jasne stało się, że o wygraną powalczy grupka lidera, z której wyskoczyli Vingegaard i Pogacar. Po chwili lider wyścigu jechał na kole Van Aerta, który zakończył ucieczkę, a za nimi schowany był Pogacar. Do mety pozostały 5 kilometry.

Na 4 kilometry do mety koło Van Aerta i Vingegaarda puściłl Tadej Pogacar. To oznacza jedno – Słoweniec nie wygra Tour de France 2022, a niemal pewne jest, że zrobi to Jonas Vingegaard.

Pół kilometra później Van Aert odbił, a Jonas Vingegaard pojechał na solo – po zwycięstwo etapowe i umocnienie się w klasyfikacji generalnej Tour de France 2022.

Tutaj zobaczysz, jak wygląda klasyfikacja generalna Tour de France 2022.

18. etap Tour de France 2022 – wyniki

  1. Jonas Vingegaard
  2. Tadej Pogacar + 1 minuta 4 sekundy
  3. Van Aert +2 minuty 10 sekund
  4. G. Thomas +2 minuty 54 sekundy
  5. Gaudu +2 minuty 58 sekund
  6. Lutsenko +3 minuty 9 sekund
  7. D. Martinez +3 minuty 9 sekund
  8. Kuss +3 minuty 27 sekund
  9. Vlasov +4 minuty 4 sekundy
  10. Pinot +4 minuty 9 sekund