Na dziennikarstwo sportowe aż do Warszawy?

Na dziennikarstwo sportowe aż do Warszawy?

Wokół nas z dnia na dzień powstaje coraz więcej kierunków i specjalności na licznie rozsianych po całej Polsce uniwersytetach. Dlaczego więc do tej pory na żadnej z lubelskich uczelni nie pojawił się tak oblegany aktualnie fakultet, jak dziennikarstwo sportowe?

Mimo dużego zainteresowania profilami zawodowymi oraz ścisłymi to tak modne do tej pory fakultety humanistyczne dalej nie straciły na wartości i co roku wielu maturzystów składa podania właśnie na studia o takim profilu. Jednym z nich jest dziennikarstwo, którego wiele odmian powstało i dalej powstaje również na uczelniach w Lublinie. Jednak, mimo że każda z nich oferuje dużo specjalności na tym kierunku jak na przykład produkcja medialna, marketing polityczny, czy public relations, tak na żadnej z nich nie można znaleźć jakże pożądanego dziennikarstwa sportowego.

Chcąc kształcić się w tej dziedzinie, absolwenci szkół średnich muszą szukać szczęścia w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, czy we Wrocławiu. Dlaczego więc do tej pory żadna z lubelskich uczelni nie zdecydowała się na utworzenie tego kierunku?

Dr hab. Paweł Nowak, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyznaje, że mimo zmniejszającej się z roku na rok liczby aplikujących z powodu niżu demograficznego, zainteresowanie kierunkiem dziennikarstwa i komunikacji społecznej jest duże. Dodaje jednak, że nie było projektów, które proponowałyby założenie kierunku “dziennikarstwo sportowe”.

Uczelnia stawia na tradycyjne modele. Na KUL-u znajdziemy specjalizację redaktorską, radiową, telewizyjną, czy internetową. Zdaniem Pawła Nowaka, lubelska szkoła wyższa pomaga studentom, chcącym kształcić się w zawodzie dziennikarza sportowego. Żacy niejednokrotnie jako punkt badań obierają sobie właśnie sport. Specyfika języka komentatorów sportowych, czy relacjonowanie wydarzeń sportowych często bywają tematem prac dyplomowych.

Ze słów prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wynika, że aby zdobyć fach reportera sportowego, wcale nie trzeba wyjeżdżać do Warszawy, czy Poznania. Lubelskie uczelnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów i chcą pomóc im w rozwijaniu swoich pasji.