Wimbledon – informacje, pula nagród, kiedy?

Co to za turniej Wimbledon? Kiedy jest rozgrywany? Kto wygrał go najwięcej razy? Skąd wzięła się nazwa? Sprawdź wszelkie informacje.

Wimbledon, a więc najstarszy turniej na świecie

Wimbledon jest najstarszym, a zarazem najbardziej prestiżowym turniejem tenisowym na świecie. Rozgrywany jest od 1877 roku jako międzynarodowe mistrzostwa Anglii. Impreza odbywa się na kortach trawiastych i przez wszystkich znawców tenisa uważana jest też za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

Wimbledon jest w tej chwili jedynym wielkoszlemowym turniejem, który rozgrywany jest na trawiastej nawierzchni. Wcześniej na trawie grano też wszystkie inne Wielkie Szlemy. Nawierzchnia ta powoduje, że piłka po odbiciu dostaje niebywałego przyspieszenia. Jest to korzystne dla graczy, preferujących grę serwis-wolej.

Ciekawostką jest fakt, że pierwszy turniej na obiektach Wimbledonu odbył się w 1874 roku. Nie był on jednak kategoryzowany jako Mistrzostwa Anglii, stąd też oficjalna historia Wimbledonu sięga 1877 roku.

Skąd wzięła się nazwa Wimbledon? Historia turnieju

Jak widzisz turniej ma bardzo długą historię. Skąd wzięła się jego nazwa? Odpowiedź na pytanie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Wimbledon to dzielnica Wielkiego Londynu, w której rokrocznie odbywają się rywalizacja na trawiastych kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club. Obiekt ma aż 18 kortów turniejowych i kolejne 22 korty treningowe.

Wimbledon

Głównym obiektem jest Centre Court, na którym odbywa się Wimbledon finał. Trybuny mogą pomieścić aż 15 tysięcy widzów. Jest to jeden z najnowocześniejszych kortów tenisowych na świecie, posiadający zamykany dach, który umożliwia rozgrywanie meczy nawet przy bardzo niekorzystnej pogodzie, charakteryzującej się obfitymi opadami deszczu. Jak widać podczas najważniejszych meczy Wimbledonu niestraszna nawet typowo angielska pogoda.

Co ciekawe centralny kort zarezerwowany jest wyłącznie dla spotkań Wimbledonu. Nie odbywają się tutaj inne mecze. Te rozgrywane są na drugim co do wielkości Court 1, mogącym pomieścić około 11,5 tysiąca widzów. Docelowo kort ten ma zostać wyposażony także w zamykany dach i jeszcze więcej miejsc na trybunach.

Kiedy zaczyna się Wimbledon?

Wimbledon, jak na imprezę rangi Wielkiego Szlema ma swoje stałe miejsce w tenisowym kalendarzu. Rozgrywany jest jako trzeci Wielki Szlem, po Australian Open i Roland Garros. Impreza odbywa się zawsze na przełomie czerwca i lipca.

Wimbledon – nagrody pieniężne

Tak prestiżowa impreza, to oczywiście pokaźne nagrody pieniężne. Jak wygląda pula nagród Wimbledon? W 2021 roku nagrody wyniosły łącznie aż 35 milionów funtów. Na konta zwycięzców singlowej rywalizacji wpadło po 1,7 miliona funtów. Zwycięzcy gry podwójnej zainkasowali z kolei po 480 tysięcy funtów. Mówi się, że w kolejnych latach, w tym w 2022 roku Wimbledon nagrody będą jeszcze wyższe!

Rekordy Wimbledonu – kto wygrał najwięcej razy?

Zastanawiasz się, kto wygrał Wimbledon najwięcej razy? Jak każdy Wielki Szlem, tak i ten ma swoje rekordy. Wimbledon wśród mężczyzn w grze pojedynczej najwięcej razy wygrał Szwajcar, Roger Federer. Legendarnemu tenisiście sztuka ta udała się aż 8 razy. Wśród kobiet niedościgniona w grze pojedynczej na Wimbledonie pozostaje Martina Navrátilová z 9 tytułami.

Co ciekawe, ta sama Navrátilová jako jedyna tenisistka w historii wygrała Wimbledon sześć razy z rzędu. Wyczyn ten udał się też Williamowi Renshawowi. Najmłodszym zwycięzcą Wimbledonu wśród mężczyzn jest Boris Becker (17 lat i 7 miesięcy), a wśród kobiet Lottie Dod (15 lat i 9 miesięcy).

Najlepsi Polacy na Wimbledonie

Którzy Polacy najlepiej wspominają Wimbledon? Wyniki osiągane przez biało-czerwonych nie rzucają może na kolana, bowiem przez całą historię tenisa wywalczyliśmy na tym Wielkim Szlemie trzy finały – dwa przegrane w grze pojedynczej i jeden wygrany w grze podwójnej.

wimbledon polacy

W 1937 roku finał Wimbledonu wywalczyła Jadwiga Jędrzejowska. Polka w trzech setach przegrała jednak z Brytyjką, Dorothy Round. W 2012 roku wyczyn ten powtórzyła Agnieszka Radwańska. “Isia” musiała jednak uznać, również w trzech setach, wyższość potężnie zbudowanej Sereny Williams.

Nasz jedyny triumf na Wimbledonie to rok 2017 i zwycięstwo pary Łukasz Kubot – Marcelo Melo w finale gry podwójnej przeciwko Olivierowi Marachowi i Mate Paviciowi. Wówczas finał Wimbledonu miał niezwykle emocjonujący przebieg, a do wyłonienia zwycięzców konieczny był super tie-break.

Ciekawostką jest za to fakt, że juniorski Wimbledon wygrywały Aleksandra Olsza (rok 1995), Agnieszka Radwańska (rok 2005), Urszula Radwańska (rok 2007) oraz Iga Świątek (rok 2018). Trzem pierwszym nie udało się jednak powtórzyć tego wyczynu w seniorskiej imprezie. A Iga? Wszystko jest możliwe!

Przeczytaj też najważniejsze informacje i ciekawostki o US Open.

0 0 votes
Article Rating