Roland Garros – najważniejsze informacje o French Open

Zobacz najważniejsze informacje o imprezie, kiedy się odbywa i jaka jest w niej pula nagród.

Roland Garros – francuski Wielki Szlem

French Open to turniej rozgrywany w Paryżu, na kortach imienia Rolanda Garrosa. Są to międzynarodowe mistrzostwa Francji, zaliczane do cyklu Wielkiego Szlema.

Roland Garros – co to za turniej, dlaczego tak się nazywa?

Impreza znana jest właśnie pod dwiema nazwami. Jedna z nich to French Open, a druga Roland Garros. To imię i nazwisko legendarnego francuskiego pilota z I wojny światowej. Oprócz wielkoszlemowego turnieju, jego imieniem nazwany został również port lotniczy w Gillot, a swego czasu firma motoryzacyjna Peugeot, użyła jego nazwiska do oznaczenia klasy wyposażenia części ze swoich samochodów osobowych.

roland garros

Turniej uważany jest obok Wimbledonu, Australian Open oraz US Open za najważniejszą imprezę tenisowego kalendarza. Historia imprezy sięga 1891 roku, choć wówczas odbywała się pod inną nazwą i aż do 1911 roku rozgrywana była na trawie. Rok później podjęto decyzję o zmianie nawierzchni na mączkę, która po dzień dzisiejszy, nierozłącznie kojarzy się właśnie z French Open.

W 1927 roku do użytku został oddany nowy stadion i w związku z tym French Open określany coraz częściej jest jako Roland Garros, od imienia i nazwiska patrona stadionu. Turniej ten charakteryzuje się trudną nawierzchnią, na której nie wszyscy tenisiści potrafią sobie poradzić. Czerwona mączka wytrąca atut mocnego serwisu, bowiem piłka po odbiciu od nawierzchni zwalnia. Niektórzy tenisiści doskonale radzą sobie na paryskiej imprezie, jak na przykład Rafael Nadal, a niektórzy kompletnie nie potrafili odnaleźć się na cegalnym korcie. I to nawet będąc u szczytu swojej kariery. Daleko nie trzeba szukać, a wystarczy wymienić takie nazwiska, jak Pete Sampras czy Boris Becker.

Gdzie jest rozgrywany Roland Garros? Na jakich kortach grają?

Turniej rrozgrywany jest corocznie na stadionie, który został nazwany na cześć właśnie francuskiego pilota. Stade Roland Garros to obiekt położony w szenastej dzielnicy Paryża. Kort główny może pomieścić na trybunach ponad 15 tysięcy widzów. Cały stadion jest jednym z największych obiektów tenisowych na świecie. Łącznie mieści w sobie aż 20 kortów tenisowych, z czego trybuny na trzech z nich przekraczają kilka tysięcy siedzeń.

Kiedy zaczyna się Roland Garros? Data i miejsce

French Open odbywa się na przełomie maja i czerwca. Jest to drugi, każdego roku wielkoszlemowy turniej po Australian Open. Po nim przychodzi czas na Wimbledon oraz US Open, który wieńczy wielkoszlemowy cykl.

Roland Garros – nagrody pieniężne

Ze względu na olbrzymią rangę turnieju, z roku na rok na Roland Garros nagrody osiągają rekordowe poziomy. Podczas turnieju w roku 2022 pula wyniosła aż 34 367 216 euro. Około 1,4 miliona euro trafiło na konto zwycięzców, a finaliści otrzymali po 750 000 euro. W roku 2023 pula jest jeszcze wyższa, bowiem aż 49,6 milionów euro, a zwycięzcy zarobią po 2,3 miliona euro.

I nikogo już nie dziwi, że wygrana czy awans na Roland Garros finał to marzenie wielu tenisistów. Nie tylko ze względu na olbrzymią rangę sportową imprezy, ale też na to, że w Roland Garros pula nagród jest tak ogromna. O takich pieniądzach większość zjadaczy chleba może jedynie pomarzyć.

Rekordy Rolanda Garrosa – najlepsze wyniki w historii

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, specyfika ceglanej nawierzchni jest trudna nawet dla najlepszych tenistów świata. To dlatego, na Roland Garros wyniki nie zawsze idą w parze z ich formą na poprzednich turniejach. Są jednak gracze, którzy uwielbiają grać na paryskich kortach i to bez względu na to, jak układa się Roland Garros drabinka.

Jednym z nich jest Rafael Nadal. Hiszpan aż 14 razy wygrywał French Open. Tenisita urodzony na Półwyspie Iberyjskim okazywał się bezkonkurencyjny w Roland Garros w latach 2005-2088, 2010-2014, 2017-2020 oraz w 2022 roku. Potrafił wygrywać ten wielkoszlemowy turniej seriami i czujemy, że Rafa jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Chociaż w 2023 roku zabraknie go na French Open z powodu kontuzji.

French Open

Wśród kobiet paryski turniej jako ulubiony upatrzyły sobie Chris Evert ze Stanów Zjednoczonych (7 zwycięstw), Steffi Graf z Niemiec (6) oraz Suzanne Lenglen z Francji (6)

Najlepsze występy Polaków

Najlepszy wynik na Roland Garros wśród polskich tenisistów osiągnęła Iga Świątek. Polka wygrała French Open w 2020 roku, w wielkim finale pokonując Sofię Kenin. Iga Świątek powtórzyła ten sukces w roku 2022, kiedy ograła Coco Gauff. Do finału w grze podwójnej awansował Wojciech Fibak. W 1977 roku w parze z Czechem, Janem Kodesem musiał uznać wyższość pary Gottfried – Ramirez. Jeszcze wcześniej, bowiem w 1939 roku w finale Roland Garros grała Jadwiga Jędrzejowska, która przegrała z Anitą Lizaną z Chile. Ta sama tenisistka (w 1939 roku) oraz Iga Świątek (w 2021 roku) grały w finale gry podwójnej. Jędrzejowska wygrała, a Świątek przegrała wielki finał. Czekamy na dalszą część pięknej, polskiej historii. Już teraz możesz przeczytać zapowiedź Roland Garros 2023. Dzięku temu będziesz gotowy na tegoroczny, wielkoszlemowy turniej w Paryżu.