Kamil Glik i Grzegorz Krychowiak poza kadrą. Dlaczego Santos z nich zrezygnował?

Kamil Glik i Grzegorz Krychowiak poza kadrą. Dlaczego Santos z nich zrezygnował?
DOHA, 04-12-2022, Al Thumama Stadium, World Cup 2022 in Qatar game between France and Poland. Poland player Kamil Glik - Photo by Icon sport during the FIFA World Cup 2022, Round of 16 match between France and Poland at Al Thumama Stadium on December 4, 2022 in Doha, Qatar. (Photo by ProShots/Icon Sport)

Zaskoczył – tak można skomentować powołania Fernando Santosa na marcowe mecze eliminacji Euro 2024, w których Polska zagra kolejno z Czechami i Albanią. Na liście powołanych nie znalazło się miejsce ani dla Kamila Glika ani też dla Grzegorza Krychowiaka. Jest za to absolutny debiutant.

Fernando Santos zrezygnował z Glika i Krychowiaka

O ile brak powołania dla Kamila Glika jest zrozumiały, bowiem filar linii defensywy wraca do zdrowia po kontuzji, to rezygnacja z Grzegorza Krychowiaka mimo wszystko zaskakuje.

Kamil Glik, który w narodowych barwach zagrał w 103 meczach, w połowie lutego przeszedł zabieg artroskopii kolana. Nie zdążył na mecze z Czechami i Albanią. Jeżeli zaś chodzi o Grzegorza Krychowiaka, to pomocnik saudyjskiego Al-Shabab jest w pełni dyspozycji, ale nie znalazł uznania w oczach Fernando Santosa.

Pojawia się pytanie dlaczego? “Nigdy nie wypowiadam się o indywidualnych nazwiskach (…) W moim przypadku nikt nie jest powoływany z powodu PESELu. Nie biorę pod uwagę wieku. Obserwujemy młodych zawodników i powoli będziemy ich dołączać do kadry. Musimy ich wprowadzać.” – skomentował Fernando Santos brak powołania dla Grzegorza Krychowiaka.

Cóż, nie ma co ukrywać, ale większość opinii publicznej apelowała, żeby nie powoływać Grzegorza Krychowiaka. Gracz ten uważany jest za “hamulcowego”. Nie może poszczycić się dynamiką, która w dzisiejszym futbolu jest niezbędna. Być może z takiego samego założenia wyszedł Fernando Santos, który dokona w środku pola zmiany pokoleniowej. Do tej pory w większości najważniejszych meczów grał właśnie Grzegorz Krychowiak. Niewykluczone jednak, że Santos chce pokazać, że w kadrze nie będzie “świętych krów” i Krychowiak wcale nie został jeszcze skreślony. Pożyjemy, zobaczymy.

Będzie debiut pod okiem Fernando Santosa?

Brak powołania dla Krychowiaka to jednak nie jedyna niespodzianka powołań Fernando Santosa. Portugalski trener zdecydował się wysłać powołanie do Bena Ledermana. Urodzony w Stanach Zjednoczonych piłkarz Rakowa posiada polskie obywatelstwo. Będzie to dla niego pierwsze zgrupowanie. Ponadto do łask w reprezentacji Polski wracają Kamil Piątkowski i Michał Karbownik.

Dodajmy, że na liście powołanych nie ma kontuzjowanego Arkadiusza Milika. Znalazło się jednak miejsce dla Sebastiana Szymańskiego, który w ostatnim czasie także walczył z urazem. Mecz z Czechami już 24 marca 2023 roku, a z Albanią trzy dni później, 27 marca 2023. Sześć punktów to plan idealny, a cztery oczka chyba minimum. Coś mniej, będzie ogromnym zawodem, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że to debiuty Fernando Santosa w roli selekcjonera reprezentacji Polski.

Oto lista powołanych na mecze z Czechami i Albanią w eliminacjach Euro 2024:

Bramkarze: Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Bartłomiej Drągowski

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Matty Cash, Paweł Dawidowicz, Robert Gumny, Michał Karbownik, Jakub Kiwior, Kamil Piątkowski

Pomocnicy: Krystian Bielik, Kacper Kozłowski, Ben Lederman, Karol Linetty, Damian Szymański, Sebastian Szymański, Przemysław Frankowski, Jakub Kamiński, Michał Skóraś, Nicola Zalewski, Piotr Zieliński

Napastnicy: Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek, Karol Świderski